Vlada RS se u sedam dana zadužila za 82 miliona KM - "Kada ne bude za plate i penzije, tada kreće pad"

Vlada Republike Srpske, izmjene Zakona o bankama, IRB, sankcije, 1.juli 2024./
Svake sedmice novo zaduženje
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Republika Srpska zadužila se juče novom emisijom obveznica na Banjalučkoj berzi za dodatni 41 milion maraka. Više je nego očigledno da je para u budžetu Republike Srpske sve manje, a ta rupa se još bolje vidi u toku predizborne kampanje, kada se izdvajaju milioni maraka za promocije, skupove i bilborde.

Obveznice i trezorski zapisi

Vlada RS-a se zadužila po kamatnoj stopi od šest odsto, sa rokom dospijeća od pet godina. Na jučerašnjoj aukciji su stigle ponude u vrijednosti od 44,2 miliona KM, a Vlada je prihvatila 41 milion KM. U pitanju je sedma emisija dugoročnih obveznica u ovoj godini, a uključujući i ovu posljednju, RS se po tom osnovu zadužio 161 milion KM.

Koliki problem vlast u Republici Srpskoj ima sa finansijama, najbolje pokazuje činjenica da se Vlada RS-a i prošle sedmice zadužila za 41 milion maraka. Planirani iznos aukcije je bio 30 miliona KM, a Vlada RS-a je u konačnici prihvatila skoro sve pristigle ponude koje su iznosile 41 milion KM. Ovo zaduženje realizovano je po kamatnoj stopi od četiri odsto, a riječ je o šestomjesečnim trezorskim zapisima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Onog trenutka kada ne bude isplaćena samo jedna plata ili samo jedna penzija, tada počinje pad koji je nemoguće zaustaviti

Pored toga, emisijom obveznica Republika Srpska se ove godine na Banjalučkoj berzi zadužila 120 miliona. Da stvar bude gora, Vlada RS-a bi danas trebala da se emisijom obveznica zaduži dodatni 41 milion maraka. Novinar Dragan Maksimović kaže za Oslobođenje da se vlast u RS-u snalazi kako zna i umije da dođe do para.

- Dvije stvari su jasne: para nema, ali ih mora biti za plate i penzije. Ova vlast, kao uostalom i svaka druga, zna da su plate i penzije najvažnija stavka u održavanju socijalnog mira. Onog trenutka kada ne bude isplaćena samo jedna plata ili samo jedna penzija, tada počinje pad koji je nemoguće zaustaviti. Zato su zaduženja neophodna. Sa druge strane, u kampanji će sve stranke, pa i one koje su na vlasti, potrošiti desetine miliona maraka. Ovo je sigurno jedna od najskupljih kampanja do sada, kazao je Maksimović.

Samo treba sabrati

Ekonomista Svetlana Cenić kaže da se protiv Republike Srpske ne vodi bilo kakav finansijski rat. Vlast Republike Srpske je, kako kaže, ratovala protiv same sebe obezvređivanjem i uništavanjem svega.

- Koje veze ima s bilo kakvim ekonomskim ratom ovoliko zaduženje javnih i državnih preduzeća, zdravstva, dug koji je premašio vrednost naftne industrije, propali projekti... Pored toga, treba sabrati koliko je međunarodnog novca došlo u Republiku Srpsku, tako da nema pojma o bilo kakvom ekonomskom ili finansijskom ratu protiv Srpske. Najbolje je sakriti vlastitu neodgovornost i to prebaciti na nekakav ekonomski rat koji se, tobože, vodi protiv Srpske, kazala je Cenić.