(VIDEO) Za građane su općine najvažnije: Gdje nije bilo drastičnih promjena, a gdje je bilo najviše drame?

Draško Stanivuković slavi na Trgu Krajine/
Draško Stanivuković slavi na Trgu Krajine
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon prespavane izborne noći i nešto hladnijih glava, može se reći da lokalni izbori nisu donijeli neke drastične promjene. U Federaciji su stranke trojke s jedne i SDA s druge strane većinu općina u kojima su imale načelnike i zadržale, uz neke sitne izuzetke. U gradu Mostaru su u velikoj prednosti HDZ i SDA u odnosu na ostale stranke i koalicije.

Šarolikost vijeća

Kada je riječ o Kantonu Sarajevo, trojka je načelničkim pozicijama koje je do sada imala (Stari Grad, Centar, Novo Sarajevo i Ilidža) dodala Ilijaš. No, kada su u pitanju rezultati za općinska vijeća, brojke Centralne izborne komisije BiH ukazuju na značajan pad stranke Narod i pravda, koja je dio trojke. SDA će načelnika iz svojih redova imati u Vogošći, gdje je neprikosnoven Migdad Hasanović, te Trnovu, gdje je Ibro Berilo iz zatvora “pregazio” protukandidata Bajru Lindova, ali i u Hadžićima - Eldara Čomora. Kroz koaliciju su podržali novog/starog načelnika Novog Grada Semira Efendića. Slika u općinskim vijećima, sudeći po posljednjim rezultatima, bit će veoma šarolika, s jednim, dva ili tri mandata gore ili dolje, kako za SDA, tako i za stranke trojke. Struka ističe da su brojni uspješni infrastrukturni projekti u Kantonu proteklih godina, kao što je obnova tramvajske pruge i početak njene izgradnje prema Hrasnici, trojci osigurali i kontinuitet vlasti.

image

Semir Efendić osvojio je četvrti mandat u sarajevskom Novom Gradu

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Još je zanimljiviji primjer koji je pokazao Efendić. Dobio je četvrti mandat na rezultatima ostvarivanja razvojnih projekata. Neki dijelovi općine Novi Grad nisu više odvojeni dio grada, gdje se samo spava i stanuje, već su postali dijelovi grada koji imaju brojne sadržaje u segmentu školstva, zdravstva, saobraćaja, sporta i rekreacije, ističe za Oslobođenje univerzitetski profesor, akademik Mirko Pejanović.

Buduća šarolikost općinskih vijeća ne samo u Kantonu Sarajevo nego i širom Federacije, pa i Republike Srpske je dobra, smatra Pejanović. Očekuje da bude formirana saglasna većina u dobrom dijelu lokalnih zajednica, a kako bi, bez obzira na to iz koje stranke vijećnici dolaze, gradili politike koje odgovaraju građanima.

- Lokalne vlasti pokazuju najviše vitalnosti u pogledu inicijativa za projekte društvenog razvoja. Može se reći da u tom pogledu imamo na desetine jedinica lokalne samouprave koje su odmakle u profiliranju razvojnih projekata i njihovoj realizaciji, navodi akademik Pejanović, ističući posebno Tešanj, Gračanicu, Gradačac, ali i Prnjavor, Trebinje, Grude, Posušje i Široki Brijeg.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Brčko distriktu samo Demokratska fronta nije prešla cenzus. Na vrhu tabele se nalaze SNSD-SPS sa 4.772 glasa, a slijedi ih SDA

Kako u Kantonu Sarajevo, tako i u Federaciji, situacija ostaje slična kao i nakon lokalnih izbora 2020. godine. Posebno je zanimljiva, osim sarajevske, situacija u Mostaru. Prema posljednjim rezultatima, ubjedljivo vodi HDZBiH, a slijedi ga Koalicija za Mostar, koju čine SDA, BPS i BH zeleni, te koalicija Grad moj, koju su kreirali DF, NES, Stranka za BiH i PMP. Nakon završetka brojanja, kada bude poznat budući saziv mostarskog Gradskog vijeća, moći će se sa većom sigurnošću govoriti o tome ko će biti gradonačelnik, no sve su prilike da će na toj poziciji i u naredne četiri godine ostati HDZ-ov Mario Kordić.

Preliminarna ocjena izbornog dana Koalicije Pod lupom je da je izborni dan na najvećem broju biračkih mjesta protekao u skladu sa izbornim pravilima. Ocjena je da je na 97,9 posto posmatranih biračkih mjesta pilotiranje novih tehnologija uspješno provedeno. Zabilježeno je 161 teže kršenje izbornih pravila, od kojih bi dio mogao imati uticaj na izborni rezultat na pojedinim biračkim mjestima. Koalicija je zaprimila 67 prijava građana koje se odnose na kršenje izborne šutnje, pritiske na birače, ugroženu tajnost glasanja, žalbe na proces glasanja, stranački propagandni materijal oko biračkih mjesta, porodično glasanje i umrle na biračkim spiskovima.

