(VIDEO) Murphy poslao nedvosmislenu poruku: Žene ne smiju živjeti u strahu, država mora...
U toku je obilježavanje 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja. Tim povodom poruku je poslao i američki ambasador u BiH Michael Murphy.
- Rodno zasnovano nasilje jedno je od najhitnijih pitanja ljudskih prava u Bosni i Hercegovini, koje pogađa pojedince, porodice i samo tkivo društva. I pored napretka u pravnim okvirima, sistemski nedostaci u provođenju zakona i društveni stavovi omogućuju ovoj vrsti nasilja da opstaje. Godišnje obilježavanje međunarodnih 16 dana aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja trenutak je da se jače čuju glasovi koji pozivaju na hitne reforme i da se osigura da preživjele dobiju pravdu i podršku koju zaslužuju. Sjedinjene Države stoje uz građane BiH i zahtijevaju djelovanje u borbi protiv ovog duboko ukorijenjenog problema.
Brojke su jasne
Dvije nedavne studije naglašavaju alarmantnu prevalenciju rodno zasnovanog nasilja u BiH.
Nacionalno istraživanje percepcije građana (NSCP-BiH) iz 2023. godine, koje je proveo USAID, pokazalo je da sedamdeset posto građana smatra da je nasilje nad ženama od partnera, poznanika ili stranaca uobičajeno u BiH. Zabrinjavajuće je što je petnaest posto ispitanika izjavilo da takvo nasilje često izaziva žrtva, što odražava društvene stavove kojima se omogućuje spirala zlostavljanja.
Analiza rodnih pitanja za BiH iz 2024. godine, koju je proveo USAID, potvrdila je da je nasilje nad ženama jedno od najrasprostranjenijih kršenja ljudskih prava u BiH. Žene koje su pretrpjele nasilje suočavaju se sa značajnim preprekama u zadovoljenju pravde, uključujući društvenu stigmu, slabu provedbu pravne zaštite i neadekvatne podrške.
Prepreke pravdi
Unatoč zakonima koji kriminalizuju porodično nasilje, provedba je nedosljedna i neučinkovita. Žene koje su pretrpjele nasilje često nemaju pristup odgovarajućoj socijalnoj i psihološkoj podršci, a društvena stigma ih odvraća od zahtijevanja pravde. U mnogim slučajevima počinioci nasilja u porodici vraćeni su u svoje domove manje od 24 sata nakon nasilnih incidenata, a uslovne kazne izrečene su u više od osamdeset posto slučajeva, uključujući i one koji se odnose na povratnike u činjenju djela. Sudije često izbjegavaju primjenjivanje odredbi zakona o porodičnom nasilju i umjesto toga posežu za blažom kvalifikacijom počinjenog djela kako bi izbjegli dugotrajne sudske postupke. Prema podacima nevladinih organizacija u BiH koje se bave rodno zasnovanim nasiljem, sistemski propusti u rješavanju porodičnog nasilja doprinose ponavljanju zlostavljanja i narušavaju povjerenje javnosti u vladavinu prava. Žrtve nasilja ostaju bez adekvatne zaštite, dok se počinioci suočavaju s minimalnim posljedicama. Ovi nedostaci naglašavaju hitnu potrebu za snažnijim mehanizmima provedbe zakona i resursima za efikasnu podršku žrtvama nasilja.
Informativni centar za osobe s invaliditetom “Lotos” u Tuzli angažovao je medije i zajednicu na podizanju svijesti o rodno zasnovanom nasilju nad ženama s invaliditetom, u sklopu projekta koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država posredstvom Programa malih grantova za osnaživanje žena.
Šira slika krize
Rodno zasnovano nasilje ima mnoge oblike: porodično nasilje, seksualno uznemiravanje, diskriminaciju na radnom mjestu, rastuću prijetnju zlostavljanja posredstvom tehnologije i, u najtragičnijim slučajevima, ubistvo žene. Premda BiH ima pozitivne zakonske i političke mjere za rješavanje nasilja u porodici, ostaju značajni nedostaci u rješavanju drugih oblika rodno zasnovanog nasilja, kao što su uhođenje, uznemiravanje i zlostavljanje na radnom mjestu. Žene žrtve nasilja često se susreću s nedostatkom specijalizovane post-traumatske njege, nedovoljnim savjetovanjem i nejasnim mehanizmima upućivanja, zbog čega njihove potrebe ostaju nezadovoljene. Nedavni slučajevi koji su bili i medijski popraćeni, uključujući slučaj čovjeka koji je uživo, putem interneta, prenosio ubistvo svoje bivše supruge u Gradačcu i brutalni napad na radnicu hotela u Jablanici, izazvali su bijes javnosti i zahtjeve za reformama. Ove tragedije naglašavaju hitnu potrebu efikasnije provedbe zakona, jačanja odgovornosti i osiguravanja pravde za žrtve.
Udruženje Umbrella je u sklopu svog projekta koji finansira Ambasada Sjedinjenih Američkih Država kroz Program malih grantova za osnaživanje žena provela obuku za novinare širom BiH o načinu izvještavanja o slučajevima nasilja nad ženama.
