Sarajevo se ne suočava sa prošlošću: Ništa od spomen-obilježja na groblju Sveti Josip
Na 43. sjednici Gradskog vijeća Sarajeva nije podržana inicijativa vijećnika Naše stranke Adija Škaljića da se obilježi mjesto na kojem se nalazila grobnica na groblju Sveti Josip, a gdje su privremeno bili ukopani ubijeni sugrađani/ke čija tijela su ekshumirana sa lokaliteta Kazani, Gaj i Grm Maline.
- Inicijativa nije usvojena. U prvom glasanju je dobila 14 glasova za, a neophodno je bilo 16. Kao šef Kluba uložio sam prigovor. Uslijedilo je pojedinačno izjašnjavanje prilikom kojeg je utvrđeno 13 glasova za, ističe Škaljić za Oslobođenje.
Podsjećamo, tijela ubijenih na lokalitetima Kazani, Gaj i Grm Maline, u zoni odgovornosti 10. brdske brigade Armije Republike Bosne i Hercegovine pod komandom Mušana Topalovića Cace, ekshumirana su 1993. Pod N. N. oznakama pet godina su bila zakopana na pomoćnom stadionu Koševo, uz ogradu groblja Sveti Josip.
- Ovo je već treća godina otkako se podnosi inicijativa za postavljanje spomen-ploče na mjestu sekundarne grobnice. U posljednja dva navrata to čini vijećnik Adi Škaljić. Mjesto na kojem su počivali posmrtni ostaci ubijenih sa Kazana, Gaja i Grm Malina je moralna i politička obaveza obilježiti. I sama ideja ne bi trebala biti podsticana od civilnog društva, nego od Grada. Sarajevo je dužno postaviti spomen-ploču na tom lokalitetu, ističe koordinator UDIK-a Edvin Kanka Ćudić.
Naglašava da bi Grad na Svetom Josipu trebao ispraviti grešku počinjenu prilikom postavljanja kamenog zdanja na Trebeviću.
- To je najmanje što gradska vlast može učiniti poslije onoga što je urađeno prilikom podizanja spomen-ploče na Kazanima, podvlači Ćudić i dodaje da je razočaran, ali ne i iznenađen odlukom GV-a.
Volio bi da je inicijativa dobila potrebnu podršku.
- Mnogo toga bi to svima nama koji se bavimo tranzicionom pravdom kazalo. No, i ovo puno govori, zaključuje.