Rekordna godina u Hercegovini: Maslinovo ulje će biti ekstra kvalitete

masline, hercegovina/
Vrijeme je utjecalo na povećan urod
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Hercegovini je skoro završena sezona berbe maslina, koje su ove godine imale povećani urod. Ovogodišnjim prinosom iznimno su zadovoljni maslinari u Brotnju, a očekuje se i maslinovo ulje odlične kvalitete.

Zdravlje

S obzirom na dojmove o urodu i dospijevanju novih nasada koji se iz godine u godinu povećavaju za desetke hektara, količinski, ovo će biti rekordna godina po urodu maslina i u Brotnju i u ostatku Hercegovine.

Kroz ZOP, hercegovački proizvođači ekstra djevičanskog maslinovog ulja dobit će vrijednu oznaku geografskog porijekla koja garantira kvalitetu i jedinstvenost proizvoda

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ovogodišnja berba je bila odlična, mislim da će ostati zapamćena po količini maslina. Jest da su radmani (postoci ulja u maslinama) bili malo manji zbog kiša pa je maslina povukla veću količinu vode. Prinosi su bili odlični i mislim da će ulje biti vrhunske kvalitete, kazao je čitlučki maslinar Ilija Miletić.

Dodao je i kako je sezonom prezadovoljan.

- Imam 200-tinjak maslina, dosta su mlade, ali su one prebacile sva moja očekivanja. Po stablu su dale oko 30 kilograma ploda, a u prosjeku su stare osam godina. Očekivao sam samo pola od ovoga što sam dobio, istakao je Miletić.

Kako kaže, i ostali maslinari u Brotnju su zadovoljni, kako količinom ploda, tako i zdravljem, tj. kvalitetom masline. Nije bilo štetnika i ulja bi sigurno trebala biti ekstra djevičanska.

- Nadam se da će ulja biti i kao prijašnjih godina, ekstra djevičanska s izraženim polifenolima i svim ostalim što prati kvalitetu ekstra djevičanskog maslinovog ulja. Mislim da će se naša hercegovačka ulja po kvaliteti moći mjeriti s uljima iz Dalmacije i Istre, kad su kod nas bile kiše, i kod njih su, tako da bi kvaliteta ulja trebala biti ista, naglasio je Miletić, prenosi Fena.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zaštita

Da je maslinarstvo u Hercegovini u velikom zaletu, pokazuje i to da je Hercegovačka udruga uljara i maslinara (HUUM) nedavnom dodjelom Rješenja o zaštiti oznake porijekla prehrambenog proizvoda (ZOP) za ekstra djevičansko maslinovo ulje Hercegovine te promocija brenda – jamstvenog žiga Zlatne kapi Hercegovine uspješno ispunila prvi cilj projekta podržanog od Evropske unije kroz EU4AGRI Projekt.

- Sljedeći korak u procesu zaštite porijekla koji podržava Europska unija jeste uvođenje 40 individualnih proizvođača u sustav oznake porijekla te se očekuje da će se certifikacija završiti do kraja ove godine, istakli su iz HUUM-a.