Za loše politike nema više vremena: Može li BiH ispuniti uvjete i započeti pregovore do kraja godine?
Sredina je novembra, a pred našom zemljom i dalje stoje uslovi koje treba ispuniti kako bi Evropska unija konačno održala prvu Međuvladinu konferenciju sa Bosnom i Hercegovinom. U saopćenjima nakon nedavnog sastanka predsjedavajuće Vijeća ministara BiH Borjane Krišto sa ministrom vanjskih poslova Mađarske Péterom Szijjártóm navedeno je da je Szijjártó potvrdio spremnost Mađarske da nastavi snažno podržavati evropski put BiH, kao i održavanje Međuvladine konferencije krajem godine. A mađarsko predsjedavanje Vijećem EU traje do kraja 2024.
EU čeka
Prema informacijama kojima raspolažu krugovi bliski strukturama EU, mogućnost održavanja Međuvladine konferencije u decembru se spominje, ali ukoliko BiH ubrzo ispuni poznate uslove. Ti uslovi odnose se na zakone: o sudovima, VSTV-u, zaštiti ličnih podataka i kontroli granica, te imenovanje nacionalnog IPA koordinatora i određivanje pregovaračkog tima. BiH treba finalizirati i Nacionalni plan za usvajanje pravne stečevine EU.
Naši izvori iz Bruxellesa pak ističu da vrijeme curi i da su svakim danom koji prolazi bez napretka šanse sve manje da Konferencija bude održana ove godine. Od naše zemlje se očekuje da čim prije razradi pregovaračku strukturu i imenuje glavnog pregovarača kako bi se vidio neki napredak. Dobra je stvar što su bh. lideri nakon izbora ponovo počeli održavati sastanke, no ostaje da se vidi da li će to biti dovoljno da VMBiH ne bude u blokadi i da se pokrenu stvari u Parlamentarnoj skupštini BiH.
Komisija koja tehnički vodi pripreme još drži otvorena vrata za BiH. Naši izvori kažu da su spremni da odmah krenu sa pripremama pregovaračkog okvira čim uvide napredak. Na neki način, početne pripreme su i okončane, a sada se čeka reakcija iz naše zemlje. Ukoliko je bude, dokumenti će odmah biti dostavljeni svim zemljama članicama EU kako bi se i mogli usvojiti.
No, odugovlačenje u BiH dovodi do stanja gdje se u zadnji trenutak neće uspjeti organizovati sve potrebno za održavanje Međuvladine konferencije ove godine. Odluka još nije definitivna i BiH još ima jako malo vremena da pokaže stvarnu spremnost. Lopta je na našoj strani.
A iz Graza poruke da je ispunjenje uslova itekako moguće.
Kapaciteti postoje
- U BiH, kako mnogi u zemlji i van nje obično kažu, ništa nije izvodljivo i moguće. Tu, naravno, upadamo u zamku gdje prestaje analitika i sve se svodi na površnu i često neosnovanu kritiku o BiH kao nemogućoj ili još gore failed state (propaloj državi). Ako domaće destruktivne snage, kojima je jedini cilj pokazati kako BiH nije moguća, obustave svoje djelovanje, mislim da je ispunjenje uslova moguće, smatra dr. Armina Galijaš, docentica u Centru za studije jugoistočne Evrope Univerziteta u Grazu.
Uvjerena je da BiH posjeduje dovoljno kapaciteta i stručnosti da ispuni zahtjeve.
- Pitanje je koliko će im biti omogućeni rad i djelovanje, te u kolikoj mjeri će defetizam zamijeniti samopouzdanjem. Tu ne mislim samo na nosioce političke odgovornosti nego i na samo stanovništvo BiH. Nakon desetljeća loše politike - kako u zemlji, tako i međunarodne zajednice, naročito EU prema BiH - to je veliki zadatak i izazov, s kojim se mora, treba, ali i može suočiti, poručuje dr. Galijaš.