Stevandić želi zabrinuti SAD, ali... - Slijedi dodatno pooštravanje sankcija i to vrlo brzo?
Nenad Stevandić, predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske, najavio je jučer da će od predsjedavajuće Predsjedništva BiH Željke Cvijanović tražiti da uputi zvaničan poziv specijalnom izvjestiocu za specijalne i prinudne mjere UN-a da dođe u našu zemlju.
Izostala reakcija?!
Stevandić će uputiti i pismo ministrima u Vijeću ministara BiH, od kojih će tražiti odgovor na pitanje zašto naša država ranije nije uputila reakciju Komitetu Ujedinjenih nacija za ljudska prava.
- Na konferenciji u Ženevi uspostavljen je specijalni mehanizam zaštite od jednostranih sankcija, koji je predstavio specijalni izvjestilac za specijalne i prinudne mjere. Predstavljen je dokument kojim treba da se rukovode međunarodne organizacije, države, poslovni sektor i pravosuđe u slučaju izricanja jednostranih sankcija. Bilo koje sankcije koje nije izrekao Savjet bezbjednosti Ujedinjenih nacija su kršenje međunarodnog prava i drago nam je da je specijalni izvjestilac UN-a utvrdio da su sankcije prema nama kršenje međunarodnog prava i to je zaključeno u Ženevi prije tri dana, naveo je Stevandić.
Republiku Srpsku na konferenciji u Ženevi predstavljao je Dragan Dakić, profesor međunarodnog prava sa Pravnog fakulteta u Kragujevcu i Stevandićev savjetnik. Kako tvrdi, ukazao je na nedostatke mehanizama kojim bi Republika Srpska i slični entiteti mogli zaštititi svoje građane od jednostranih sankcija.
- Postoji čitav niz rezolucija Generalne skupštine Ujedinjenih nacija o tome da jednostrane sankcije predstavljaju kršenje međunarodnog prava. Vremenom se stvorila svijest o tome da, osim što se krši pravo na suverenitet, na teritorijalnu jurisdikciju svake države, dolazi i do povrede ljudskih prava fizičkih lica koja su izložena sankcijama, rekao je Dakić.
Stefan Blagić iz organizacije Restart Srpska za Oslobođenje kaže da lobiranje u UN-u neće promijeniti politiku SAD-a prema osobama sa crne liste. Podsjećamo, prvi koji je dospio na crnu listu OFAC-a bio je predsjednik entiteta i lider SNSD-a Milorad Dodik. Uslijedilo je stavljanje na crnu listu Stevandića, članova Dodikove porodice, Cvijanovćke, ministara u Vladi RS-a... Na OFAC-ovu listu dospjeli su zbog podrivanja Dejtonskog sporazuma, kriminala i korupcije.
- Sankcije nikada nisu dobro rješenje i u međunarodnim odnosima obično se uspostavljaju samo onda kada su sve druge opcije propale ili nemoguće. Nisu ove sankcije izuzetak, međutim, treba biti svjestan da su Sjedinjene Države (iako u opadanju) i dalje daleko najjača svjetska supersila, pa sam u potpunosti siguran da ih stavovi nadležnog Komiteta UN-a neće pretjerano brinuti, a kad smo kod toga, važno je istaći da se ni politika prema sankcionisanim licima neće promijeniti. Naprotiv, prema tim licima očekujem dodatno pooštravanje sankcija od SAD-a i ne bi me čudilo da se to desi vrlo, vrlo brzo, navodi Blagić.
Poziv za posjetu
Predstavnik RS-a Dragan Dakić želi da pokrene inicijativu da specijalni izvjestilac Ujedinjenih nacija dođe u BiH kako bi se utvrdilo kršenje ljudskih prava, nakon čega bi se pokrenuli međunarodni pravni mehanizmi s ciljem zaštite pojedinaca koji su izloženi sankcijama SAD-a.