(VIDEO) U BiH sve više pregleda zbog sumnji na infekciju: Vakcina ne postoji, struka kaže da nema mjesta panici
U domovima zdravlja Republike Srpske povećan je broj pregleda zbog sumnje na meningitis. Trenutno je hospitalizovano sedmoro djece pod dijagnozom meningitis. Najmlađe dijete je uzrasta devet mjeseci, a najstarije 12 godina, saopšteno je iz UKC-a RS-a.
Nadležni uvjeravaju, nema mjesta panici. Situacija je daleko od alarmantne. Stabilno je stanje hospitalizovane djece, nisu životno ugrožena, dodaju iz najveće zdravstvene ustanove u RS-u. Trenutne brojke, tvrde nadležni, pokazuju da nema potrebe za proglašavanjem epidemije.
- Vakcina protiv oboljenja meningitis ne postoji, kao ni specifična terapija. Simptomi su vrlo slični kao kod ostalih respiratornih oboljenja, zbog čega se posebna pažnja treba obratiti na znakove poput osjetljivosti na svjetlost ili pospanost. Ishodi liječenja su uglavnom povoljni, kažu iz Instituta za javno zdravstvo RS-a.
U Federaciji nema oboljelih. Pokušali smo dobiti konkretnije informacije iz Zavoda za javno zdravstvo FBiH, ali nismo dobili odgovor. Ono što je do sada poznato je da je u pitanju virusni meningitis. Registrovan je prošle sedmice kod 11 djece u Kotor-Varoši i Banjaluci. S obzirom na to da je u pitanju virusni meningitis, klinička slika je povoljnija.
- Nema razloga za paniku, rekla je tada dr. Marija Jelan iz Službe za epidemiologiju Instituta za javno zdravstvo RS-a.
Pojačani su higijenske mjere, dezinfekcija ruku, dezinfekcija prostora, savjeti kontaktima onih koji su oboljeli o ponašanju, eventualnim prekidima sportskih aktivnosti, drugih aktivnosti koje djeca imaju, kao i izbjegavanje bližih kontakata u smislu nekih porodičnih okupljanja, tvrde epidemiolozi.
Infektolog Nazif Derviškadić je rekao za TV HZHB da svaki meningitis može da ostavi posljedice za mozak. Virusni meningitis kod male djece može biti katastrofalan. Djeca do jedne godine mogu imati kobne posljedice za mozak i oštećenja u razvoju, čak i smrtni ishod.