Prvo luksuzna ljetovališta, pa kupovina glasova pred izbore: Šta će od obećanja vlast ispuniti do oktobra?
Kada se vrate sa godišnjih odmora i društvene mreže konačno prestanu zasipati slikama iz luksuznih hotela i sa egzotičnih destinacija, federalne vlastodršce će već s jeseni dočekati surova bh. stvarnost.
Niz prioriteta
Tu ih čekaju oni kojima su još prije odlaska na ljetovanje obećali reforme od kojih će privreda odahnuti, radnici imati veće plate, penzioneri dobiti jednokratnu novčanu pomoć, a onkološki pacijenti dobiti lijekove i preglede onda kada im ih ljekari propišu, a ne kada skupe novac u privatnom aranžmanu ili im neko pokloni lijek... Sve prioritet do prioriteta. Realnost je, ipak, surovija jer su reforme još daleko, a ni rebalans ovogodišnjeg federalnog budžeta nije na vidiku.
Kako Oslobođenje saznaje u federalnom Ministarstvu finansija, trenutno nema nikakvih aktivnosti po pitanju rebalansa budžeta. Očekuje se da se u njegovu izradu krene najesen.
- Kada se može očekivati njegovo usvajanje, to se ne može precizirati, rečeno nam je.
Podsjećamo da je jedan od zahtjeva Saveza udruženja penzionera FBiH isplata jednokratne novčane pomoći u iznosu od 200 KM za penzionere čije su penzije do 1.000, te 100 KM za one čije su penzije veće od 1.000 maraka.
Federalni ministar rada i socijalne politike Adnan Delić je prije nešto više od mjesec izjavio kako ne postoji finansijska mogućnost za realizaciju tražene pomoći.
- Federalni zavod za penzijsko i invalidsko osiguranje funkcionira na trezorskom načinu poslovanja, te je finansijski plan Federalnog zavoda sastavni dio budžeta FBiH. U okviru federalnog budžeta kao pretpostavka za isplatu jednokratne pomoći jeste postojanje stavki za tu namjenu, a kako one ne postoje, potrebno je uraditi rebalans budžeta FBiH, kojim bi se osigurala sredstva za tu namjenu. Dakle, jednokratna pomoć penzionerima bit će planirana rebalansom budžeta, a iznos pomoći će se utvrditi kada bude poznato više informacija o ukupnoj finansijskoj situaciji u budžetu, potcrtao je ministar.
Admir Čavalić, poslanik SBiH i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma federalnog Parlamenta, kaže za naš list kako je izvjesno da će se rebalans budžeta razmatrati na septembarskoj ili na oktobarskoj sjednici.
Koji su argumenti u korist septembarske sjednice?
- Nažalost, to su izborni argumenti. Pitanje je da li će federalna Vlada odoljeti iskušenju da kroz rebalans budžeta isplati jednokratnu novčanu pomoć penzionerima koja nije sistemsko rješenje upravo u septembru kada je vrijeme izborne kampanje. To je grubo kršenje pravila igre po pitanju izbora, ali mislim da to Centralna izborna komisija BiH ne može sankcionisati, ne može vidjeti kroz svoja pravila. Razumijevajući da je dosta zastupnika na listama aktivno u kampanji, pitanje je da li će tu prisustvovati i vjerovatno je da će se to desiti u oktobru. Zasad je zakazana samo vanredna sjednica Predstavničkog doma za 4. septembar i nemamo ništa zvanično o tome da li će u septembru biti i zasjedanje u vezi sa rebalansom, kaže Čavalić.
Ističe da se, nažalost, do sada pokazalo kako su rebalansi budžeta rezultat političke trgovine i da se to vidjelo, kako kaže, na prošlom bazen-rebalansu.
- Nekada se formiraju stavke shodno lobiranjima pojedinih zastupnika, pojedinih stranaka... To nije dobro. Moramo budžet donositi na drugačiji način, ali i rebalans budžeta. Fokus ovog rebalansa bit će jednokratna pomoć penzionerima, razumijevajući da nije došlo do rasta penzija po očekivanom slijedu. Ako bismo birali drugi prioritet, to bi bilo izdvajanje više novca za Fond solidarnosti, da zatvorimo liste čekanja ili, kako ih neki nazivaju, liste smrti. Uostalom, takav je bio i zaključak Odbora za zdravstvo i Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku kada smo usvajali ovogodišnji federalni budžet. To bih izdvojio kao prioritet. Gdje se mogu raditi uštede? Imali smo priliku da vidimo ovu nabavku automobila, te neke tekuće budžetske potrošnje koje se odnose na rad Vlade FBiH, pojedinih ministarstava, neka kadriranja i slično. Sve se to može odgoditi i to ne može biti nužno trošak u ovoj godini. Može biti trošak za drugu godinu, kada riješimo prioritetnija pitanja, naglašava Čavalić.
Mustafa Trakić, predsjednik Saveza udruženja penzionera Zeničko-dobojskog kantona i član Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH, ogorčen je što određene izmjene zakona, poput onih koji se tiču policije, mogu doći brzo na dnevni red u okviru vanredne sjednice koja je zakazana za 4. septembar, ali ne i one izmjene zakona kojima bi se olakšao život penzionerima. Posebno onim sa najnižim primanjima.Lažno obećanje
- Rebalans budžeta, zapamtite, bit će tek krajem septembra kako bi se kupili izbori i tada će dati penzionerima jednokratnu novčanu pomoć. Mi smo tražili jednokratnu pomoć koja je trebala biti sada, uz ovu penziju, 100 i 200 KM i tako nam je bilo obećano - da će ići rebalans do kraja mjeseca i da možemo očekivati pomoć uz ovu penziju. No, to je bila laž. Rebalansa će biti, ali tek krajem septembra ili pet dana pred izbore kada će penzionerima mimo penzije dati jednokratnu pomoć i tako su kupili izbore, siguran je Trakić.