Zagađenost zraka do petka biće sve gora, pulmolozi upozoravaju na štetnost po zdravlje, a vlast šuti

Magla zagađenje zraka/Senad Gubelić
Ne pomažu nam ni maske/Arhiva Oslobođenja
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Bosni i Hercegovini od jučer preovladava nešto toplije i ugodnije vrijeme sa sunčanim intervalima kojih je u proteklim sedmicama nedostajalo.

Međutim, sa povremenim zrakama sunca stigao nam je zagađen zrak koji je osjetno pogoršan u jutarnjim i noćnim satima u kotlinama.

O tome je za naš portal govorio i meteorolog Bakir Krajinović.

- Kada su pitanju vremenske prilike koje su uslovile da počnu rasti i koncentracije zagađujućih materija u atmosferi nad Sarajevom ali i drugim područjima gdje dominira kotlinski reljef, one su uzrok prostrane anticiklone koja diktira vremenske prilike, ne samo u našoj zemlji, nego širom evropskom kontinenta od zapade, dijelom centralne, južne i jugoistočne Evrope. Polje povišenog zračnog pritiska uslovilo je stabilnu atmosferu. U takvim okolnostima i u Bosni i Hercegovini, posebno u kotlinskim predjelima formiranje temperaturne inverzije već je počelo od jučerašnjeg dana, a kako stvari stoje takvi uslovi će se zadržati sve do petka, rekao je Krajinović za Oslobođenje.

Konstatovao je kako su koncentracije zagađujućih materija u atmosferi dosta velike, sa tendencijom rasta u narednim danima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Koncentracije su dosta visoke i kako stvari stoje bez turbulencija u atmosferi očekuje se daljni rast koncentracija sve do četvrtka kada očekujemo promjenu vremenskih prilika, dominaciju južnog strujanja, nešto jači vjetar, a u petak uz padavine koje očekujemo širom naše zemlje, velike su šanse da se temperaturna inverzija razbije i na taj način se uspostavi vertikalna i horizontalna cirkulacija zraka koja bi očistila i kotlinske predjele, kazao nam je on uz poruku građanima koje je savjetovao da do petka budu na oprezu.

Edo Selimić, ugledni pulmolog, nedavno je u epizodi našeg podcasta Oslobođena govorio o štetnom uticaju zagađenog zraka na zdravlje građana.

Selimić je objasnio kako se naš organizam bori s česticama koje dolaze iz zraka, kako one završavaju u našim plućima i što se događa kada kapaciteti obrambenog sistema nisu dovoljni, kako zagađenje utječe na pluća i druge organe te zašto je važno razumjeti posljedice svakodnevnog izlaganja.

- Iako mnogi misle da mogu jednostavno staviti masku kako bi se zaštitili od PM čestica, stvarnost je mnogo složenija. Hemijska jedinjenja i čestice koje ulaze u naš organizam mogu izazvati ozbiljnu štetu, naročito kada se organizam ne može dovoljno brzo očistiti. Naša pluća i ćelije imaju mehanizme odbrane koji se bore protiv ovih zagađivača, ali ako smo izloženi prevelikoj količini, ti mehanizmi ne mogu da odgovore u pravovremenom roku. To dovodi do oštećenja ćelija, stvaranja ožiljnog tkiva i smanjenja oksigenacije tijela, što na kraju utječe na sve organe, uključujući kožu. Zagađivači na svakom koraku ugrožavaju naše zdravlje, a zaštita od njih nije jednostavna, rekao je Selimić.

A dok čekamo predviđanja meteorologa i (bezuspješno) pokušavamo da se zaštitimo od zagađenog zraka - vlast šuti. Mnogo je najava bilo u proteklim godinama, određeni koraci su urađeni ali generalni utisak da je zrak zagađen danas koliko je bio i prije pet godina, ako ne i više.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Anes Podić, direktor Udruženja Eko akcija, istakao je da vlast u Kantonu Sarajevo jednostavno ne želi trošiti novac na rješavanje ovog problema.

- Ono što se novac potroši je kada se pojavi neki međunarodni projekat, u vidu ili pomoći ili kredita i onda se to prihvati i onda bude nešto urađeno, ali opet sa vrlo skromnim rezultatima jer strana koja prima pomoć mora biti itekako spremna da tu pomoć potroši na odgovarajući način. Međutim, imali smo nedavno izjavu premijera gdje se on hvalio kako je kanton uložio jako puno novca u rješavanje zagađenja zraka na način da su kupovani novi tramvaji, te da je rađeno utopljavanje zgrada. Ali i nakon potrošenih desetina miliona za početak utopljavanja zgrada, koje se već griju na prirodni plin, to nije doprinijelo rješavanju problema zagađenog zraka. Na taj način se smanjuju emisije ugljičnog dioksida, ali to nema veze sa zagađenjem zraka. A što se tiče gradskog saobraćaja, to je svakako obaveza kantonalne vlade da imamo što bolji gradski saobraćaj i definitivno gradski saobraćaj jeste preduslov za rješavanje problema zagađenog zraka, međutim to je tek sami početak, daleko smo mi od stanja gdje će nam se ljudi daleko više voziti javnim prevozom nego privatnim vozilima, priča nam Podić.

U razgovoru za Oslobođenje naglašava da se za početak zakonski okvir mora dovesti u red.

- Od 2019. godine čekamo na izmjene kantonalne odluke o očuvanju i poboljšanju kvalitete zraka u Sarajevu. Druga stvar je, da se mora hitno zaustaviti ova sumanuta visoka gradnja na području ventilacionih koridora, za šta je itekako odgovorna ova vlada, zavaljujući njima je ukinuta odluka o ventilacionim koridorima. Zgrade same po sebi, osim ako nemaju neki izvor zagađenja, ne zagađaju zrak, ali one spriječavaju da se manje zagađenje zraka koje nastane ili prirodnom disperzijom ili putem vetra.

Podsjeća i na trenutni urbanistički plan koji je još uvijek aktuelan u Sarajevu, a koji vlast ignoriše.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Lijepo piše izbjegavati visoku gradnju, ali uprkos tome mi imamo planove o gomilama visokih zgrada u samom centru grada, zaključio je Selimić u razgovoru za naš portal.

<iframe width="560" height="315" src="https://www.youtube.com/embed/zOSE7GzFtLI?si=x2_imcRqz9KifX15" title="YouTube video player" frameborder="0" allow="accelerometer; autoplay; clipboard-write; encrypted-media; gyroscope; picture-in-picture; web-share" referrerpolicy="strict-origin-when-cross-origin" allowfullscreen></iframe>