(VIDEO) Šta za BiH znači nova funkcija Marte Kos? - "Slovenija je prijateljska država, ali treba biti oprezan"

marta kos.JPG/Sanja Đukić
Marta Kos dolazi iz Slovenije koja je prijateljski raspoložena prema BiH
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Pred Odborom za vanjske poslove (AFET) Evropskog parlamenta održana su saslušanja kandidata/kinja za pozicije budućih komesara/ki Evropske komisije. Za našu zemlju posebno je važno saslušanje Marte Kos, kandidatkinje za poziciju komesarke za proširenje i istočno susjedstvo iz Slovenije. Iako će zvanična potvrda novog saziva EK-a biti do kraja mjeseca, objavljeno je da je Kos dobila zeleno svjetlo.

Nema prečica

Kos je naglasila da će energiju posvetiti tome da zemlje kandidatkinje budu temeljno pripremljene za pristup. Podvukla je da je proširenje EU maraton, a ne sprint. Od zemalja kandidatkinja očekuje da poštuju i jačaju evropski angažman. Put ka EU ostat će utemeljen na postignućima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ono što želim jeste da počnemo ozbiljne pregovore sa Bosnom i Hercegovinom, da zemlja krene putem od Daytona ka Bruxellesu. EU svojim resursima, energijom i ljudima može pomoći BiH da vodi pregovore i donosi odluke. Također, to znači da će BiH moći povlačiti sredstva iz EU fondova, a mnogo ih je na raspolaganju. U isto vrijeme, to će značiti i da ćemo početi proces screeninga. On će nam omogućiti da eliminišemo sve one anomalije koje su se u prošlosti pojavile kao prepreka na putu BiH ka EU, rekla je Kos.

Kontinuirana važnost Mađarske u politici proširenja, sa vjerovatnim smjerom nadolazeće administracije SAD-a, ne bi bila vrlo gostoljubiva prema BiH, kaže prof. dr. Gordy

A poznato je da je Slovenija veliki prijatelj BiH, te da se zalaže za naše punopravno članstvo u EU. U odlazećem sazivu EK-a, portfolio proširenja bio je u rukama Olivéra Várhelyija iz Mađarske. Nije tajna da je upravo Mađarska, a posebno njen premijer Viktor Orbán, veliki prijatelj predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika.

- Vjerovatno postoji razlog za optimizam u vezi s imenovanjem novog komesara za proširenje. Várhelyi je u velikoj mjeri bio vođen mađarskom politikom koja predviđa ulogu Evrope koja je veoma različita od vizije većine EU, smatra profesor političke i kulturološke sociologije u Školi za slavenske i istočnoevropske studije na UCL-u dr. Eric Gordy.

Ističe da u isto vrijeme treba biti oprezan u pogledu bilo kakvog pretjeranog optimizma.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Slovenija je dobro raspoložena prema BiH i drugim potencijalnim članicama. Međutim, ova dobra volja ne može nadoknaditi odsustvo rezolucije od EU. Prošlo je više od deset godina otkako je EU prihvatila novu članicu i od tada je bilo malo vidljivog napretka za zemlje koje teže članstvu u jugoistočnoj Evropi, podsjeća naš sagovornik.

Sigurnosni aspekt

Kaže da je EU pokazala spremnost za ubrzanje kandidature država koje se smatraju ključnima za sigurnost, poput Ukrajine i Moldavije, iako su one učinile mnogo manje od zemalja jugoistočne Evrope u pogledu pravne i strukturne reforme.

- Ono što bi Kos mogla da uradi je da iznese tezu da su države regiona na sličnom nivou sa državama na prvoj liniji, u smislu njihovog značaja za evropsku sigurnost. Ali, sadašnje države članice moraju biti ubijeđene da slušaju, a potencijalne članice moraju ostvariti istinski napredak, kaže prof. dr. Gordy.