Rudnici više ne žele plaćati PDV na loš ugalj - Raste zebnja za zeničke rudare: "Bićemo u jako teškoj situaciji"

rudnik Stara jama u Zenici/Muhamed Tunović
RMU Zenica: Prodaja opreme osigurat će isplatu nekoliko plata radnicima/Muhamed Tunović
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“U 2024. godini uspjeli smo stabilizirati proizvodni proces u većini rudnika Federacije BiH. To će se pokazati onda kada se uporede proizvodni rezultati iz ove u odnosu na 2023. godinu”, kaže za naš list Sinan Husić, predsjednik Sindikata radnika rudnika uglja u Federaciji BiH.

Dodaje da nema kašnjenja u isplati plata u šest rudnika Koncerna Elektroprivrede BiH, da se isplaćuju u skladu sa Kolektivnim ugovorom za oblast rudarstva, “prevashodno zahvaljujući proizvodnim rezultatima koji se ostvaruju u tim rudnicima”. Problema, međutim, ima kada je u pitanju Rudnik mrkog uglja Zenica, za koji je donesena odluka o trajnoj obustavi proizvodnje.

Prodaja opreme

Uspjeli su, kaže Husić, naći rješenja, te je isplaćeno osam plata radnicima u rudniku koji više ne radi, a samim tim ne ostvaruje prihod od uglja. Ako ne bude podrške federalne Vlade, preciznije federalnog Ministarstva energije, rudarstva i industrije, u vidu određenih finansijskih sredstava, “bićemo u jako teškoj situaciji tamo”.

- Fokusirani smo na tri stvari, pratimo uslove rada i sigurnost na radu u svim aktivnim rudnicima uglja u FBiH, pratimo svaki mjesec na kojem nivou su nam proizvodni rezultati, jer smo ovisni isključivo o ostvarenim rezultatima po pitanju materijalnih prava radnika, a fokusirani smo i na to kako ove procese u RMU Zenica provoditi i realizovati na socijalno prihvatljiv način. Tamo je 611 radnika, a sve vrijeme je angažovano njih 180 na obavljanju određenih poslova u skladu sa odlukom o prekidu izvođenja radova, ističe Husić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Zahvaljujući prodaji dijela opreme RMU Zenica, napominje prvi sindikalac, riješili su za nekoliko mjeseci isplatu plate zaposlenicima. Tu opremu kupuju rudnici uglja iz sastava Koncerna. Oprema širokog mehanizovanog čela treba se izvaditi iz jame Raspotočje i prodati pogonu Mramor Rudnika Kreka u Tuzli, “gdje se jedino može implementirati”. Vrijednost mehanizovanog čela i prateće opreme procijenjena je na blizu 16 miliona KM, a oprema je, tvrdi Husić, u odličnom stanju.

Husić objašnjava da se u pojedinim rudnicima suočavaju sa problemima na terenu. Zadnja takva pojava zabilježena je u Rudniku “Abid Lolić” Bila, gdje su rudari spasili objekat od težih posljedica.

image

Rudnik mrkog uglja “Abid Lolić” Bila: Proizvodnja opada iz godine u godinu/Muhamed Tunović

- Nadam se da ćemo u narednih 20-30 dana, uz angažman radnika i određenu dozu sreće, imati konsolidovano stanje na terenu, stabilno. Desilo se samozapaljenje uglja i to u otkopnom polju. Ljudi su uspjeli zaustaviti požar, ali on je imao silinu i bili smo primorani 200 metara u potpunosti izolirati. A u tih 200 metara prostora se nalazi proizvodni kapacitet. Bićemo u neugodnoj situaciji, moramo držati taj prostor potpuno izolovan 30 dana. Nećemo moći finansijski sami ispuniti obaveze prema plati i naknadi za Dan rudara, koji obilježavamo 21. decembra. Očekujemo da će se to riješiti u saradnji sa Elektroprivredom BiH, na bazi nekih realnih predračuna, da će se moći nekako to premostiti, ističe Husić.

Inače, u izvještaju Ureda za reviziju institucija FBiH piše da rudnik iz Bile nije izmirio obaveze za poreze i doprinose za isplaćene plate za prošlu godinu i to 4.410.982 KM, dok ukupne neizmirene obaveze na dan 31. 12. 2023. iznose 46.101.010 KM. Revizori su istakli i da je Rudnik u prošloj godini ostvario samo 42 posto realizacije plana proizvodnje, što je najniži učinak posljednjih 15 godina.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Senad Sejdić, predsjednik Sindikata Rudnika Kreka Tuzla, kaže kako se “poprilično nosimo sa nekim planskim rezultatima kada je proizvodni proces u pitanju”.

- Trebaju biti primljeni novi radnici koji bi trebali početi rad na proizvodnim pogonima. Investicije koje nam slijede i prijem većeg broja radnika trebaju donijeti još bolje rezultate. Kada su u pitanju materijalna prava radnika Kreke, nema poremećaja, plata je redovna, prošli mjesec smo dobili regres, govori nam Sejdić.

Rudnici i dalje moraju plaćati porez na dodanu vrijednost (PDV) na isporučeni, a nenaplaćeni ugalj. Tuzlanska Kreka i RMU Breza, oboje u sastavu Koncerna Elektroprivrede BiH, te Đurđevik, uredno su isporučili ugalj, ali im on zbog niske kalorične vrijednosti nije plaćen, pa su dobili račune.

Zanimljivo je to što je ovaj nekvalitetni ćumur uredno spaljen u termoelektranama Tuzla i Kakanj, uz oplemenjivanje drugim energentom, čime je učestvovao u proizvodnji električne energije.

Pismo nadležnima

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Husić kaže da će se u subotu u Sarajevu održati sastanak, kojem će prisustvovati predstavnici više rudnika u FBiH, a nakon kojeg planiraju poslati zajednički akt na više adresa, tražeći od nadležnih da se uključe u rješavanje tog problema.

- Svi se s pravom pozivaju da postupaju po važećim aktima i propisima. Ali, potpuno je jasno da se rudnicima na taj način proizvodi ogromna šteta za koju nema odgovornosti u rudnicima. Nikad nismo bježali od toga, ako ima odgovornosti rudara za prouzrokovanje štete. Ovdje stvarno nema nikakve naše odgovornosti. Država se na određeni način ovdje sukobila sama sa sobom. Cijenu uglja koju rudnici isporučuju Elektroprivredi je odredila država. Ugalj koji ne zadovoljava kvalitetom se ne plaća, toplotnu vrijednost država je dala kupcu da ustanovi, a sada traži naplatu za sav proizvedeni ugalj, zaključuje Sinan Husić.