Uspostavljen Registar ispuštanja i prenosa zagađujućih materija u FBiH

Zagađenje u Sarajevu/ Andrej Bjeloš/
Zagađenje u Sarajevu/ Foto: Andrej Bjeloš
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Federalno ministarstvo okoliša i turizma danas je predstavilo i pustilo u rad Registar ispuštanja i prenosa zagađujućih materija (PRTR) u Federaciji Bosne i Hercegovine. Ovaj značajan korak ostvaren je u sklopu projekta "Poboljšanje registara ispuštanja i prijenosa zagađujućih materija (PRTR)" koji obuhvata zemlje Zapadnog Balkana i Moldaviju.

Na prezentaciji registra prisustvovali su federalna ministrica okoliša i turizma Nasiha Pozder, direktorica Resursnog centra za okoliš (REC) Lejla Šuman te Dejan Sandić, direktor kompanije GISSOLUTIONS, koja je razvila softversko rješenje.

Projekat je implementirao REC BiH u saradnji s mađarskom kompanijom PARTICIPATIO Ltd., a finansiran je sredstvima Saveznog ministarstva za okoliš, zaštitu prirode i nuklearnu sigurnost Njemačke i Njemačke savezne agencije za okoliš. Cilj projekta je pružiti podršku državama u unapređenju PRTR registara i osigurati integrirano izvještavanje prema evropskim standardima.

Uspostavom ovog registra, Bosna i Hercegovina je dobila jedinstven sistem harmoniziran na svim nivoima vlasti, koji će olakšati izvještavanje prema Evropskom registru industrijskih emisija (E-PRTR). Također, sistem će omogućiti implementaciju Direktive EU o industrijskim emisijama (2010/75/EU) i podržati pripremu BiH za članstvo u Evropskoj uniji.

Pored tehničkih prednosti, ovim projektom stvoreni su uslovi za ratifikaciju PRTR protokola, kojeg je BiH potpisala još 2003. godine, ali ga do danas nije usvojila. Protokol je postao obavezujući 2009. godine i trenutno ima 27 potpisnica, uključujući Evropsku uniju. Ratifikacijom ovog protokola BiH bi ispunila međunarodne obaveze preuzete kroz Aarhusku konvenciju i dodatno se približila evropskim standardima u zaštiti okoliša.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Kako su istakli iz Federalnog ministarstva okoliša i turizma, uspostava PRTR registra predstavlja veliki uspjeh u jačanju transparentnosti i održivog upravljanja okolišem u BiH.