Stanje u TE Ugljevik kritično: Nema uglja, nema novca... - Šta Vlada RS-a planira uraditi?
Termoelektrana Ugljevik ponovo je prekinula proizvodnju električne energije jer nema dovoljno uglja. Predsjednik Sindikalne organizacije RiTE Ugljevik Boban Benović kaže da elektrana nije u pogonu zbog nedostatka uglja.
Dug Slovencima
- Očekujemo da rudnik krene sa proizvodnjom, što znači da bi Termoelektrana mogla biti na mreži za pet ili šest dana ako bude lijepo vrijeme. Sve zavisi od uglja. Ovo je drugi prestanak rada Termoelektrane u ovom mjesecu. Termoelektrana u Ugljeviku je 30. novembra uveče prinudno prekinula proizvodnju i nije bila u pogonu desetak dana, istakao je Benović.
Koliko je situacija u obje termoelektrane RS-a teška, potvrđuje i izjava ministra energetike i rudarstva Petra Đokića da je za njihovo funkcionisanje u punom kapacitetu potrebno 700 miliona maraka, ali da tog novca nema.
- Ne možemo da obezbijedimo toliko sredstava koliko bi bilo potrebno za njihov normalan rad. Potreba za investiranjem u održivost rudarske proizvodnje i u termoelektrane po jednoj elektrani je oko 350 miliona KM. Toliko novca bi trebalo da obezbijedimo za obje da bi mogle da preuzmu punu odgovornost da će raditi bezbjedno. Mi taj novac nemamo, kazao je Đokić.
Poseban problem za RiTE Ugljevik predstavlja presuda Arbitražnog suda u Beogradu, prema kojoj je dužan da slovenačkoj firmi Elektrogospodarstvo Slovenije razvoj in inženjering (EGS-RI) isplati odštetu od 67 miliona evra, plus kamate od 58,2 miliona evra. Pored isplate tog duga, RiTE Ugljevik mora Slovencima isporučivati i trećinu proizvedene električne energije sve dok termoelektrana bude radila.
Problem za rudarenje je i koncesija za eksploataciju uglja u Ugljeviku koju je Vlada RS-a dala Comsaru, kompaniji u vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova. Koncesija za jedno polje za eksploataciju uglja je dodijeljena ruskom oligarhu prije više od deset godina u zamjenu za garanciju da će biti izgrađen novi blok termoelektrane, što se do danas nije dogodilo.
- Stanje u RiTE Ugljevik je vrlo teško. Javnost informacije o tome dobija na kaščicu. Nije jasno da li postoji ikakav plan ili ideja Vlade RS-a o tome kako misli sačuvati RiTE. Ako uopšte razmišljaju o tome. Jasno je da su problemi sa arbitražnom odlukom ogromni i da je stanje u samom preduzeću takvo da će zaista biti vrlo teško očekivati da će RiTE Ugljevik, sa svim tim problemima na leđima, uopšte moći nesmetano da nastavi poslovanje, rekao je predsjedavajući Upravnog odbora Transparency Internationala u (TI) u BiH Srđan Blagovčanin.
Ekonomista Zoran Pavlović naglašava da je situacija, u kojoj se nakon donošenja arbitražne odluke našao RiTE, zbog ogromnih obaveza koje dospijevaju na naplatu, plod nerazumnog ponašanja više vlasti u RS-u, koje nisu prihvatile činjenicu da je trećinu kapaciteta ugljevičke termoelektrane prije rata finansirala slovenačka Elektroprivreda.
Pad kapitala
- Izvjesno je da vlasti RS-a svjesno guraju RiTE u ambis, tjerajući ga da smanjuje akcijski kapital, da emituje akcije koje će kupiti zainteresovani pojedinci kako bi, korak po korak, krenuli u preuzimanje vlasništva nad ugljevičkom kompanijom. Konvoji sa ugljem iz rudnika u Ugljeviku idu prema Srbiji. Najmlađa termoelektrana u BiH stara je 40 godina. Firme koje su isporučivale dijelove za opravku vjerovatno više i ne postoje, kaže Pavlović.