U stambene kontejnere u Buturović polju smješteno deset porodica
Bosna i Hercegovina će se od poplava oporavljati godinama iako su prikupljeni milioni pomoći. Danas su i raspodijeljeni. Našoj zemlji su druge države donirale više od 20 miliona KM za obnovu. Uvjerljivo je najveća donacija stigla iz Hrvatske - cijelih 10 miliona eura.
Isporučeni kontejneri
Sljedeća je Vlada Kosova, koja je našoj zemlji donirala 390.000 KM, a onda slijedi donacija Ambasade Republike Azerbejdžan od 391.000 KM i donacija zaposlenih u institucijama BiH od 46.606 KM. Ambasada Narodne Republike Kine također je učestvovala sa 10.000 KM.
Vijeće ministara BiH jednoglasno je donijelo Odluku o raspodjeli tih sredstava međunarodne pomoći poplavljenim područjima u našoj zemlji. Sredstva su raspoređena Federaciji BiH 1.063.617,36 KM, Hercegovačko-neretvanskom kantonu 2.759.259,35 KM, Srednjobosanskom kantonu 1.031.159,53 KM, Konjicu 4.400.726,24 KM, Fojnici 1.837.064,36 KM, Kiseljaku 1.716.664,58 KM, Kreševu 2.296.208,86 KM, Jablanici 4.774.154,63 KM...
Kriteriji za raspodjelu pomoći uključuju: broj kućanstava pogođenih poplavama, broj oštećenih stambenih, poslovnih i ostalih objekata, hitnost intervencija, dužinu oštećene lokalne, regionalne i magistralne cestovne infrastrukture i mostova, zahvaćenu površinu lokalnih riječnih korita i kanala, te visinu procijenjene štete na ostaloj javno-komunalnoj infrastrukturi.
Krajnji korisnici sredstava, nakon realizacije projekata, dužni su podnijeti izvješće o utrošku sredstava Ministarstvu sigurnosti BiH.
- Sredstva su podijeljena na osnovu prijedloga Vlade Federacije BiH. Drago mi je što smo to uspjeli riješiti da sredstva ne čekaju, a i ljudi na terenu očekuju svaku marku, rekao je Sevlid Hurtić, ministar za ljudska prava i izbjeglice BiH.
Edin Forto, ministar komunikacija i prometa BiH, potvrdio je da su sredstva raspodijeljena uz napomenu da se nisu miješali u zahtjeve Vlade FBiH.
- Nije se intervenisalo, sredstva su dodijeljena prema potrebama koje nam je Vlada dostavila. Zahvaljujem svima koji su pomogli našoj zemlji. I BiH će pomagati drugima u nevolji, rekao je Forto.
Nebojša Vukanović, poslanik u Narodnoj skupštini RS-a, na poziv mještana obišao je Jablanicu i okolna sela. Svratio je i do sela Zlate. Kako kaže, niko od zvaničnika nije obišao to selo niti je razgovarao sa mještanima.
- Ogorčeni stanovnici sela, razočarani ponašanjem političara i zarobljene države, ističu da su najveću pomoć dobili od pojedinaca i organizacije Pomozi.ba. Mještani su me pozvali upravo s ciljem da preko javnosti izvršim pritisak na političare i institucije da napokon krenu konkretno da rade na rješavanju problema mještana Jablanice, Buturović Polja i drugih mjesta koja su preživjela katastrofu, poručio je Vukanović.
Primopredaja stambenih kontejnera isporučenih u Buturović Polje, a u okviru pomoći turskog AFAD-a nakon katastrofalnih poplava, izvršena je danas u prisustvu turskog ambasadora Sadika Babura Girgina. U kontejnere se smjestilo deset porodica, dok se ostale pripremaju za useljenje.
Općina Jablanica obavještava sva pravna i fizička lica koja su pretrpjela štetu na imovini usljed nedavnih obilnih padavina i poplava da podnesu zahtjev za procjenu štete najkasnije do 20. decembra. U saopštenju se navodi da se prijave podnose Općinskoj komisiji za procjenu šteta, a odnose se na štetu nastalu na stambenim ili poslovnim objektima, poljoprivrednim dobrima i drugim vrstama imovine.
Ističe rok
Vijeće ministara BiH je prije skoro dva mjeseca formiralo tim za pripremu aplikacije za Fond solidarnosti EU, za saniranje posljedica poplava. Rade li, ne znamo. Ono što znamo je da imaju rok do 26. decembra. Zadatak tima je priprema plana aktivnosti u vezi s procjenom šteta i dinamikom popunjavanja aplikacije, te komunikacija s Općom upravom Evropske komisije za regionalnu i urbanu politiku o pripremi aplikacije.