Prosvjetari znaju šta hoće: Veće plate i što manje politike u školama
Iako su učestvovali u izradi pedagoških standarda i kolektivnih ugovora zajedno sa timom Vlade Unsko-sanskog kantona tokom ljetnih raspusta, predstavnici sindikata obrazovanja USK-a nisu zadovoljni time kako se odvija primjena ovih značajnih dokumenata za obrazovni sektor.
- U pedagoškim standardima navedeno je da će svaki nastavnik koji provede jedan čas sa djetetom u poteškoćama imati naknadu. Ministarstvo obrazovanja je garantiralo da će svaki prosvjetni radnik koji radi od 1. do 6. razreda imati pet posto na osnovnu plaću, a sad taj procenat imaju samo nastavnici razredne nastave, kazala je Zehra Hadžić, predsjednica Sindikata osnovnog obrazovanja.
Ističe da se ne radi o značajnom iznosu, oko 70 maraka na plaću, a takav rad sa djecom zahtijeva mnogo veću pripremu i kompleksni novi oblik rada.
Sindikati, također, nisu zadovoljni ukupnim iznosima plata, te očekuju poziv od Vlade USK-a za pregovore o novom obračunu osnovice, koja se mora prilagoditi rastućim cijenama i troškovima života.
Na nedavnoj sjednici Skupštine Unsko-sanskog kantona nekoliko zastupnika koji rade u prosvjeti ukazalo je na ove probleme oko kojih se i Sindikat u konačnici oglasio. U Unsko-sanskom kantonu još su svježe rane kod prosvjetnih radnika nakon ljetošnjeg trostrukog ubistva njihovih kolega u Gimnaziji Sanski Most, koje je počinio domar Mehemed Vukalić, koji se nalazi u pritvoru i čeka suđenje.
Iz vlasti USK-a tada su obećavali prosvjetarima da će popraviti stanje u ovoj oblasti, međutim, na to ih se mora podsjećati.
Tako je zastupnik u Skupštini USK-a Nijaz Kadirić (NES) podnio inicijativu za izmjene Zakona o obrazovanju, u dijelu koji se odnosi na imenovanje upravljačkih struktura u ustanovama.
- Nakon tragedije u Sanskom Mostu smatramo da je nužno provesti depolitizaciju škola. Politika brutalno vrši smjene upravljačkih struktura, kršeći i propise, na šta sam upozoravao ministra obrazovanja, navodi Kadirić.
I bivši i novi ministar obrazovanja USK-a su imenovani iz SDP-a Sanskog Mosta. Nezadovoljstvo njihovim radom najočiglednije je postalo nakon tragedije, kada je slika ruševne i zapuštene škole obišla cijeli region.
Podsjećamo, u masakru koji se dogodio u zgradi Gimnazije u Sanskom Mostu ubijeni su direktor Nijaz Halilović, profesorica engleskog jezika Gordana Midžan i sekretarica Nisveta Kljunić. Njih je ubio domar Mehemed Vukalić, koji je i ranije imao problema s upravom škole i bio suspendovan.