Šta pokušavaju uraditi? Danas se održava posebna sjednica NSRS-a: Ovo su sporne tačke
Nova, posebna sjednica Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS) zakazana je za danas, u 17 sati.
Na dnevnom redu će se naći samo dvije tačke - Informacija o urušavanju pravnog sistema u BiH kršenjem Dejtonskog mirovnog sporazuma, te zauzimanje stava povodom dva zakona koji su upućeni u Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH - Prijedlog zakona o graničnoj kontroli BiH i Prijedlog zakona o zaštiti ličnih podataka BiH.
Poslanik SDA u NSRS-u Ramiz Salkić kaže kako parlament RS-a nema nikakvo ustavno utemeljenje da donosi bilo kakve zaključke ili da osporava bilo kakav način sprovođenja zakona koji je usvojio PSBiH na prostoru koji se označava kao “administrativni entitet RS u BiH”.
Bilo kakvi zaključci koji bi bili predloženi ili usvojeni, a da se tiču rada Suda, Tužilaštva BiH i SIPA, sa pozicije Ustava i zakona ne znače ništa. Time NSRS, dodaje Salkić, želi sebi priskrbiti ono što mu ne pripada ni po Ustavu ni po zakonu. Na Kolegijumu je dogovoreno da sjednica ima dvije tačke.
- Jedna se odnosi na ovo o čemu sam već govorio, a druga je da se da vrsta saglasnosti na zakone koje bi trebala usvojiti Parlamentarna skupština BiH, što je takođe vanustavno djelovanje. Nigdje nije Ustavom propisano da je potrebna saglasnost NSRS-a na zakone koji treba da se usvajaju u Parlamentarnoj skupštini BiH. To ne postoji. To je presedan koji pokušava uvesti NSRS. Sve u svemu, čeka nas sjednica koja nema utemeljenje u Ustavu BiH, istakao je Ramiz Salkić.
Inače, Tužilaštvo BiH jučer je uputilo zvanični zahtjev NSRS-u za dostavljanje informacija i pružanje pravne pomoći. Ovaj potez temelji se na odredbama Zakona o krivičnom postupku BiH i informacijama koje ukazuju na moguće počinjenje više krivičnih djela.
Sumnja se na krivična djela kao što su "Dogovor za činjenje krivičnog djela“, "Pripremanje krivičnog djela“, "Napad na ustavni poredak“, "Neizvršavanje odluke Ustavnog suda BiH, Suda BiH i Evropskog suda za ljudska prava“, te "Sprečavanje službenog lica u vršenju službene radnje“.