Zbog sudskih presuda država godišnje ostaje bez miliona maraka: Ko su najveći "gubitaši"

Godišnje država ostaje bez 3,4 miliona maraka/Ilustracija/Almir Sarenkapa

Godišnje država ostaje bez 3,4 miliona maraka zbog sudskih sporova/Ilustracija

Godišnje država ostaje bez 3,4 miliona maraka zbog sudskih sporova/Ilustracija
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

BiH svake godine u prosjeku, zbog izgubljenih sudskih sporova, gubi 3,4 miliona maraka, utvrdili su državni revizori. Ono što dodatno zabrinjava je da je broj sporova koje izgubi država veći od broja dobijenih slučajeva. Doduše, vrijednost dobijenih sporova je veća od vrijednosti izgubljenih parnica, utvrdili su revizori.

Ovo su samo neki od nalaza do kojih su došli državni revizori provodeći reviziju učinka o izdacima za sudske sporove u institucuijama BiH. U ovoj reviziji fokusirali su se na tri vrste sporova, a to su radni sporovi, naknade štete i dugovanja. Ove tri vrste slučajeva čine 95 posto svih izgubljenih parnica u kojima je tužena država. Analizirani su predmeti u posljednjih pet godina, odnosno 2019. do 2023. godine.

Revizija je provedena u šest državnih institucija koje su izgubile najveći broj parničnih predmeta u slučajevima kada je tužena država BiH. Kontrola je provedena u Ministarstvu odbrane BiH, Tužilaštvu BiH, Graničnoj policiji BiH, Upravi za indirektno oporezivanje BiH, Sudu BiH i Ministarstvu pravde BiH. Ukupna vrijednost predmeta koje su analizirali revizori iznosi 1,2 miliona maraka.

Jedan od nalaza revizora je da se iz budžeta, zbog kašnjenja u plaćanju po presudama, odnosno zbog pokretanja izvršnih postupaka, u proteklih pet godina, moralo platiti dodatnih 100.000 KM, koje ne bi bile isplaćene da su institucije na vrijeme izmirivale svoje obaveze.

- Izdaci za sudske sporove ne bilježe trend smanjenja. Naprotiv, od 2020. godine je evidentirano povećanje izdataka za sudske sporove u institucijama BiH. Kašnjenja u korekcijama sistema i praksama rada dovode do novih sporova, što dalje opterećuje kapacitete institucija, Pravobranilaštva, sudova i stvara dodatne budžetske izdatke, neki su od zaključaka revizora.  

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Cijeli izvještaj revizora u vezi sa izdacima za sudske sporove u institucijama BiH možete pročitati na ovom LINKU.