Ratni zločinac Stanislav Galić ostaje na robiji: Evo zašto mu je Haški sud odbio molbu za prijevremeno puštanje na slobodu

Stanislav Galić.jpg/United Photos/pool
Galić je osuđen na doživotnu kaznu zatvora
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mehanizam za međunarodne krivične sudove (MMKS) odbio je zahtjev za puštanje Stanislava Galića na prijevremenu slobodu. Galić je bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske (VRS), koji je osuđen za terorisanje građana Sarajeva tokom opsade grada.

MMKS je Galićev zahtjev za puštanje na slobodu odbio 4. decembra 2024. godine. Bivši komandant Sarajevsko-romanijskog korpusa služi kaznu doživotnog zatvora u Njemačkoj, pa su njemačke vlasti obavestile MMKS da Galić, prema njihovom zakonu, ima pravo na uslovnu suspenziju ostatka kazne.

Prag dopuštenosti

Iz MMKS su podsjetili na to da je u nekoliko navrata Galić zatražio puštanje na slobodu, ali da mu je svaki put zahtjev odbijen.

Podsjetili su i na to da sve osuđene osobe koje kaznu služe pod pod nadzorom MMKS, ispunjavaju uslove za prijevremeno puštanje na slobodu nakon što odsluže dvije trećine te kazne.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naveli su i to da su te dvije trećine kazne navedene kao “prag dopuštenosti”  te da osoba koja je toliko provela u zatvoru samo ispunjava uslove za prijevremeno puštanje, ali ne i pravo na njega. Dodaju da prijevremeno puštanje može odobriti samo predsjednik MMKS po diskrecijskoj osnovi, a nakon što u obzir uzme sve okolnosti slučaja.

U ovogodišnjoj apelaciji MMKS Galić je, između ostalog, kao olakotne okolnosti za prijevremeno puštanje na slobodu naveo da je njegovo ponašanje u zatvoru bilo izvanredno, kao i to da njegov izlazak ne bi izazvalo nikakve političke rizike. Naveo je i da je sarađivao sa Tužilaštvom MMKS kada se pojavio u svojstvu svjedoka u predmetu protiv ratnog zločinca Radovana Karadžića. Navedeno je i to da je Galić u poodmakloj životnoj dobi te da je upitno da li će moći dočekati da ispuni uslove za njegovo prijevremeno puštanje na slobodu, piše N1.

Iz MMKS su naveli da je iste ovakve zahtjeve Galić naveo i tokom ranijih upita za prijevremeno puštanje na slobodu.

Predsjednica MMKS-a Graciela Gatti Santana je u odluci navela da se konsultovala sa sutkinjom Florence Arrey i sudijom MMKS Alphonsom Orijem, koji je predsjedavao Pretresnim vijećem tokom izricanja kazne Galiću, te je nakon toga donijela odluku:

Ranije molbe

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

“Uzimajući u obzir da se sudije slažu da je zahtjev neutemeljen i da ga treba odbiti, zaključujem da Galićevi zahtjevi nisu bili uvjerljivi te da ne postoje iznimne okolnosti koje bi mogle opravdati prijevremeno puštanje na slobodu prije nego odsluži dvije trećine kazne”. 

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju proglasio je 2006. godine Galića krivim za terorisanje stanovništva Sarajeva tokom opsade grada, sprovođenjem artiljerijskih i snajperskih napada.

I u ranijim odbijanjima njegovih molbi za prijevremeno puštanje na slobodu, MMKS je navodio da je posebno važno pridržavati se praga od dvije trećine, jer je u sudskoj presudi rečeno da su Galićevi zločini “izuzetno brutalni i okrutni“.

U presudi se navodi da je riječ o “primjeru granatiranja gdje su civili namjerno gađani”.