Vučićeva ruska gubernija je opasna za regiju: Samo mu jedna stvar fali da bi radio ono što želi
Članice EU nisu postigle saglasnost o otvaranju klastera 3 u pregovorima sa Srbijom. Protiv nastavka evropskog puta Srbije bile su baltičke i skandinavske zemlje, Nizozemska, Bugarska, te Hrvatska. Neusklađenost našeg istočnog susjeda sa vanjskom politikom Unije i sankcijama Rusiji, te nejasno geopolitičko opredjeljenje Beograda, problemi u vladavini prava, kao i odnosi sa Kosovom navedeni su kao razlozi.
Geografija je problem
Sagovornici Oslobođenja uzrok vide u tome da su neke članice EU konačno shvatile da Vučićeva Srbija nije ništa do ruska gubernija, koja po nalogu Putina nastoji što je moguće više destabilizirati Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Bosnu i Hercegovinu. Nije se previše potresao predsjednik Srbije Aleksandar Vučić kada je postalo jasno da će napredak ka EU i dalje pričekati. Najavio je nastavak razgovora, te činjenicu da Njemačka, Francuska i Italija potpuno podržavaju otvaranje klastera 3.
- Hvala im ako nam otvore taj klaster 3, hvala im i ako ne otvore. Nikakav problem. Mi ćemo sljedeće godine gledati da budemo najbrže rastuća ekonomija u cijeloj Evropi, poručio je Vučić.
Bivši visoki dužnosnik Vučićevog SNS-a i aktuelni predsjednik Euroatlantskog saveza Srbije Dragan Šormaz navodi da je Srbija apsolutno autokratski i proruski režim. Smatra da bi u slučaju da graniči s Rusijom, već odavno aktivno učestvovala u agresiji na Ukrajinu.
- Ono što je najveći problem Aleksandra Vučića, to što se takvo nešto otvoreno ne dešava, nego se naziva koketiranjem, to je geografija. Njemu je geografija najveća smetnja za sve ono što bi volio da radi i što bi volio od Srbije da napravi, a to je da bude jedna ruska gubernija, nešto kao Bjelorusija, pa možda čak i gore od toga, jasan je Šormaz.
Jedino što Vučić ne želi da izgubi kada je EU u pitanju je pozicija kandidata za članstvo, nastavlja Šormaz. Prvi razlog ponovo je geografski položaj, a drugi je novac, odnosno investicije, te sredstva iz pretpristupnih fondova koje dolaze iz Unije. Treći je ekonomski odnos sa državama regije, koje žele biti dijelom EU. Kada s jedne strane, zapadne, imate sve benefite za državu i građane, postavlja se onda pitanje šta je za putinofile to tako “magično” u Rusiji?!
- Magično je samo to što možete, zahvaljujući Rusiji, da imate apsolutnu vlast u zemlji. Ako ste uz Putina, on obezbijedi određenim sistemom da imate apsolutnu vlast u državi. Je li mislite da toga u Sarajevu nema? Budite ubijeđeni da ima. Republika Srpska je direktno pod uticajem. Milorada Dodika su američka borbena vozila dovezla na posao prvog radnog dana kada je došao na vlast, a on je danas jedna od Putinovih lutaka na koncu u Evropi, dodaje Šormaz, uz poruku da je Srbija potpuno okupirana, te kako su jasne činjenice da Rusija ima svoje ljude u političkim strankama, kulturnim ustanovama, sportskim klubovima, medijima...
- Sutra da Aleksandar Vučić ne bude više vlast u Srbiji, mi ćemo i dalje imati problem sa njima i morat ćemo sa njima borbu da vodimo, dok to zlo ne iščistimo iz Srbije jednom za sva vremena, zaključio je Šormaz.
Novinar hrvatskog Jutarnjeg lista Vlado Vurušić pisao je prije nekoliko dana da je potpredsjednik Vlade Srbije, dokazani putinofil Aleksandar Vulin predložio Skupštini Srbije zakon o stranim agentima, još nazvan i “ruskim zakonom”, jer je patentiran u Kremlju, a putem čijih odredbi Putin vlada čvrstom rukom.
Dodaje da bi taj zakon onemogućio rad nevladinih i neprofitnih organizacija koje se bore za ljudska, građanska i manjinska prava, te da bi služio kao glavna poluga obračuna režima s opozicijom. Za Oslobođenje Vurušić ističe kako je očito da Vučić dvoji između Zapada i Rusije.
- Od kada je on na vlasti, Srbija jeste proruska. Vodi prorusku politiku, osjeća se veliki uticaj Rusije, a konačno i istraživanja javnog mnijenja pokazuju da je Srbija zapravo jedina zemlja od svih na Zapadnom Balkanu koje pretendiraju da budu članice EU, u kojoj je većina stanovništva protiv toga, navodi Vurušić.
Što se tiče pozicije Srbije najviše, kaže, brine to što dobar dio javnosti zaista smatra kako bi eventualnom pobjedom Rusije u Ukrajini, te naknadnim širenjem uticaja, Srbija “došla na svoje”.
- Odnosno, da bi mogli vratiti sve ono zbog čega su krenuli u ratove devedesetih. To je svakako jedna zabrinjavajuća politika za nas u okruženju, smatra novinar Jutarnjeg lista.
Brana iz Bruxellesa nastavku pregovora Srbije pokazuje da dobar dio zemalja članica smatra da potezi zvaničnog Beograda nisu uredu, te da mu ni litijum za Njemačku ni kupovina Rafala od Francuske nisu donijeli gotovo pa ništa, nastavlja Vurušić.
Interesi EU
Siguran je da Vučić dvoji u vezi sa članstvom u EU i zbog politika prema Crnoj Gori i BiH.
- Tako da je dobro da i Sjeverna Makedonija i BiH i Albanija pregovaraju, da se čine napori, kako bi što prije došle u priliku da imaju što veće šanse da za koju godinu budu blizu EU, kaže Vurušić.
Svakako, zaključuje, postoji i problem sa Unijom, gdje dobar dio članica nije oduševljen proširenjem na našu regiju. Ipak, smatra da će ono što se događa u Ukrajini, te politike Moskve, biti dovoljni razlozi zbog kojih će Evropa morati požuriti zbog vlastitog interesa. Navodi da ni Hrvatska ni Slovenija, kao članice EU i NATO-a, nisu angažirane onoliko koliko bi mogle biti na borbi protiv ruskog uticaja u regiji, te približavanja susjednih zemlja članstvu u euroatlantskim savezima, ali i da budući angažman ne smije, a nije smio ni dosadašnji, izgledati kao da Hrvatska ima bilo kakve pretenzije, posebno ne u slučaju BiH.