Primanja u FBiH minimalno 1.200 KM? - Beširović: "Bojim se ove najave nisu ono što smo htjeli"

Kladanjski Ramex namještaj drvna industrija/
Industrija muku muči sa konkurentnošću i manjkom radne snage
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Povećanje plata u realnom sektoru BiH zvuči kao obećanje ludom radovanje. Hiljadu ijedan razlog o važnosti povećanja je nedovoljan vlastima da omoguće da se taj sektor osnaži. A bez jakog javnog sektora nema ni jake privrede, podsjeća struka.

Čekamo godinama

Realni sektor je faktor stabilnosti svake zemlje. S druge strane, u BiH se izgleda čini sve da se odsijeku krila upravo onom dijelu društva koji gura privredu naprijed. Takvi su rezultati dosadašnjih pokušaja. Zamjenik premijera Federacije BiH i federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović izjavio je ranije da od 1. januara naredne godine nijedan poslodavac u Federaciji BiH neće moći isplatiti primanja manja od 1.200 KM.

“Ono što je tačno je da od 1. januara naredne godine minimalna plaća neće biti 1.000 KM, ali nijedan poslodavac u FBiH neće moći da isplati ispod 1.200 KM. Ne samo da smo ispunili tih famoznih hiljadu maraka, nakon stupanja na snagu uredbe, nadamo se do kraja ove godine, nijedan radnik neće moći dobiti ispod 1.200 KM”, izjavio je Mijatović.

Realni sektor pokreće privredni razvoj svake zemlje i treba ga rastereti s ciljem povećanja konkurentnosti. Mi je gubimo, izvoz je pao za gotovo za devet posto i to u industrijama koje su najpotrebnije - metalskoj, drvnoj, industriji namještaja...

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Bojim se da i nove najave o uredbi koje smo čuli iz Vlade Federacije nisu ono što smo htjeli, ističe Beširović

- Cijela priča o rasterećenju privrede u kojoj bi krajnji rezultat bilo povećanje plata mi smo kao sindikat zagovarali. Kao što vidimo, to se, nažalost, ne dešava. To rasterećenje privrede u Federaciji BiH čekamo već godinama. Vlada Federacije izašla je sa opcijom jednokratne pomoći, što je opet značilo povećanje primanja radnika u javnom sektoru, dok je radnicima u realnom sektoru, i to vrlo rijetkima, ona isplaćena ne u punom iznosu već su dobili samo dio, kaže Mersiha Beširović, predsjednica Sindikata trgovine BiH.

Sindikat, poslodavci i Vlada moraju imati kooperativniji odnos. Rad Ekonomsko-socijalnog vijeća FBiH bio je uspješniji prije. Danas ga nema. Mora se preći s riječi na djela i omogućiti procvat realnog sektora i bolje uslove za radnike.

- Realni sektor drži ovu državu na nogama i omogućava da sve funkcioniše, jer ako bi on prestao da radi, bila bi mrka kapa, smatra predsjednik ESV-a Edhem Biber.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Napominje kako je veoma važno da se privreda rastereti i povećaju primanja radnika u tom sektoru iz nekoliko razloga.

- Značajan broj naših ljudi i radnika odlazi vani tražeći bolja rješenja, ekonomska, finansijska i svaka druga, tako da bi olakšice ublažile taj problem i radnici bi ostali ovdje, a prije svega mislim na građevinarstvo i metalsku industriju, jer je u ovom momentu evidentan nedostatak radne snage, ističe Biber.

Manja stopa

Republika Srpska ima jedan od najvećih minimalaca u regionu - 900 KM. Predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić izjavila je da je stav Sindikata da bi najniža plata u Srpskoj za iduću godinu trebala da iznosi 1.050 KM. Ekonomski stručnjak Admir Čavalić pojašnjava da su fiskalne reforme uslov svih promjena.

- Ono što se očekuje od Vlade Federacije su fiskalne reforme. Dakle, plate u privatnom sektoru, a i u javnom, svakako mogu rasti ukoliko se spusti zbirna stopa doprinosa sa 41,5 posto na ispod trideset posto. Napominjem da je približno tome ranije uradila Republika Srpska, dok mi kasnimo, kaže Čavalić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Nova godina, nova obećanja. A radnici odlaze trbuhom za kruhom u zemlje u kojima ostvaruju primanja dostatna za normalan život.