Biolozi su protiv eksploatacije litijuma - Rio Tinto podmeće (i) profesorima!

10, August, 2024, Belgrade -A protest against lithium mining and the Rio Tinto company began in Terazije. 10, avgust, 2024, Beograd - Na Terazijama je poceo protest protiv rudarenja litijuma i kompanije Rio Tinto.  Photo: Milos Tesic/ATAImages/PIXSELL/Milos Tesic/ataimages/pixsell

Masovnim protestima širom Srbije građani su kazali šta misle o rudarenju litijuma, a sada su ih podržali i stručnjaci/PIXSELL

Masovnim protestima širom Srbije građani su kazali šta misle o rudarenju litijuma, a sada su ih podržali i stručnjaci/PIXSELL
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Biološkom fakultetu i timu stručnjaka koji je uradio istraživanje biodiverziteta i predloženih mera zaštite prilikom eksploatacije litijuma kompanija Rio Tinto, odnosno njen ogranak pokušao je da imputira sasvim drugačije zaključke o efektima otvaranja rudnika, što ne prolazi neopaženo. Naprotiv, udruženi, ovi ljudi se oglašavaju, kako navode, zbog brojnih pogrešnih, neutemeljenih i tendencioznih izjava u vezi sa rezultatima njihovog istraživanja biodiverziteta i predloženih mera zaštite.

Naučna pravila

Objasnimo najpre da je Biološki fakultet, zajedno sa četiri naučne institucije, proveo istraživanje u junu i julu 2020. na prostoru planiranog rudnika jadarita, a rezultati su predstavljeni u Završnom izveštaju o pregledu uticaja projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita na stanje biodiverziteta.

U međuvremenu, kompanija Rio Sava Exploration Beograd, ogranak Rio Tinta koji planira otvaranje rudnika na teritoriji Srbije je uradila Nacrt studije o proceni uticaja projekta rudnika jadarita na životnu sredinu koristeći se i nalazima naučnika sa Biološkog fakulteta. Očito, nepošteno.

U saopštenju objavljenom u petak, potpisani imenom i prezimenom, članovi tima koji su radili na istraživanju pišu javnosti:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Biološki fakultet i stručni tim naglašavaju da je generalni zaključak, iznet u Završnom izveštaju Biološkog fakulteta, rezultat procene donete na osnovu strogih naučno-metodoloških postupaka i da se mogu pobiti i dovesti u pitanje samo provođenjem istih metodoloških postupaka. Izostavljanje ovih zaključaka i njihovo relativizovanje, bez provođenja istih strogih naučnih metodoloških pravila, nije u skladu sa osnovnim naučnim principima i postulatima”, ističe se u saopštenju u kome se podseća i da je jedan od zaključaka bio da je “stepen i obim uticaja otvaranja rudnika na ukupni biodiverzitet područja izuzetno značajan i ključno utiče na njegovu degradaciju”.

Predložene mjere ublažavanja i saniranja posljedica po biodiverzitet područja izuzetno su ograničenog kapaciteta i vremenski nedovoljno definisanog uticaja

U odnosu na to, identifikovane su kako ireverzibilne, tako i reverzibilne posledice na kvalitativnu i kvantitativnu strukturu biodiverziteta, navodi se u saopštenju Biološkog fakulteta.

Fakultet je istakao da predložene mere kompanije za ublažavanje uticaja na biodiverzitet nisu dovoljne. U saopštenju se naglašava da bi najoptimalnija mera bila potpuno odustajanje od projekta rudnika. Ukoliko do toga ne dođe, predložene mere mogu samo delimično očuvati prirodna staništa i prisutne vrste.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Predložene mere ublažavanja i saniranja posledica po biodiverzitet područja izuzetno su ograničenog kapaciteta i vremenski nedovoljno definisanog uticaja. Optimalna i osnovna mera za sprečavanje negativnih posledica na stanje biodiverziteta na ovom području je odustajanje od planirane eksploatacije i prerade minerala jadarita.”

Prema informacijama iz Nacrta studije o uticaju koju je pripremila kompanija Rio Sava, dosadašnje studije revidirala je konsultantska firma iz Cambridgea The Biodiversity Consultancy. Biološki fakultet se otvoreno sasvim distancira od pomenutog nacrta studije, navodeći da sva odgovornost za tačnost podataka i predloga u nacrtima studije leži na ovoj konsultantskoj firmi, a ne na stručnom timu Biološkog fakulteta.

Praksa EU

“Ovde smatramo da je izuzetno značajno naglasiti da pristup u reviziji dosadašnjih studija i izveštaja vezanih za biodiverzitet, a iz kojih su proizašle ‘regulatorne procene početnog stanja biodiverziteta’, kao i ‘predloženi plan zaštite vrsta prepoznatih kao prioritet za dugoročnu zaštitu ili kompenzacione mere s ciljem smanjenja rezidualnog uticaja na biodiverzitet’, nije baziran na nacionalnom zakonodavstvu, već da su izneti predlozi usklađeni sa relevantnom praksom Evropske unije (Standard 6 - Evropske banke za razvoj), koja je bazirana na EU direktivama koje se odnose na zaštitu prirode (Direktiva o staništima i Direktiva o pticama)”, navodi Biološki fakultet.