Ekološka katastrofa prijeti već zagađenom Kaknju

Elvedin Alajbegović, predsjednik Mjesne zajednice Donji Kakanj/

Elvedin Alajbegović, predsjednik Mjesne zajednice Donji Kakanj

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kakanj se već dugo nalazi na listi najzagađenijih gradova u Bosni i Hercegovini. Osim termoelektrane, cementare i drugih industrijskih objekata, nova prijetnja okolišu mogla bi biti fabrika za preradu životinjskog otpada, o kojoj se već više od deset godina govori. Investitor je nedavno zatražio produženje okolinske dozvole za gradnju, na što su odmah reagirali mještani i aktivisti.

Fabrika za preradu životinjskog otpada u Kaknju je u izgradnji već deset godina. Mještani okolnih naselja nisu znali mnogo o ovom projektu sve do trenutka kada je investitor zatražio obnovu okolinske dozvole. Ova situacija izazvala je zabrinutost, jer bi postojanje fabrike moglo dodatno pogoršati ionako loš ekološki bilans u tom području.

Elvedin Alajbegović, predsjednik Mjesne zajednice Donji Kakanj, ističe da je neophodno bilo organizirati javne rasprave na samoj lokaciji, kako bi mještani mogli iznijeti svoje stavove.

- Trebale su se te javne rasprave, pošto se to direktno tiče mještana, organizirati upravo na ovoj lokaciji i upravo sa tim ljudima koji su trebali da kažu ono što imaju kazati. Mislim da se tako radilo da bi dobili negativan stav. Zato što je to rijeka koja ima svoj resurs izletišta u ovako zagađenom Kaknju. Zato što su to prve kuće tu nekih 100 metara i zato što su to izvori tople vode. Jer vi sutra u perspektivi ne možete uopšte da komunicirate sa tim toplim vodama, sa tim izvorima, ako imate tu fabriku za zbrinjavanje tog otpada, rekao je Alajbegović.

Za aktiviste i mještane, ova investicija predstavlja ozbiljan ekološki rizik, a posljedice su već vidljive. Maksuma Topalović, izvršna direktorica Udruženja "Alternative" Kakanj, smatra da je pitanje opravdanosti ove investicije za Kakanj i Zeničko-dobojski kanton vrlo upitno.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ako znamo da je Ze-Do kanton jedan od najvećih zagađivača u BiH, a pritom Općina Kakanj paralelno prati Sarajevo i druge zagađene gradove, sa velikim brojem onkoloških pacijenata i raznih drugih respiratornih i drugih oboljenja, onda je zaista upitno da li se može opravdati priča iz 2014. godine u kojoj se govorilo da općina Kakanj je napravila super poslovni ambijent za privlačenje investitora. Jedini investitor kojeg su privukli, evo, jeste zagađivač, kazala je Topalović.

Nadalje, sumnja se u ispravnost izdavanja okolinskih dozvola uz pomoć prethodnih vlasti, što dodatno podgrijava sumnje da cilj ove investicije nije bio zapošljavanje i razvoj, kako su tvrdili, već nešto drugo.

Za sada je poslata određena dokumentacija prema ministarstvu, tražeći produženje roka za analizu i reviziju cjelokupne situacije. Načelnik Bajtarević dodaje da neke okolnosti koje su ranije bile od važnosti sada možda nisu toliko značajne.

O daljnjoj sudbini ove investicije odlučit će Federalno ministarstvo okoliša. Ukoliko investitor nastavi s gradnjom, mještani najavljuju organizaciju protesta.

Prilog Davora Obrdalja:

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja