Raste broj pregleda u domovima RS

Meningitis - upaliamoždanih ovojnica koju izazivaju virusi/
Meningitis - upala moždanih ovojnica koju izazivaju virusi/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Domovima zdravlja u Republici Srpskoj povećan je broj pregleda zbog sumnje na meningitis. Trenutno je hospitalizovamo sedmoro djece pod dijagnozom meningitis. Najmlađe dijete je uzrasta devet mjeseci, a najstarije 12 godina – saopšteno je iz UKC RS. U Federaciji nema oboljelih.

Virusni meningitis je registrovan prošle sedmice kod 11 djece u Kotor Varoši i Banjaluci. Prema najnovijim informacijama sedmoro djece je u bolnici.Ipak, kako su saopštili nakon otkrivanja prvih slučajeva nema prostora za proglašavanje epidemije.

- S obzirom da je u pitanju virusni meningitis, klinička slika je povoljnija, rekla je  dr Marija Jelan, služba za epidemiologiju instituta za javno zdravstvo RS.

Za Federaciju BiH nema podataka. Ipak, doktori upozoravaju da nijedan meningitis nije bezopasan.

- Svaki meningitis može da ostavi posljedice za mozak. Virusni meningitis kod male djece može biti katastrofalan. Djeca oboljela do godine dana mogu imati posljedice za mozak i oštećenja u razvoju ali i smrtni ishod, izjavio je Nazif Derviškadić, šef infektivnog odjela KB dr  Safet Mujić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

I kod virusnog i bakterijskom meningitisa oni su praktično slični samo što kod bakterijskog su ti simptomi izraženiji i brže napreduju. Simptomo su glavobolja, povraćanje, ukočen vrat, bolovi u kostima i mišićima, pospanost, osjetljivost na svjetlost, dakle ovo su prilično ozbiljni simptomi – pojašnjavaju ljekari.

Ipak, nadležni uvjeravaju, nema mjesta panici. Situacija je daleko od alarmantne.Stabilno je stanje hospitalizovane djece u Banjaluci zbog pojave meningitisa. Životno nisu ugroženi, saopštili su iz UKC RS. Trenutne brojke, tvrde nadležni, pokazuju da nema potrebe za proglašavanjem epidemije.- Vakcina protiv oboljenja meningitis ne postoji kao ni specifična terapija. Simptomi su vrlo slični kao kod ostalih respiratornih oboljenja zbog čega se posebna pažnja treba obratiti na znakove poput: osjetljivosti na svjetlost ili pospanost.Ishodi liječenja su uglavnom povoljni, kažu u Institutu za javno zdravstvo RS. Izvor zaraze, napominju, nisu isključivo djeca već i odrasli koji takođe mogu biti oboljeli. Meningitis je oboljenje koje se najčešće prenosi prljavim rukama, zbog čega su izdate preporuke.. I dezinfekcija površina i predmeta će smanjiti mogućnost prenošenja enterovirusne infekcije. Pokrivanje usta i nosa kod kašlja ili kihanja, a nakon toga pranje ruku je, takođe, jedna dobra higijenska praksa. Od dosadašnjih sedam zabilježenih slučajeva, četiri su iz Banjaluke, a tri iz Opštine Kotor Varoš. S obzirom na to da više slučajeva dolazi iz jedne školske ustanove, domovi zdravlja izvršili su na terenu potrebnu dezifenkciju prostora te naložili odgovarajuće mjere. U Federaciji Bosne i Hercegovine trenutno nema oboljelih.

Prilog Jovanke Nine Todorović.