Svi mogu i žele većinu, a niko je ne kroji: Ko (ne)će s kim, a ko će biti protiv koga?
Lokalni izboru su održani prije mjesec i po, certifikati su uručeni izabranim načelnicima i gradonačelnicima, odbornici su dobili uvjerenja da su izabrani, ali lokalna vlast u većini mjesta Republike Srpske daleko je od formiranja. U najvećem broju opština i gradova RS-a još se ne zna ko će s kime, a ko će biti protiv koga.
Kost u grlu
Malo je i opština i gradova u kojima načelnici i gradonačelnici neće imati problema sa formiranjem skupštinske većine. U Banjoj Luci ta trakavica traje već sedmicama i niko ne zna kako će ona završiti. Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković (PDP) ne može napraviti većinu bez SNSD-a ili Dodikovih koalicionih partnera, a to, bar u ovom trenutku, nije izvjesno. Milorad Dodik je, sa druge strane, više puta kazao kako će SNSD biti opozicija u Banjoj Luci.
Lokalni parlament u Tesliću broji 29 odbornika. Za većinu je potrebno 15 ruku. Načelnik Teslića Milan Miličević (SDS) kontroliše 11 odbornika, dok se na listi SNSD-a nalazi osam imena (jedno manje nego prošle godine). Selakovi socijalisti imaju četiri odbornika, SDA dva, a BH zeleni jednog i oni su načelno privrženi saradnji sa SNSD-om.
Uz SDS su HDZ 1990 i SDP (odnosno Pokret za Teslić) sa po jednim odbornikom. DEMOS takođe ima jednog odbornika, ali se još ne zna kojem će se jatu prikloniti. Odbornik DEMOS-a biće aktuelni direktor Srednje tehničke škole Veljko Jotanović, kojem, kako saznajemo, nude mjesto potpredsjednika lokalnog parlamenta.
SNSD je “prilično komotan”, kao i uvijek, u Trebinju, u Gradišci, u Srpcu i u Zvorniku. Na Romaniji će mnogo toga zavisiti od daljih odnosa SNSD-a i DEMOS-a. S obzirom na to da su Pale kost u ovom zajedničkom grlu koju Dodik ne želi da proguta, lako se može desiti da se stranka Nedeljka Čubrilovića na silu odmetne u opoziciju.
Bivši predsjednik SDS-a Vukota Govedarica u Gacku se sudario sa SNSD-ovim Srđanom Milovićem, koji je ujedno predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a u ovoj opštini. I SDS i SNSD u Gacku imaju po šest odbornika. I jednima i drugima su potrebna tri odbornika Socijalističke partije Srpske da bi formirali skupštinsku većinu, ali niko još ne zna kako će se ponašati socijalisti Gorana Selaka.
Alfa i omega Selakovih socijalista u Hercegovini je Maksim Skoko, koji je i poslanik te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske i v. d. direktora RiTE Gacko. On je u veoma lošim odnosima sa gatačkim SNSD-om i rado bi napravio većinu sa Govedaricom, ali ne zna kakve će probleme napraviti tim potezom. Lider ReStarta Stefan Blagić za Oslobođenje kaže da u većini ovih slučajeva partije koje su na vlasti na republičkom nivou imaju dovoljno ruku i u samim jedinicama lokalne samouprave.
- I dok su u Banjoj Luci motivi odsustva formiranja većine odavno poznati, simptomatično je da se i u drugim sredinama, gdje je SNSD pobijedio u trci za načelnika, situacija ponavlja. Jednim dijelom je za to zaslužna čitava ova zbrka na republičkom nivou, odnosno još nisu u potpunosti jasne pozicije DEMOS-a i nekih drugih manjih stranaka, pa se to preliva i na lokalne nivoe, kazao je Blagić.
Zanimljiva jesen
Sa druge strane, dodaje Blagić, razlozi se mogu tražiti i u ovom SNSD-ovom “povlačenju ručne” i traženju više postizbornog plijena nego što su koalicioni partneri navikli dati.
- I na kraju, nije isključeno da se lokalne organizacije SNSD-a plaše epiloga sudskog procesa protiv Milorada Dodika, pa nastoje da što bolje utvrde svoje pozicije prije toga. Kako god, sasvim je izvjesno da nas čeka jedna zanimljiva postizborna jesen i zima, a nagovještaj tome najviše daje Banja Luka, istakao je Blagić.