Živimo u BiH, pa je i ovo moguće: Rudnici moraju platiti silne milione za PDV na ugalj koji nisu naplatili

Rudnik Kreka Tuzla/
Rudnik Kreka Tuzla
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nekim rudnicima u Bosni i Hercegovini stigli su računi za naplatu poreza na dodanu vrijednost (PDV) na ugalj koji nisu naplatili. Radi se o tuzlanskoj Kreki i Brezi, koje su u sastavu Koncerna Elektroprivreda BiH, kao i Đurđeviku, koji je uredno isporučio ugalj, ali im on zbog niske kalorične vrijednosti nije plaćen.

Izmjene zakona

Zanimljivo je da je ovaj nekvalitetni ćumur uredno spaljen u termoelektranama Tuzla i Kakanj, uz oplemenjivanje drugim energentom i tako je učestvovao u proizvodnji električne energije.

Ne znamo šta ovo može proizvesti kada je u pitanju stabilnosti rudnika, kaže Sinan Husić

- Ovo je primjer gdje se država sukobljava sama sa sobom. Cijenu uglja koju rudnici isporučuju Elektroprivredi je odredila država. Ugalj koji ne zadovoljava kvalitetom se ne plaća, toplotnu vrijednost država je dala kupcu da ustanovi, a sada traži naplatu za sav proizvedeni ugalj. Rudnici koji su u sastavu Koncerna bili su primorani potpisati sporazum o isplati obaveza koje je utvrdila Porezna uprava. Kreka će imati težak zadatak da u narednih 36 mjeseci na mjesečnom nivou isplati između 600 i 700 hiljada KM, da bi se zaštitila od jedne nejasne zakonske odredbe, kazao je za naš list Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika uglja u Federaciji BiH.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Sinan Husić: Država se sukobljava sama sa sobom/Muhamed Tunović

Najavio je da će rudnici putem Elektroprivrede BiH pokušati izdejstvovati izmjene i dopune Zakona o PDV-u, ali da nije optimista u vezi s tim pitanjem.

Taj nedovoljno kvalitetni ugalj može se podijeliti socijalno ugroženim kategorijama stanovništva

- Ukupan iznos koji se stavlja na teret tuzlanske Kreke za posljednje tri godine je blizu 16 miliona maraka. Kod Breze je iznos za platiti nešto veći od 400.000 KM. Đurđevik je opterećen za četiri miliona KM. U narednom periodu saznaćemo kakvo je stanje u ostalim rudnicima FBiH. Ako se na ovaj način oporezuje i ovaj ugalj koji je nenaplaćen, onda treba znati da je velika razlika između cijene uglja koji je dostavljen Elektroprivredi i cijene uglja na tržištu. Ako bismo tako gledali, rudnici su oštećeni za više od 100 miliona KM za ovaj period, naglasio je Husić.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Neki od rudnika imali su značajan rast proizvodnje u posljednje vrijeme i stabilizaciju stanja.

Rezultata ima

- Kakanj se vraća iz teškog stanja. Rezultati koji se ostvaruju u jami Begići - Bištrani iz dana u dan su bolji. Stabilizuje se i stanje na Površinskom kopu Vrtlište. U Brezi imamo određenih problema, ali se radi na njihovom prevazilaženju. U narednim danima očekujemo stabilizaciju stanja. Po pitanju proizvodnje i isporuke uglja Kreka bi oktobar trebala završiti na rekordnom nivou u protekla 24 mjeseca sa blizu 115.000 tona proizvedenog uglja. Za Zenicu smo uspjeli usaglasiti način na koji će biti isplaćene plate radnicima za sve mjesece 2024, govori nam Husić.

Ističe i kako je izignorisan zahtjev sindikata da se rudnicima vrati nedovoljno nekvalitetni ugalj, koji se može podijeliti socijalno ugroženim kategorijama stanovništva.