Zakon o južnoj interkonekciji - sa HDZ-om ili bez njega: Usvajanje do kraja godine?

Zastupnički dom Parlamenta Federacije BiH/
Zastupnici kažu da će zakon usvojiti do kraja mjeseca
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zakon o Južnoj interkonekciji trebao bi biti usvojen do kraja decembra. Američka administracija očekuje brzu reakciju federalnog Parlamenta. Zastupnici pozicije i opozicije, izuzev onih iz HDZ-a BiH, podržavaju zakon. Koliko je južna interkonekcija svima važna, pokazuje i reagovanje ruske ambasade u našoj zemlji, u kojem osuđuje “američki pritisak u BiH”. Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini oštro je reagovala na posljednje izjave iz ruske ambasade, koje su uslijedile nakon sastanka o energetskoj sigurnosti.

Kraj monopolu

“Saopštenje ruske ambasade ne bi trebalo biti iznenađenje jer dolazi od zemlje koja je pokrenula nezakonit i ničim izazvan napad na Ukrajinu. Ovo nije prvi put da ruska ambasada prijeti BiH. Ove prijetnje konkretno pokazuju ruski maligni utjecaj u BiH. One jasno pokazuju koliko se Rusija plaši da će izgubiti monopol na snabdijevanje BiH gasom, kao i mogućnost da vrši politički i ekonomski pritisak na BiH”, poručili su iz Ambasade SAD-a.

image

Michael Murphy i Alexander Kasanof nakon sastanka sa federalnim zastupnicima/Damir Deljo

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iz američke ambasade zahvaljuju ruskoj što je, kako navode, “jasno pokazala građanima BiH i njenim političkim strankama ciničnu prirodu navodnog ‘prijateljstva’ sa BiH”.

“Pitanje pred Vladom i Parlamentom Federacije BiH jeste da li su spremni djelovati kako bi zaštitili BiH od ruskog malignog utjecaja usvajanjem Zakona o južnoj interkonekciji, kojeg je Predstavnički dom Parlamenta Federacije BiH usvojio u decembru 2021. i time omogućiti provedbu projekta kojeg tri godine blokira pojedinac, a koji bi stanovnicima Federacije BiH, posebno onim u Hercegovini, osigurao ekonomske prednosti. Odluka je na njima, a historija će oštro suditi onima koji interese Rusije stave iznad interesa građana BiH”, ističu iz Ambasade.

Na kraju su poručili kako Sjedinjene Američke Države ostaju posvećene teritorijalnom integritetu, suverenitetu i multietničkom karakteru BiH, kao i njenoj integraciji u euroatlantske institucije.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Za izgradnju gasovoda potrebno je, kaže struka, 7 do 8 godina. Ukupna dužina trase plinovoda kroz BiH je 169 kilometara, dok je sa hrvatske strane to 77 kilometara

Južnoj interkonekciji načelno niko se ne protivi, ali svi imaju svoje uslove. Na snazi je igra mačke i miša. HDZBiH ne odustaje od svog projekta u kojem glavnu riječ ima pomenuti pojedinac - Dragan Čović. Američki ambasador jasno je precizirao da nema čekanja i da se projekat južne interkonekcije mora pokrenuti s mrtve tačke. Ni Dragan Čović ni njegova zamjenica nisu rekli da ne žele da budu dio tog procesa. Očigledno je da američkoj administraciji ne odgovara njihovo taktiziranje i ucjenjivanje. To je i pokazao sastanak sa američkim ambasadorom. Ipak, zastupnici koji su prisustvovali sastanku sigurni su da će do kraja decembra zakon biti usvojen. Matematika je jednostavna.

- Četiri stranke opozicije su vrlo jasno rekle da će podržati projekat, a imaju 46 ruku. Nama treba još pet ruku da usvojimo ovaj zakon. E sad, da ne licitiram pojedinačnim izjavama, ali opozicija je ujedinjena da ispoštuje sugestije State Departmenta, rekao nam je Mirsad Zaimović, zastupnik SDA.

Znači, potrebno je još pet glasova. S obzirom na to da je predsjedavajući Dragan Mioković (Naša stranka) rekao da su primili k znanju poruke američke administracije, očekuje se da će i oni pružiti podršku Južnoj interkonekciji. Podrška je izvjesnija nakon sastanka i ruskog reagovanja iako iz opozicije kažu da su Naša stranka i SDP produžena ruka HDZ-a BiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Otud takva izjava ambasadora Rusije - izraz ljutnje gubitnika koji ne može podnijeti da Rusija neće imati monopol nad gasom kad je u pitanju BiH. Svakom svoje, nama - dodatni motiv da se ubrzano počnemo kretati ka realizaciji gasovoda Južna interkonekcija, rekao je Mioković.

U samom Parlamentu HDZBiH ne može mnogo učiniti, pojašnjava nam Mahir Mešalić (DF).

- HDZBiH nije odlučujući faktor. Ni u Predstavničkom ni u Domu naroda. Zakon može proći i bez njih. Čak i ako se HDZBiH odluči za blokadu, neće moći puno uraditi. Može potegnuti vitalni nacionalni interes, ali to bi Ustavni sud riješio u korist građana BiH. Ne vidim objektivnu kočnicu kako to HDZBiH može blokirati gasovod, rekao nam je Mešalić.

Pod pritiskom HDZ-a Vlada Federacije BiH je u maju 2023. odlučila da iz parlamentarne procedure povuče Prijedlog zakona o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

HDZ traži da se BH Gas, kao jedina federalna kompanija zadužena za transport gasa, izbaci iz zakona. Potom su delegati iz HDZ-a predložili osnivanje novog preduzeća koje bi osnovali Zapadnohercegovački, Kanton 10 i Srednjobosanski kanton. U junu 2022. godine, delegati HDZ-a u Domu naroda FBiH dostavili su amandmane na Zakon o gasovodu Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Hrvatska.

- Ovo je zakon koji je 2021. godine podržao i HDZ. Ovo je zakon sa tri amandmana HDZ-a BiH i SDP-a, ovo je zakon koji se uz manje korekcije može odmah proslijediti u Dom naroda, kaže Admir Čavalić, zastupnik Stranke za BiH.

Ovaj plinovod, koji bi prolazio kroz Hrvatsku, Crnu Goru, BiH i Albaniju znači i obezbjeđivanje novog transportnog pravca snabdijevanja prirodnim gasom iz Azerbejdžana. Krak za BiH bi išao preko Posušja, Mostara do Novog Travnika. Nosilac ovog projekta je BH Gas. Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) odobrila je 101 milion eura za realizaciju ovog projekta, dok je USAID također odobrio 500 hiljada dolara za izradu projektne dokumentacije.

Hrvatski teritorij

Predsjednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković prije nekoliko dana je, komentarišući projekat Južne interkonekcije, kazao da je vrlo važno osigurati alternativni pravac za opskrbu plinom, a zatim je iznio kontroverzan stav o navodnoj “hrvatskoj teritoriji u Bosni i Hercegovini”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Republika Hrvatska ima svoje interese, Hrvati u BiH imaju svoje interese i Sjedinjene Američke Države imaju svoje interese. Mislim da se stvari ne mogu lomiti preko koljena. Treba uvažavati interese sve tri strane, posebice interese hrvatskog naroda, jer preko njihovog teritorija i u Republici Hrvatskoj i u BiH prolazi ta južna interkonekcija. Vjerujem da će se kroz razgovore doći do rješenja. Važno je da se taj projekt realizira, ali je važno i da svi u tom projektu budu zadovoljni”, mišljenja je Jandroković.