Borba za odgovornost
Novinarke u BiH koje izvještavaju o korupciji često su mete koordinisanih kampanja uznemiravanja posredstvom interneta. Ovi se napadi ne odnose samo na ušutkivanje žena pojedinačno – radi se o očuvanju korumpiranih sistema zastrašivanjem onih koje se usude razotkriti istinu. Ovo nasilje ima jeziv učinak na demokratske vrijednosti. Kada žene ne mogu slobodno učestvovati u javnom životu ili pozivati vlasti na odgovornost, cijelo društvo trpi. Kultura nekažnjivosti, kako za korumpirane službenike tako i za počinioce rodno zasnovanog nasilja, slabi povjerenje u institucije i produbljuje nejednakost.
Vlada Sjedinjenih Američkih Država podržava napore u BiH u rješavanju problema rodno zasnovanog nasilja kroz sveobuhvatne inicijative koje sprječavaju nasilje i pružaju ključnu podršku žrtvama. Programi koje finansira SAD pružaju pravnu pomoć i psihološku podršku žrtvama i provode edukativne kampanje usmjerene na rješavanje pitanja društvenih stavova koji pogoduju nasilju. Ostale aktivnosti koje finansira SAD uključuju obuku sudija i tužilaca za unapređenje istraga i krivičnog gonjenja u slučajevima rodno zasnovanog nasilja. Radionice i konferencije finansirane od SAD-a podstakle su saradnju unutar sektora pravosuđa, poboljšavajući koordinaciju između sudova, policije i socijalnih službi kako bi se kreirao jedinstven odgovor na rodno zasnovano nasilje. Ove inicijative imaju za cilj osigurati da pravda bude zadovoljena i žrtve dobiju podršku koju zaslužuju, uz punu odgovornost počinilaca.
DIS Teatar mladih iz Banjaluke, još jedan korisnik granta za osnaživanja žena, sarađivao je sa grupama mladih iz Kaknja, Kostajnice, Nevesinja/Trebinja, Ljubuškog/Mostara i Višegrada na produkciji pet originalnih predstava na temu rodne ravnopravnosti i rodno zasnovanog nasilja.
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Sarajevu podržala je desetke lokalnih organizacija koje se bore protiv rodno zasnovanog nasilja kroz svoj Program malih grantova za osnaživanje žena. Prošle godine, Ambasada je finansirala dva projekta za obuku novinara iz medijskih kuća u cijeloj BiH o tome kako izvještavati o rodno zasnovanom nasilju i zaštititi žrtve. Druga dva korisnika usredotočila su se na inicijative za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja, diskriminacije i lošeg postupanja prema ženama s invaliditetom, a jedan je u fokusu imao edukaciju zajednica o rodno zasnovanom nasilju nad Romkinjama. Jedan od korisnika granta radio je s grupama mladih na produkciji predstava koje su se izvodile u pet gradova širom BiH na temu rodne ravnopravnosti i nasilja nad ženama, rušeći tabue i pokrećući važne rasprave od Mostara pa do Višegrada i Banjaluke. U Trebinju je organizacija, korisnik granta, uspostavila mrežu za podršku zviždačima o diskriminaciji na radnom mjestu i seksualnom zlostavljanju, pružala pravne savjete žrtvama i okupila stručnjake i članove zajednice kako bi razgovarali o načinima prepoznavanja i rješavanja problema rodno zasnovanog nasilja.
Organizacije, korisnici grantova, u Mostaru, Derventi i Vlasenici takođe su radile na racionalizaciji podrške žrtvama rodno zasnovanog nasilja te provele brojne kampanje, radionice i javne tribine.
Šta dalje
Da bi se stvorilo društvo u kojem se rodno zasnovano nasilje više ne toleriše, vlasti u Bosni i Hercegovini moraju preduzeti odlučne korake kako bi uklonile sistemske nedostatke i dale prioritet sigurnosti i pravima žena i djevojčica. Ovi koraci moraju uključivati:
- jačanje pravne zaštite: reforma zakona radi usklađivanja s međunarodnim standardima, osiguravanje da se počinioci suoče s pravdom putem strožih kazni i dosljedna primjena zaštitnih mjera za žrtve nasilja na svim nivoima vlasti;
- podrška žrtvama: dodjeljivanje dovoljnih resursa za uspostavljanje i održavanje skloništa, telefonskih linija za pomoć i savjetodavnih usluga, osiguravajući da žrtve dobiju podršku koja im je potrebna da se oporave i ponovno izgrade svoje živote;
- osnaživanje zajednica: razvijanje inicijativa koje angažuju muškarce i dječake u osporavanju štetnih društvenih rodnih normi dok istovremeno njeguju kulturu poštovanja i jednakosti u porodicama, školama i na radnim mjestima.
Sjedinjene Države ostaju predan partner u podršci ovim naporima kroz saradnju i stručnu pomoć. Međutim, odgovornost je institucija BiH – na svim nivoima, od opštinskih do državnih vlasti – da provedu i održe ove reforme. Samo odlučnim djelovanjem i odgovornošću BiH može izgraditi društvo u kojem svaka žena i djevojka može živjeti bez straha.
Poziv na djelovanje
Institucije moraju učiniti više kako bi zaštitile žrtve i procesuirale počinioce. Građani moraju zahtijevati odgovornost i osporiti štetne društvene norme. Sjedinjene Države će i dalje biti uz hrabre žene koje govore protiv nepravde i one koje rade na izgradnji BiH u kojoj svaka žena i djevojka mogu živjeti bez straha. Ovo nije samo moralni imperativ - to je važno za stabilnost, snagu i napredak ove zemlje. Sada treba djelovati!, napisao je Murphy u svojoj poruci.