Zbog dubioze od skoro 600 milona KM: Hoće li se u Kreki ponoviti zenički scenarij

Rudnik Kreka Tuzla/
Rudnik Kreka Tuzla zanavlja radnu snagu i opremu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kada je objavljen nalaz federalnih revizora o stanju u Rudniku uglja Kreka, pojavilo se pitanje da li je ovaj rudnik možda sljedeći na redu za zatvaranje, kao što se dešava sa RMU Zenica. Podsjećamo, za RMU Zenica se samo još čeka da Vlada FBiH donese formalnu odluku o zatvaranju, a proizvodnja je prestala još u martu.

Pružena ruka

Podaci za RU Kreka nisu nimalo ohrabrujući. Samo u prošloj godini ostvaren je gubitak od oko 38 miliona maraka, dok je akumulirani gubitak za sve prethodne godine, računajući i 2023, narastao na više od 580 miliona KM.

- Koeficijent tekuće likvidnosti na datum bilansa je 0,144, što ukazuje na to da Društvo tekućim sredstvima nije u mogućnosti blagovremeno izmirivati obaveze. Navedene okolnosti stvaraju sumnju u sposobnost Društva da nastavi sa vremenski neograničenim poslovanjem, jedan je od zaključaka Ureda za reviziju FBiH.

Međutim, u Elektroprivredi BiH ne smatraju da će se u RU Kreka ponoviti zenički scenarij.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Vlada FBiH je donijela odluku o finansijskoj konsolidaciji RU Kreka, podsjećaju iz EPBiH

- RU Kreka će raditi dok postoji tržište za ovaj ugalj. Prema dugoročnom elektroenergetskom bilansu JP EPBiH, blok/ovi u TE Tuzla koji koriste lignite iz RU Kreka će raditi još najmanje 20 godina, kažu nam u EPBiH.

Iako su rudari Kreke prije tri godine bili u generalnom štrajku, a drugi im je iste godine zabranjen, sada situaciju ne vide tako bezizlaznom. Predsjednik Sindikata RU Kreka Senad Sejdić tvrdi da nova uprava EPBiH ima drugačiji odnos prema rudnicima i rudarima u odnosu na prethodne.

- Zanavlja se radna snaga, nabavlja se nešto opreme. Ako imamo pruženu ruku i kažu nam da treba više da radimo, mi ćemo i raditi. Neke ranije uprave su nas zatvarale, govorile nam da smo neradnici, da namjerno kvarimo mašine. Mi smo im našim protestima rekli šta mislimo o takvim upravama, a ova nam sada pruža ruku, ističe Sejdić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

On dodaje kako se plate i naknade za topli obrok i prevoz redovno isplaćuju u Kreki.

- Imamo samo problem jer se ne uplaćuju porezi i doprinosi na plate. Vlada je donijela odluku da se javnim preduzećima poput rudnika odgađa plaćanje, tako da se to nama uplaćuje naknadno, prilikom odlaska u penziju, dodaje Sejdić i napominje kako se situacija u rudniku mora posmatrati još od 2000. godine.

Ako imamo pruženu ruku i kažu nam da treba više da radimo, mi ćemo i raditi, poručuje Sejdić

- Radi se o tome da cijena uglja ne zadovoljava osnovne parametre poslovanja rudnika. Naša proizvodna cijena uglja je svojevremeno bila oko 80 KM, dok smo mi taj ugalj prodavali po 40 KM. Oni koji diktiraju tu cijenu su Vlada FBiH i Elektroprivreda BiH. Ovdje apsolutno nema veze ko upravlja rudnikom. Da Bill Gates dođe, ni on ne bi mogao da napravi pozitivan rezultat, kada nešto što proizvodiš po cijeni od 80 prodaješ po 40 KM, upozorava Sejdić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Konsolidacija

Iz EPBiH su nam rekli kako je izvještaj revizora objavljen u toku ovog mjeseca, tako da se o njemu još nisu izjasnili Nadzorni odbor i uprava ove javne kompanije. To će biti učinjeno na jednoj od narednih sjednica upravljačkih tijela.

- Napominjemo da je Vlada FBiH, na prijedlog Ministarstva energije, rudarstva i industrije, krajem juna donijela Odluku o finansijskoj konsolidaciji privrednog društva RU Kreka d. o. o. Tuzla, kojom je odobrila pokretanje postupka finansijske konsolidacije rudnika, koji ne može trajati duže od 31. decembra 2027, ističu iz EPBiH.

Cilj ovog procesa je, dodaju, da RU Kreka dođe u poziciju samoodrživog poslovanja.