(VIDEO) Kandidati za novog rektora UNSA predstavili programe rada: Evo šta bi uradili Hadžović-Džuvo i Zaimović

Almira Hadžović Džuvo i Tarik Zaimović/Senad Gubelić/
Almira Hadžović Džuvo i Tarik Zaimović/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U toku je izborna sjednica Senata na kojoj se bira novi rektor UNSA. Kandidati za novog rektora su: prof. dr. Almira Hadžović-Džuvo, redovna profesorica na Medicinskom fakultetu UNSA, i prof. dr. Tarik Zaimović, redovni profesor na Elonomskom fakultetu UNSA.

Prva je program rada predstavila Almira Hadžović-Džuvo.

image

/ Senad Gubelić

Kada je riječ o razrednim smjernicama, Hadžović-Džuvo istakla je između ostalog: očuvanje autonomije uz otvorenost u međunardnim i lokalnim akademskim i društvenim aktivnostima, jačanje saradnje i partnerskih odnosa sa osnivačem i resornim ministarstvom, integracija inovativnih pristupa u obrazovanju i nauci kroz poticanje kreativnosti, jačanje međunarodne saradnje i mobilnosti, proširenje međunarodnih partnerstava.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

Potom slijedi razvoj kapaciteta za istraživanje uz finansiranje iz EU fondova i drugih međunarodnih izvora, te digitalna transformacija u nastavi i administraciji.

Tarik Zaimović u svom programu rada istakao je nekoliko izazova sa kojima se UNSA suovčava, a na koje je neophodno pronaći odgovore. S tim u vezi, kao najznačajniji izazov tiče se organizacije. U tom kontekstu, pomenuo je novi program 150+, koji podrazumijeva konstantno zanavljanje kadra.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

/ Senad Gubelić

Drugi izazovi su javne nabavke, standardi i normativi i Kolektivni ugovor, unaprijeđenje naučne/umjetnicke produkcije, digitalna transformacija, kao i budžet Univerziteta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

 

U tom kontekstu, navodi Zaimović, a prenosi N1, potrebno je raditi na povećanju sredstava, kao i nove izvore prihoda.

Senatori će glasati tajnim glasovima, a novi rektor će dobiti mandatni period od četiri godine, s mogućnošću još jednog uzastopnog izbora.

Dosadašnji rektor, Rifat Škrijelj bio je na čelu najstarije i najuglednije visokoškolske ustanove u BiH u periodu 2016-2020. godina, a potom 2020-2024. godina. Prema Statutu, Škrijelj nije imao pravo ponovnog kandidovanja, s obzirom da je imao dva uzastopna mandata.