(VIDEO) Dojava o bombi za kutiju cigareta?! - To što su maloljetni ne znači da ne mogu krivično odgovarati!
U Kantonu Sarajevo nastavljena su hapšenja maloljetnika zbog sumnje da su u proteklom periodu bili, očito, dio veće grupe koja već mjesecima svakodnevno šalje lažne dojave o postavljenim bombama u osnovnim i srednjim školama, ali i drugim objektima. Već je pet uhapšenih, a na svjetlost dana izlaze i detalji problema koji uzima sve jači zamah u KS, ali i drugim sredinama u BiH. Sigurnosni stručnjaci su jasni - potrebna je bolja edukacija policijsko-istražnih organa.
Ozbiljne posljedice
Nove lažne dojave o postavljenim bombama zabilježene su ponovo u KS-u, ali i Mostaru, te Tuzli. Nakon hapšenja maloljetnika za kojeg se sumnja da je za 11 dana 49 puta dojavio postavljenu bombu, te hapšenja još dvojice maloljetnika u noći sa utorka na srijedu, postalo je jasno da se radi o većoj grupi djece koja šalje lažne dojave za određenu cijenu (nekoliko maraka), što je medijima potvrdio Saša Petrović, šef Odsjeka za borbu protiv kompjuterskog kriminala FUP-a ili, kako Oslobođenje saznaje, za kutiju cigareta.
- Koliko je njih zapravo, te šta su motivi i razlozi, nešto je što će svakako biti utvrđivano, istakla je Mersiha Novalić, glasnogovornica MUP-a KS.
Kod prvouhapšenog, za kojeg je Tužilaštvo KS-a zatražilo jednomjesečni pritvor, pretresom doma su pronađeni i predmeti korišteni za izvršenje krivičnog djela. Iz sarajevskog MUP-a poručuju - maloljetništvo ne znači da nema odgovornosti.
- Govorimo o krivičnim djelima koja su imala ozbiljne posljedice. Višednevni prekid nastave, uzrokovanje stresa kako kod nastavnog osoblja, tako i kod učenika, ali i svih drugih pratećih službi koje se zaista moraju uključiti i obaviti svoj posao od početka do kraja, istakla je Novalić.
Pripadnici MUP-a KS sinoć su uhapsili još dva maloljetnika. Jednog zbog osnova sumnje da je lažno dojavljivao postojanje eksplozivnih naprava u školama, dok za drugog maloljetnika postoji osnov sumnje da je znao za izvršenje ovog krivičnog djela i da je pružio pomoć učiniocu.
Dva maloljetnika koja su uhapšena prethodne noći, predati su u daljnju nadležnost Tužilaštva KS.
Tokom jučerašnjeg dana još četiri maloljetnika su ispitana u svojstvu osumnjičenih za krivična djela ugrožavanje sigurnosti u vezi sa lažnim prijavljivanjem. Istovremeno, dva su maloljetnika saslušana u svojstvu svjedoka.
Zbog dojava trpe i roditelji učenika osnovnih i srednjih škola. Straha od slanja djece u školu nema, ali ističu kako je očito da situacija izmiče kontroli.
- Roditelji su već više ljuti. Imamo problem gdje roditelji ujutro pošalju djecu u školu, dijete dođe u školu, u 8 sati počinje nastava, a u 8.15 bude dojava. Evakuacija je do 8.30 i onda se dijete vraća kući. Izgubi se to vrijeme do povratka kući i onda imamo neki oblik online nastave, gdje dijete dobije samo određene materijale, što znači da to nije ni online nastava koju bismo željeli, poručuje u razgovoru za Oslobođenje Ades Bučan, član Upravnog odbora Vijeća roditelja KS-a.
Očekuju da istražni organi budu brži i dovoljno kapacitirani kako bi se izborili sa problemom. Nisu zadovoljni ni time što se prstom upire u djecu.
Stručnjaci za sigurnost ističu kako je vidljivo da masovnost, proistekla iz ranije pojedinačnih slučajeva, iscrpljuje javne resurse policijskih i istražnih organa.
- Ono što je činjenica jeste da se svakoj prijavi pristupa s krajnjom ozbiljnošću, bila jedna ili 50. Potrebno je reći i da Uprava policije neometano radi na drugim svakodnevnim predmetima koje ima u svom radu, objasnila je Novalić.
Armin Kržalić, profesor Fakulteta za kriminalistiku UNSA, kaže da se “u razvijenim državama to baš ne radi na takav način”.
Praćenje trendova
- Na osnovu jednostavnih procedura i akcionih planova morat će se moći izvršiti analiza rizika, te na osnovu toga odlučiti da li se radi evakuacija i kontradiverzioni pregled. Na osnovu toga bi se umanjio i motiv onima koji to rade da bi izbjegli obavezu, jer će vidjeti da se život nastavlja normalno odvijati, objasnio je Kržalić.
Svjestan je i da napredak tehnologije stvara veće probleme policiji i istražiocima. Ali, kroz dodatne edukacije i praćenje trendova, vjeruje da bi organi sigurnosti mogli biti daleko efikasniji. Zaključuje da se često pozitivno iznenadi kako snage sigurnosti u BiH uspiju razotkriti slučajeve kriminala zasnovanog na modernim tehnologijama.