- Sve političke stranke moraju okupiti i pronaći zajednički put naprijed za budućnost svoje zemlje i nastojati izgraditi povjerenje među građanima koje trenutno nedostaje, istakla je juče Corien Jonker, koja je bila na čelu ODIHR-ove misije za posmatranje izbora.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Žao nam je što je broj kandidatkinja za načelničke pozicije i dalje veoma nizak, poručuje šefica delegacije Kongresa lokalnih i regionalnih vlasti Vijeća Evrope Carla Dejonghe

Iako je SNSD ponovo izgubio Banju Luku i Bijeljinu, nema nikakve sumnje da je ova stranka najveći pobjednik lokalnih izbora ne samo u Republici Srpskoj nego u cijeloj BiH. SNSD je osvojio vlast u 41 opštini u RS-u i u dvije u FBiH. Predsjednik ove stranke i prvi čovjek RS-a Milorad Dodik rekao je da će SNSD imati vlast u svih deset gradova ovog entiteta.

- Kandidati SNSD-a za načelnike i gradonačelnike osvojili su 320.000 glasova. Na opštim izborima prije dvije godine ja sam osvojio 300.000 glasova. Dakle, SNSD raste, dobili smo novih 20.000 glasova. Osvojili smo 80 odsto glasova u svim gradovima na poziciji gradonačelnika. U Banjoj Luci ćemo imati 11 odbornika umjesto dosadašnjih devet, kazao je Dodik.

On je dodao da je SNSD dominantna politička stranka. Ako se posmatraju rezultati izbora na nivou cijele BiH, SNSD je i tu apsolutni pobjednik, jer je SDA osvojila 34, a HDZ 17 opština i gradova. Dodik tvrdi da sve spekulacija padaju u vodu pred ovim podacima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- U Banjoj Luci imamo 35 odsto osvojenih glasova. Na prošlim lokalnim izborima imali smo 25 odsto. Pitanje je da li ćemo praviti širu koaliciju ili ćemo otići u opoziciju. Učinićemo ono što je korisno za Banju Luku. Jasno je da je SNSD u Banjoj Luci dobio više glasova nego naš kandidat. To govori da postoje problemi i mi ćemo te probleme rješavati, istakao je Dodik.

Najveće iznenađenje lokalnih izbora u Republici Srpskoj je pad SDS-ovih “vječnih” načelnika Vasilija Perića i Milovana Cicka Bjelice. Perić je nakon 23 godine izgubio trku u Ugljeviku i to od Dragana Gajića (SNSD), dok je Cicka Bjelicu nakon tri izborne pobjede porazio Strahinja Bašević (SNSD).

Vukota Govedarica (SDS) novi je načelnik Gacka, a pored ličnih zasluga sigurno mu je naruku išao i sukob njegovog protivkandidata Srđana Milovića (SNSD) sa “gospodarom Hercegovine” Lukom Petrovićem, koji nije podržao stranačkog kolegu kako se to očekivalo. Bileća je otkazala povjerenje Veselinu Vujoviću (SDS), pa će novi načelnik biti SNSD-ov Miodrag Parežanin.

Gubitak Pala

SDS je zadržao Ljubinje i Berkoviće, a SNSD Nevesinje, dok je u Istočnom Mostaru mandat obnovio Božo Sjeran, nekadašnji član SDS-a, koji je na izbore izašao kao nezavisni kandidat podržan partijama okupljenim oko SNSD-a. Šestu uzastopnu pobjedu zabilježio je prvi čovjek SDS-a Milan Miličević u Tesliću, dok je najviše drame viđeno u Modriči, gdje je SDS-ov Jovica Radulović pobijedio u fotofinišu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Iz SNSD-a su saopštili da su osvojili 320.000 glasova, te da će (grado)načelnike imati u 47 gradova i opština. Među njima su i gradovi Zvornik, Doboj, Laktaši, Gradiška, Trebinje, Derventa, Prnjavor, Prijedor, ali i Istočno Sarajevo, koje će tek naknadno dobiti gradonačelnika.

SNSD je od SDS-a preuzeo Brod, a slavio je i u Novom Gradu, Kostajnici, Kozarskoj Dubici, Srpcu, opštini Petrovac/Drinić, Čelincu, Istočnom Drvaru, Ribniku, Mrkonjić-Gradu, Jezeru, Kneževu, Šipovu, Vukosavlju, Petrovu, Donjem Žabaru, Pelagićevu, Osmacima, Vlasenici, Milićima, Šekovićima, Bratuncu, Srebrenici, Istočnom Novom Sarajevu, Trnovu, Rogatici, Višegradu, Foči, Novom Goraždu, Rudom i Drvaru. Na Palama je pobijedio kandidat DEMOS-a Dejan Kojić i to u direktnom sudaru sa SNSD-ovim Damjanom Škipinom.