(VIDEO) Schmidt: Bilo kakav scenarij secesije je neprihvatljiv, neću nametnuti Zakon o državnoj imovini
Christian Schmidt, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, obrati se javnosti nakon dvodnevne sjednice Vijeća za implementaciju mira (PIC).
On je, između ostalog, naglasio kako je Upravni odbor dao snažnu podršku po pitanju državne imovine.
- Imao sam dojam da neki ljudi samo čekaju da visoki predstavnik nametne rješenje. Ja vas moram razočarati, ne želim nametati pravila nego pozivam Parlament da uz našu pomoć radi na državnom Zakonu o državnoj imovini, rekao je Schmidt.
Konstatovao je da je neprihvatljivo da pojedine investicije ne budu provedene jer se ne provode odluke Ustavnog suda BiH.
- Bilo nam je drago vidjeti da Predsjedništvo BiH radi i da smo imali inicijativu gospodina Komšića i Bećirovića, da imamo nacrt zakona. Pozvao bih sve u Parlamentu uključujući i one koji imaju drugačije mišljenje, da ipak sjednu i razgovaraju o ovoj temi, a mi ćemo pomoći kako bi se rješenja mogla provesti, kazao je.
Na dvodnevnoj sjednici je, prema Schmidtovim riječima, bilo govora i o Budžetu BiH.
- Dosta smo razgovarali o budžetu zemlje zbog toga što imamo utisak da na državnom nivou postoji politika da se iscrpljuju državne institucije i razgovarali smo o pojedinim institucijama, a pri tome mislim prvo o državnim institutcijama kulture, a znate da sam nedavno donio odluku o jednoj takvoj instituciji. Imali smo priliku da na PIC-u čujemo izlaganje ministrice Bošnjak koja je dala neke ideje i mislim da te ideje postoje i u okviru Vijeća ministara, ali svjesni smo da treba uraditi dosta posla, ali moramo ići u pravcu da se to riješi, izjavio je Schmidt.
Istakao je i da se na sastanku razgovaralo o slučaju BHRT-a.
- Imali smo izlaganje ministra prometa i komunikacija Edina Forte koji nas je obavijestio o problemima koji postoje kada se radi o propisnom organiziranju sistema, a smatram da je to dio pitanja koje se tiče slobode medija i bavili smo se ovom temom i na PIC-u, kazao je.
Na sjednici se obratio i direktor Granične policije BiH.
- Imali smo takođe izlaganje direktora Granične policije koji je govorio o njihovim problemima, kao i o novom Pravilniku za Graničnu policiju koji je u okviru nadležnosti Ministarstva sigurnosti, a čuli smo da ništa nije urađeno po pitanju te regulative, a potrebno da je da Granična policija ima dovoljan broj zaposlenika jer im trenutno nedostaje oko 1.000 službenika. Smatramo da je to važna tema, rekao je on.
Schmidt je dodao da im je drago čuti da je došlo do poboljšanja u okviru FRONTEX-a i saradnje sa EU, ali da FRONTEX ne može biti zamjena za nedovoljan broj službenika i djelatnika, te je pozvao na hitno rješavanje ovih problema.
- Dali smo preporuku da se svim ovim temama mora baviti država, a ne samo entiteti, kazao je.
Potom je govorio i o evropskom putu Bosne i Hercegovine.
- Vidjeli smo tjesnu saradnju između predstavnika EU i PIC-a, o tome se razgovaralo, o namjeri da se nastavi ta saradnja sa EU i na putu ka evropskim integracijama jer je to jedini put ukoliko BiH želi bitio dio demokratske Evrope. Očekujemo poduzimanje koraka koji su dati u preporukama Komisije ali i da se fokusiraju na agendu reformi u okviru Plana rasta, istakao je Schmidt.
Konstatovao je da je u ovoj godini na putu ka EU urađeno mnogo, ali da bh. institucije moraju raditi još više.
- Takođe jasno smo rekli i u toku naših razgovora da je teritorijalni integritet BiH izuzetno važan i neprihvatljivi su bilo kakvi scenariji secesije, to se ne može prihvatiti niti tolerirati jer se na taj način ugrožavaju institucije BiH na štetu svih građana bez obzira gdje žive. Uprkos ovim izazovima, ja ipak nalazim nadu, tako da znamo da je potrebno učiniti još i mislim da su članice PIC-a i diplomatske misije tokom sastanka ponovile da će pomoći da se rješe pitanja poput državne imovina, istakao je.