"Van vinkla, van srazmjera" - Cijene stanova su balon koji će pući: Pozitivna stvar u svemu je...
Cijene stanova otišle u nebo. Uskoro pad cijena. Ništa od pada. Stagnirat će. Cijene će rasti. Dijaspora diktira cijene. Bosna i Hercegovina je veš-mašina. Prije da perači para diktiraju cijene. Novogradnja je apsolutni hit. Ne gradi se dovoljno. Potražnja je veća od ponude. Burno je na tržištu nekretnina u našoj zemlji. Visoke cijene stanova uzimaju danak, pala prodaja?!
Sutra skuplji
- Naša agencija bilježi smanjen promet nekretnina u odnosu na prošlu godinu. Cijene nekretnina nisu znatno padale. Kada govorimo o korekciji cijena, to prije svega zavisi od ponude i potražnje, ali i ukupnih ekonomskih prilika, kamatnih stopa u bankama... Potrebno je korigirati tražene cijene kako bi nekretnine bile konkurentne i tada se može izvući maksimum vrijednosti na tržištu, smatra Naida Ćerimagić, vlasnica agencije za nekretnine.
Haris Kadić, certificirani agent za nekretnine, cijeni da prodaja stanova nije pala, ali da jeste došlo do stagnacije.
- Iz raznih razloga čekaju se povoljnije kamatne stope, novi stanovi u ponudi, godišnje doba... Ljudi manje kupuju, manje se sele pred zimu. Cijeloj BiH nedostaje novog, modernog i kvalitetnog stambenog fonda. Mi svakodnevno dobijamo nove kupce, da li su to oni koji traže veći stan na boljoj lokaciji ili oni koji žele da investiraju u nekretninu u BiH koji dolaze izvana, naša dijaspora ili mladi ljudi, poduzetnici koji rade, imaju dobre biznise... U ovom momentu bh. tržište nekretnina najviše boli nedostatak stanova na dobrim lokacijama u velikim gradovima, tvrdi Kadić, koji je prije godinu poručio cijene neće padati, ko želi investirati, vrijeme je.
- Izjavio sam to prije godinu, i godinu prije te godine... Cijena je za godinu porasla negdje između pet i sedam posto. Ako pratimo trend izgradnje novih zgrada u velikim gradskim centrima poput Sarajeva, Banje Luke, Mostara, Bihaća..., možemo reći da će, kada dođu ti novi stanovi, njih negdje oko dvije i po hiljade, koliko je meni poznato, stvoriti samo mogućnost da kupac bira i možda diktira cijenu, jer će imati veći zbor. U tom momentu će investitori koji prodaju razmisliti da li će prodati kvadrat stana u svojoj zgradi po nekoj nižoj cijeni, pet do eventualno deset posto ili će zadržati cijenu i prodati nekome ko će htjeti kupiti po njihovoj cijeni, kaže Kadić za naš list.
Siguran je da ko god u ovom momentu investira u nekretninu bilo kojeg tipa, starogradnju ili novogradnju, vrijednost će rasti iz dana u dan. Njegova poruka je - ako danas kupite nekretninu, sutra je skuplja za marku.
Profesor Sanel Halilbegović kaže da svjedočimo enormno visokim cijenama nekretnina u BiH, pogotovo u Kantonu Sarajevo, u kojem cijene dosežu već neke “abnromalne, surealne iznose koji nisu održivi”.
- Nema nikakve šanse da se ove cijene održe ni u BiH, pa čak ni u Sarajevu. Ipak, tržište nekretnina je izloženo nekim faktorima koji nisu u direktnoj vezi s ekonomijom, tu su perači para, dijaspora... tako da je teško predvidjeti u kojem pravcu će se kretati. Trenutne cijene nemaju veze ni sa kakvim izračunima, ni sa kakvom inflacijom, poskupljenjem materijala i tako dalje. Ovo je van svake pameti, balon koji će ispuhati, mišljenja je Halilbegović, kojeg smo pitali da li bi na cijenu uticala veća ponuda.
Nije u vinklu
- Više gradnje je nerealno očekivati, bar tolike da u potpunosti zadovolji potražnju. Na dugom je štapu. Izgradnja zgrade traje više godina. Nikakvog smisla to kod nas nema, ni cijene najma u odnosu na cijenu same nekretnine, ni cijena nekretnine u odnosu na GDP po stanovniku... Van vinkla, van srazmjera. Zbog toga su cijene neodržive, osim ako se ne održavaju ovim nekim sintetičkim uticajima, pranjem para, a niko ne zna koliko je tih para spremnih da budu oprane. Nemamo ni pouzdan broj naše dijaspore koja se namjerava vratiti, a puno ih je, odmah da kažem. Oni će gledati da kupe neku nekretninu ili su je već kupili. Pozitivna stvar u svemu tome je što će dijaspora trošiti svoje penzije u BiH, rekao je Halilbegović za naš list.