Svi mogu i žele većinu, a niko je ne kroji: Ko (ne)će s kim, a ko će biti protiv koga?

Banjaluka u proljeće /Goran Dakić/
Banja Luka: Čekanje većine
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Lokalni izboru su održani prije mjesec i po, certifikati su uručeni izabranim načelnicima i gradonačelnicima, odbornici su dobili uvjerenja da su izabrani, ali lokalna vlast u većini mjesta Republike Srpske daleko je od formiranja. U najvećem broju opština i gradova RS-a još se ne zna ko će s kime, a ko će biti protiv koga.

Kost u grlu

Malo je i opština i gradova u kojima načelnici i gradonačelnici neće imati problema sa formiranjem skupštinske većine. U Banjoj Luci ta trakavica traje već sedmicama i niko ne zna kako će ona završiti. Gradonačelnik Banje Luke Draško Stanivuković (PDP) ne može napraviti većinu bez SNSD-a ili Dodikovih koalicionih partnera, a to, bar u ovom trenutku, nije izvjesno. Milorad Dodik je, sa druge strane, više puta kazao kako će SNSD biti opozicija u Banjoj Luci.

Lokalni parlament u Tesliću broji 29 odbornika. Za većinu je potrebno 15 ruku. Načelnik Teslića Milan Miličević (SDS) kontroliše 11 odbornika, dok se na listi SNSD-a nalazi osam imena (jedno manje nego prošle godine). Selakovi socijalisti imaju četiri odbornika, SDA dva, a BH zeleni jednog i oni su načelno privrženi saradnji sa SNSD-om.

Uz SDS su HDZ 1990 i SDP (odnosno Pokret za Teslić) sa po jednim odbornikom. DEMOS takođe ima jednog odbornika, ali se još ne zna kojem će se jatu prikloniti. Odbornik DEMOS-a biće aktuelni direktor Srednje tehničke škole Veljko Jotanović, kojem, kako saznajemo, nude mjesto potpredsjednika lokalnog parlamenta.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Lokalne organizacije SNSD-a plaše se epiloga sudskog procesa protiv Milorada Dodika, kaže Blagić

SNSD je “prilično komotan”, kao i uvijek, u Trebinju, u Gradišci, u Srpcu i u Zvorniku. Na Romaniji će mnogo toga zavisiti od daljih odnosa SNSD-a i DEMOS-a. S obzirom na to da su Pale kost u ovom zajedničkom grlu koju Dodik ne želi da proguta, lako se može desiti da se stranka Nedeljka Čubrilovića na silu odmetne u opoziciju.

Bivši predsjednik SDS-a Vukota Govedarica u Gacku se sudario sa SNSD-ovim Srđanom Milovićem, koji je ujedno predsjednik Opštinskog odbora SNSD-a u ovoj opštini. I SDS i SNSD u Gacku imaju po šest odbornika. I jednima i drugima su potrebna tri odbornika Socijalističke partije Srpske da bi formirali skupštinsku većinu, ali niko još ne zna kako će se ponašati socijalisti Gorana Selaka.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Izbori su prošli, ali dogovora nema

Alfa i omega Selakovih socijalista u Hercegovini je Maksim Skoko, koji je i poslanik te stranke u Narodnoj skupštini Republike Srpske i v. d. direktora RiTE Gacko. On je u veoma lošim odnosima sa gatačkim SNSD-om i rado bi napravio većinu sa Govedaricom, ali ne zna kakve će probleme napraviti tim potezom. Lider ReStarta Stefan Blagić za Oslobođenje kaže da u većini ovih slučajeva partije koje su na vlasti na republičkom nivou imaju dovoljno ruku i u samim jedinicama lokalne samouprave.

- I dok su u Banjoj Luci motivi odsustva formiranja većine odavno poznati, simptomatično je da se i u drugim sredinama, gdje je SNSD pobijedio u trci za načelnika, situacija ponavlja. Jednim dijelom je za to zaslužna čitava ova zbrka na republičkom nivou, odnosno još nisu u potpunosti jasne pozicije DEMOS-a i nekih drugih manjih stranaka, pa se to preliva i na lokalne nivoe, kazao je Blagić.

Zanimljiva jesen

Sa druge strane, dodaje Blagić, razlozi se mogu tražiti i u ovom SNSD-ovom “povlačenju ručne” i traženju više postizbornog plijena nego što su koalicioni partneri navikli dati.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- I na kraju, nije isključeno da se lokalne organizacije SNSD-a plaše epiloga sudskog procesa protiv Milorada Dodika, pa nastoje da što bolje utvrde svoje pozicije prije toga. Kako god, sasvim je izvjesno da nas čeka jedna zanimljiva postizborna jesen i zima, a nagovještaj tome najviše daje Banja Luka, istakao je Blagić.