Saznajemo: Borba za UNSA se nastavlja, dekani 13 fakulteta pokušavaju hitan postupak

UNSA Press izbor rektora/Damir Deljo
13 članica senata hitno traži zamjenu za Zaimovića/ Ilustracija/ Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nakon što je Kantonalna uprava za inspekcijske poslove utvrdila da izbor Tarika Zaimovića za rektora Univerziteta u Sarajevu (UNSA) nije bio u skladu s propisima, situacija na najvećem univerzitetu u Bosni i Hercegovini postaje sve napetija. Inspekcija, zajedno s Ministarstvom za nauku, visoko obrazovanje i mlade, zatražila je poništenje izbora Zaimovića, dok on tvrdi da ga samo Senat može razriješiti sa te funkcije.

Pored pravne nesigurnosti koja je nastala u vezi s izborom rektora, problem je izazvala i blokada isplate plata zaposlenicima UNSA, što je nastalo zbog potpisa od ovlaštenih osoba s univerziteta. Ministarstvo obrazovanja navodi da proces isplate nije mogao biti realiziran jer menadžment UNSA navodno ne poštuje zakonske procedure. Zaimović je izjavio da je on trebao potpisati isplatu, ali da to nije mogao učiniti jer nije izabran prema zakonima.

Kako saznaje Oslobođenje, u svjetlu tih problema, 13 članova Senata UNSA odlučilo je podnijeti zahtjev za sazivanje vanredne sjednice Senata, na kojoj bi se mogla pokrenuti pitanja o imenovanju vršioca dužnosti rektora. Ministarstvo obrazovanja je naglasilo da će poštovati svaku zakonitu odluku, uključujući i imenovanje v.d. rektora. Očekuje se da će UNSA uskoro razmotriti ovaj zahtjev.

Kako bi se izbjegla dalja pravna nesigurnost, a u cilju očuvanja stabilnosti Univerziteta u Sarajevu, 13 senatora sa različitih fakulteta apelira na hitno donošenje odluka koje će omogućiti nastavak rada univerziteta bez daljih poteškoća. Njihovo saopćenje prenosimo u cijelosti:

- Obavještavamo javnost da je trinaest senatora članica Univerziteta u Sarajevu pokušalo zakazati vanrednu sjednicu Senata sa jednom tačkom dnevnog reda – imenovanje v.d. Rektora Univerziteta u Sarajevu.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

S obzirom na to da trenutno nemamo ovlaštenu osobu koja može sazvati Senat, odlučili smo se da mi pošaljemo ovaj poziv svim članovima Senata, uvažavajući stav Ministarstva za nauku, visoko obrazovanje i mlade, ko u ovoj novonastaloj situaciji čini Senat.

Podneseni zahtjev za održavanje vanredne sjednice sa naznačenom tačkom dnevnog reda smatramo, ne samo postupanjem koje za cilj ima provedbu konačnog i izvršnog naloga Inspektorata prosvjetne inspekcije, nego prije svega, društveno odgovornim postupanjem prema studentima i radnicima Univerziteta u Sarajevu.

Smatramo da delegiranje dva termina za održavanje sjednice Senata Univerziteta od strane neovlaštenog lica ima za cilj dezavuisanje senatora, unošenje konfuzije i stvaranje pravne nesigurnosti, ali i izazivanje podjela među članovima Senata, što jasno potvrđuju i medijski istupi koji predstavljaju eklatantan primjer pritiska na članove Senata.

U namjeri da svojim postupcima, na bilo koji način, ne sudjelujemo u izvršenju radnji i aktivnosti koje bi bile u suprotnosti sa Zakonom o visokom obrazovanju, Statutom i drugim aktima Univerziteta u Sarajevu, da ne izazovemo animozitete, svađe i podjele među članovima Senata, ali istovremeno opredijeljeni da spriječimo daljnje urušavanje ugleda Univerziteta u Sarajevu, tražimo od nadležnih institucija da, svako u okviru svoje nadležnosti, hitno preduzme radnje i aktivnosti kako bi se zaštitio javni interes, ali i prava i interesa studenata i radnika Univerziteta u Sarajevu.

Smatramo da bi zadržavanje postojećeg stanja moglo prouzrokovati nesagledivu štetu za javni interes i Univerzitet u Sarajevu čije posljedice bi se naknadno teško mogle sanirati.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Oštro osuđujemo svaku izjavu da je naše postupanje usmjereno prema bilo kojem pojedincu, ili osporavanju bilo čijeg prava.

Napominjemo, da fakulteti čiji su dekani pokrenuli sazivanje vanredne sjednice imaju 1.662 uposlenika i preko 15.000 studenta, te smatramo potpuno relevantnim i legitimnim da zastupamo interese našeg Univerziteta u Sarajevu, navodi se u saopćenju.

Potpisnici zahtjeva su dekani sljedećih fakulteta:

Poljoprivredno-prehrambeni fakultet

Elektrotehnički fakultet

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Fakultet zdravstvenih studija

Fakultet sporta i tjelesnog odgoja

Farmaceutski fakultet

Medicinski fakultet

Stomatološki fakultet sa stomatološkim kliničkim centrom

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mašinski fakultet

Fakultet političkih nauka

Fakultet za saobraćaj i komunikacije

Pedagoški fakultet

Ekonomski fakultet

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Filozofski fakultet

Ova situacija iznova ukazuje na ozbiljne probleme u vođenju Univerziteta u Sarajevu, koji se mora što prije razriješiti kako bi se zaštitili interesi studenata, zaposlenika i same institucije.