Ulaze li seksualno i reproduktivno zdravlje u "paket" besplatnih usluga?
Stručnjaci za zdravstvene sisteme iz Zapadnog Balkana sastali su se u Skoplju kako bi razgovarali o načinima ubrzanja uključivanja usluga zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja u planove univerzalnog zdravstvenog osiguranja kao ključne strategije koja će svim osobama omogućiti pristup osnovnim uslugama zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja.
Time će se osigurati besplatna dostupnost osnovnih usluga zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja svima kojima su one potrebne, tokom cijelog života, kao i najranjivijim kategorijama stanovništva.
Žene i djevojke na čitavom području Zapadnog Balkana suočavaju se sa sličnim izazovima – obrazovanje mladih o seksualnom i reproduktivnom zdravlju je ograničeno ili ne postoji, informacije i savjetodavne usluge o seksualnom i reproduktivnom zdravlju, kontracepciji i neplodnosti su nedovoljne, dok pristup uslugama planiranja porodice nije pokriven zdravstvenim osiguranjem.
Nadalje, pokrivenost preventivnim uslugama, kao što su vakcinacija protiv humanog papiloma virusa (HPV) i skrining za rak grlića maternice i dojke, i/ili korištenje takvih usluga su na niskom nivou. Kvalitet njege tokom trudnoće i porođaja može se dodatno poboljšati, kao i prevencija i rano liječenje seksualno prenosivih infekcija.
- Mnoge osobe na Zapadnom Balkanu još uvijek nemaju pristup potrebnim uslugama zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja i pravima zbog troškova i njihovog plaćanja vlastitim sredstvima, nekog oblika diskriminacije ili zbog nemogućnosti donošenja vlastitih odluka o zdravstvenoj zaštiti i svom tijelu, izjavila je dr. Justine Coulson, predstavnica Agencije Ujedinjenih nacija za seksualno i reproduktivno zdravlje (UNFPA) za Bosnu i Hercegovinu, direktorica za Republiku Albaniju, Republiku Srbiju, Republiku Sjevernu Makedoniju i direktorica za Kosovo (Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 1244).
Trodnevni događaj koji organiziraju Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i UNFPA okupio je stručnjake za zdravstvene sisteme iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Sjeverne Makedonije, Srbije, kao i sa Kosova (Rezolucija Vijeća sigurnosti UN-a 1244).
Usluge zaštite seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava, uključujući zaštitu majke, planiranje porodice, zdravlje adolescenata i prevenciju bolesti, ključni su za promoviranje ravnopravne zdravstvene zaštite. Uključivanjem ovih usluga u univerzalno zdravstveno osiguranje zemlje u regiji mogu osigurati da niko ne bude izostavljen, s posebnim naglaskom na poboljšanje pristupa marginaliziranih kategorija. Osim toga, pružanjem univerzalnog pristupa ovim uslugama zdravstvene zaštite svima može se spriječiti smrt, kao i stanja uzrokovana faktorima povezanim s reproduktivnim zdravljem.
- U središtu rada WHO-a na seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima je naša posvećenost generiranju dokaza i istraživanju inovativnih tehnologija i pristupa, izdavanju globalnih smjernica i normativnih standarda, te podršci zemljama u implementaciji ovih smjernica kako bi se ojačali zdravstveni sistemi. Ova radionica je odraz te posvećenosti, izjavio je dr. Akeem Ali, predstavnik WHO-a i šef kancelarije u Sjevernoj Makedoniji.
Učesnici događaja steći će uvid u uspješne strategije za uvođenje usluga, kao što su zdravlje majke i adolescenata i planiranje porodice, u domaće zdravstvene sisteme. Osim toga, radionica će ojačati sposobnost donositelja odluka, voditelja programâ i civilnog društva da daju prioritet i zagovaraju seksualno i reproduktivno zdravlje u domaćim planovima, s naglaskom na pristup zasnovan na primarnoj zdravstvenoj zaštiti.
Ovaj događaj predstavlja značajnu prekretnicu u usklađivanju zdravstvenih agendi s globalnim prioritetima, osiguravajući da seksualno i reproduktivno zdravlje bude ključni element na putu svake zemlje ka univerzalnoj zdravstvenoj zaštiti.