Djeca iz olimpijskog grada (ne)mogu na skijanje

Jahorina, januar 2023, zimska sezona/Muhamed Tunović/Muhamed Tunovic
Skijanje na olipijskim planinama/Muhamed Tunovic/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zima, snijeg, idila. Klizališta otvorena, skijališta spremna. Ipak cijene previsoke. Amir Brakić  iz Slovenije je došao u Sarajevo. sa dvoje djece.  Kažu, da će raspust provesti ovdje. A da je skupo, skupo je, kaže Amir

- Zavisi kako se zarađuje i odakle se dolazi. i kako gdje se snalazi. Ali jako teško u današnje vrijeme jako teško. Treba djeci probati omogućiti, što više im priuštiti. Jeste sve skupo bilo bi lijepo ali teško je danas organizovati zako nešto

-  Klizanje možda, malo šetamo i to je to

-  Ići ću malo vani, klizat se, kod kuće gledat televizor i to je to

Oni malo stariji koji studiraju kažu da se još ivijek snalaze i da će svakako ići na skijanje bez obzira na cijene.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Do sad nisam išao skijati, išao sam jednom tako da ne znam baš sve cijene ali koliko mi drugovi i drugarice pričaju da je poskupo ove sezone, dosta skuplje nego prethodnih, tako da to je to, rekao je Ivor Sedlar.

- Idem na planinu, idem na skijanje i to je nešto za šta mi nije žao odvojiti novac ali da je skupo skupo je, kazala je Zara Nikšić

- A sve cijene variraju od mjesta do mjesta, lokalnih, entiteskih zajednica, za šta je ko zadužen. S obzirom da  je Sarajevo olimpijski grad i da je okružen olimpijskim planinama, očekivanja lokalnog stanovništva su veća. Smatraju da su cijene previsoke i  da rijetko ko može omogućiti djeci i platiti škole skijanja i ostalih sportova. npr. Jahorina je tokom zimskog raspusta, ski karta i prevoz besplatni za učenike.U Kantonu Sarajevo i Federaciji zavisi od škole do škole, organizacije, budzeta.

-  Ajmo počet od toga koliko tokom jednog dana, to su visoke cijene, od iznajmljivanja opreme do plaćanja karata pa to je na jednom nivou dana sigurno pedeset, šesdeset maraka da bismo djetetu sve obezbjedili. Puta pet ili sedam dana izađe 300 maraka po jednom djetetu. To je jako puno izdataka, kazala je Elma Dizdarević, Vijeće roditelja KS.

Škole skijanja se kreću od 450 do 700 maraka, iznajmljivanje osnovne opreme i do 300 KM, ski odijela u trgovinama preko 500 KM. Prevoz dvadesetak maraka, kada se organizuje imnače voze roditelji i plaćaju parking, ski karte  itd.Klizališta su uvijek jeftinija varijanta i prihvatljivija pa se većina i odlučuje za to. Roditelji čija djeca nisu dovoljno velika da ostanu kući primorani su koristiti produženi boravak.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- To jeste jedan veliki problem odrastanja naše djece kad još uvijek ne mogu ostajati sama kući.Mi smo tražili da škole moraju organizovati produžene boravke i kreže se u realizaciju svega toga. Naravno, veliki je problem, to ostaje na samim školamada li su u stanju da organizuju produženi boravak tokom raspusta, dodala je Dizdarević.

-Oni mlađi koji ostaju kućama jer roditelji rade prepušteni su sebi. Ako su tu baka, nana, djed to je olakšavajuća okolnost. Ono što očekuju djeca, a roditelji priželjkuju je da djeci kroz različite projekte ili primjere drugih lokalnih zajednica omoguće besplatan odlazak na planinu. Uz malo bolje učešće opština, preduzeća to bi bilo ostvarivo.

Prilog Jovanke Nine Todorović.