Šest godina bez funkcije? Sud BiH obrazložio posljedice presude Miloradu Dodiku

Milorad Dodik/Damir Deljo
Prvostepena presuda kojom je predsjednik RS-a Milorad Dodik osuđen na godinu dana zatvora i zabranu obavljanja funkcije izazvala je brojne pravne polemike, posebno u vezi s trajanjem i obimom zabrane. Iz Suda Bosne i Hercegovine sada su detaljno objasnili pravne posljedice ove presude i naglasili da one nastupaju po automatizmu, odnosno po sili zakona.
"Pravne posljedice osude nisu krivičnopravna sankcija, zbog čega se ne utvrđuju, ne izriču i ne unose u presudu, s obzirom na to da nastupaju po automatizmu", navodi Sud BiH.
Najveća debata vodi se oko zabrane obavljanja političke funkcije. Dok jedni smatraju da se ona odnosi samo na funkciju predsjednika RS-a, drugi tvrde da Dodik neće moći obavljati nijednu političku funkciju u narednih šest godina.
Sud je pojasnio i da se osuda može brisati iz kaznene evidencije tek nakon proteka pet godina od izdržane kazne, ali pod uslovom da osuđeni u tom periodu ne počini novo krivično djelo. Međutim, u Dodikovom slučaju to nije dovoljno, jer Krivični zakon BiH u članu 121. propisuje da se osuda ne može brisati dok traje primjena mjera sigurnosti.
"Kada bi se gledala samo jednogodišnja kazna zatvora, onda bi se ona brisala u roku od pet godina. Međutim, u njegovom slučaju postoji mjera sigurnosti, a to je zabrana obavljanja funkcije, što znači da se osuda briše kada prestane mjera sigurnosti, tj. nakon šest godina", pojasnio je profesor krivičnog prava i delegat Vijeća naroda RS Dževad Mahmutović (SDA) u izjavi za Klix Studio.
Ovim je jasno da, ukoliko presuda postane pravosnažna, Dodik šest godina neće moći biti na nijednoj političkoj funkciji, što bi moglo značajno utjecati na njegovu političku karijeru i budućnost SNSD-a.