(VIDEO) Ćurak: Evropa ne vidi šta je Srbija uradila našoj zemlji, nego joj tepaju i tetoše, najgori scenario za BiH je da...
Nije nemoguć scenario po kojem će Srbija i RS, a samim tim i BiH, odbiti prijem u Evropku uniju, a da će Crna Gora, Sjeverna Makdonija i Abanija postati njene članice, jedna je od teza koje je iznio profesor na Fakultetu političkih nauka u Sarajevu Nerzuk Ćurak u toku razgovora u podcastu U kontru sa Draganom Markovinom.
Naime, postoji mogućnost da EU, zbog njenih interesa, u jednom trenutku donese odluku o prijemu zemalja zapadnog Balkana u svoje članstvo, bez obzira što te države još ne ispunjavaju postavljene standarde. U najgorim predviđanjima, postoji šansa da čak i tada BiH i Srbija ostanu "crne rupe" na evropskom kontinentu, odnosno one koje nisu postale dio evropske porodice.
Autokratki lider
- Nažalost, bez obzira na svo zlo koje je Srbija napravila u ratu i poraću protiv Bosne i Hercegovine, za BiH nema boljeg geopolitičkog rješenja nego da Srbija bude u Europskoj uniji, jer to znači da će i BiH postati dio EU. Kod mene izaziva neku emotivnu srdžbu, bijes, tugu, to što se u procesu proširenja uopće ne primjeće šta je Srbija uradila. Naprotiv, baš joj tepaju i tetoše je. Ogroman broj stanovništva u Srbiji ne vidi sebe na zapadu, ali imaš i vrlo dominantne političke, kulturno-intelektualne elite koji su puno bliže Rusiji nego zapadu. Bez obzira na to, zapad hoće da usisa Srbiju, istakao je Ćurak.
Smatra da bi dobra vrijest za BiH bila kada bi Srbija postala demokratska, prozapadno orjantisana država, jer ako Srbija ne uđe u Evropsku uniju, teško je zamisliti da će u EU ući i BiH. Tim prije što se u RS-u još nije pojavila neka vizionarska politička struktura koja bi rekla: "Kakve veze Srbija ima sa mnom, zašto moj život uopće ovisi od Srbije?".
- Pitanje je hoće li se pojaviti takva hrabra politička ideja. Ja sam jednom napisao tekst, kad Srbija ne želi na zapad, pa evo onda neka ide prema Rusiji, neka bude sa Rusijom. Bio sam izrevoltiran time da prave razne gadosti, a žele u stvari jednom ekvidistancom, ravnotežom, da pokažu da su maltene u statusu Titove Jugoslavije, i da mogu i sa Kinom, i sa Rusijom, i sa Zapadom, i da nikakve posljedice za to ne snose, rekao je Ćurak.
Dodao je i kako bi možda protesti protiv iskopavanja litijuma, koji se organizuju u Srbiji, promijeniti mišljenje naroda u toj državi.
- Meni je nepojmljivo da onakav čovjek, onakav autokratski lider, ima podršku dvije trećine biračkog tijela, a ima. Pitanje je hoće li on otići mirnim, demokratskim putem na izborima, napomenuo je Ćurak.
Krajnja desnica
Međutim, procesi koji se dešavaju i unutar zemalja EU mogli bi imati negativne posljedice po BiH. Ćurak je dao i, po njegovom mišljenju, najgori mogući scenario.
- Najgore što bi se moglo desiti je kada bi pobjedili ovi ekstremni desničari u Evropskoj Uniji i kada bi formirali nekada, za koju godnu, recimo vladu u Bruxellesu. Najgore što bi se moglo desiti je da BiH bude na neki način žrtovana. To je najmanje izgledna opcija, ali čovjek mora računati i na najmanje izgledne opcije. Ko je mogao računati da će AFD imati ovakav rezultat u Njemačkoj, ili da će krajnja ekstremna desnica u Austriji osvojiti najviše glasova. Moj najveći strah vezan je za trijumf radikalne desnice u kojoj oni formiraju vlast u većini zemalja EU i u samoj EU. Mislim da je to momenat u kojem se može desiti da oni više ne žele izbore. To je moj strah, da će nastati jedna permanentna proizvodnja vanrednog stanja, a to je najgora opcija za BiH, zaključio je Ćurak.
Sve naše podcaste možete gledati na www.podcastoslobodjenje.ba.
Ostale epizode i sve drugo vezano za podcast U kontru sa Draganom Markovinom možete pronaći OVDJE.