"Svaka vlast se ponaša kao kompletni idioti" - Za ukidanje lista smrti potrebno je 100 miliona eura

Kemoterapija, ilustracija/
Onkološkim pacijentima je obećanja preko glave
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zastupnici i delegati u Parlamentu FBiH Belma Kapo, Vibor Handžić, Aljoša Čampara, Dragan Mioković i Damir Mašić u utorak su uputili inicijativu u oba doma Parlamenta FBiH za izmjene zakonskih propisa kako bi se riješio problem sa listama čekanja za onkološke pacijente u ovom entitetu.

Sramotna izdvajanja

Kako je Oslobođenje već pisalo, oni smatraju da su trenutni zakonski okvir i propisane norme koje se ne provode godinama, a što za posljedicu ima nedostatno finansiranje Fonda solidarnosti, nesumnjiv pokazatelj da su izmjene potrebne i hitne.

- Tražili smo hitne sjednice oba doma PFBiH kako bi se konačno riješio ovaj problem, kako bi se iznašlo rješenje finansiranja Fonda solidarnosti i ukinule liste čekanja. Hitnim izmjenama Zakona o zdravstvenom osiguranju FBiH koji regulira ovu oblast treba omogućiti da i kantoni aktivnije učestvuju u potpunom rješavanju ovog problema. Planirali smo da uvedemo opciju da i kantoni pomognu, bilo kroz programe, bilo kroz usmjeravanja sredstava, već ćemo naći način. To je sve što zasad mogu reći, a više detalja ćemo predstaviti 5. septembra na konferenciji za novinare, kazala je Kapo i dodala da već neko vrijeme intenzivno razgovaraju sa stručnjacima - onkolozima, predstavnicima federalnog Zavoda zdravstvenog osiguranja i kantonalnih zavoda, tražeći najbolji model rješenja.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Belma Kapo: Tražimo konačno rješenje problema

Jedan od konsultovanih je i doktor Semir Bešlija, šef Klinike za onkologiju KCUS-a, koji kaže da sve što donese novac za onkološke pacijente je dobra varijanta.

- Mene ne interesuje način, nego rješenje, jer trenutno stanje je katastrofalno i sramotno malo se daje za ove pacijente. Nama objektivno u Federaciji, da bismo dosegli razinu liječenja onkoloških pacijenata bar nekih slabijih zemalja, članica EU, nedostaje oko 100 miliona eura. Ko to nabavi, ima moj glas na sljedećim izborima, a pretpostavljam i mnogih pacijenata, tvrdi doktor.

Navodi da je o ovom problemu pričao i na sastancima u Američkoj komori.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Amela Lučkin vjeruje u posljednje najave rješenja, ali sačekat će septembar da vidi da li su to laži ili ne

- Mi smo, nažalost, jedina država u Evropi koja nije u stanju da uredi finansiranje liječenja onkoloških pacijenata putem uzimanja dijela novca od akciza. To je državno pitanje, pa svi govore neće ovaj htjeti, neće onaj htjeti. Da se usaglase svi ti koje mi plaćamo, samo jednom intervencijom sve bi bilo riješeno. Valjda su tu radi nas. Hrvatska uzima 32 posto tog novca i na godišnjoj razini za liječenje onkoloških pacijenata troši oko milijardu eura. Prema tome, rješenje uvijek postoji. U jednom trenutku će se prepoznati politička partija kojoj će biti jako važno da dobije 50.000 glasova pacijenata s onkološkim oboljenjem. I kad to shvate, onda će se problem riješiti za dvije minute, smatra on.

Oboljeli od karcinoma, uglavnom, ne polažu mnogo nade da će na ovaj način problem biti riješen, ali nikad se ne zna. Lejla Tetarić, oboljela od ginekoloških karcinoma, želi da vjeruje u to, ali...

- Vođena njihovim neradom, nezalaganjem za nas proteklih godina, šta da očekujem, čemu da se nadam? Ako imaju imalo ljudskosti u sebi, iako je vrijeme davno bilo, mi bismo trebali da im budemo prioritet, od izdvajanja suma iz budžeta za Fond, pomoći u svakom smislu. Te liste čekanja, tj. liste smrti treba ukinuti, jer mi nemamo vremena za čekanje, ističe Tetarić.

Branka Baban voljela bi da su konačno svi shvatili da se igra životima i mnogobrojne smrti koje su prouzročili jednom moraju platiti.

Jedna plata manje

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Sve vlasti do sada više od 20 godina po istom principu krše ljudska prava i ponašaju se kao kompletni idioti koji nisu dorasli pozicijama koje obnašaju niti su zaradili tolike plate koje primaju. Rješenje Fonda solidarnosti, kao i svih problema sa kojima se pacijenti suočavaju je vrlo jednostavno, uskratiti mjesečnu platu svim funkcionerima i njima pripadajućoj sviti, kao i sve dodatke koji ih sljeduju, a koje su sami sebi dodijelili jednoglasno podižući ruke, jer je u pitanju korist za njihove guzice, kaže ona.

Hanka Kadrić ne vjeruje da će se nešto promijeniti. Kaže da joj je predizborne laži i obećanja preko glave. Hađira Bičo se poslužila starom narodnom: “Obećanje ludom radovanje”.

- Dok svi sebe obezbijede, običnog čovjeka ni na mapi. A onkoloških pacijenata pogotovo. Iskreno, sumnjam u nestanak liste smrti, kaže ona.

Selma Kujrić Mulaganović smatra da je u prvom redu riječ o politikantstvu, jer su mediji počeli da vrše pritisak više nego prije.

- Ne sumnjam da među njima ima časnih pojedinaca koji žele da se ovaj problem riješi, pa se nadam da su ti dovoljno jaki da iznesu teret zakonskih promjena, mišljenja je ona.