Političari došli, slikali se i otišli, a muka ostala: Kamenolom je radio bez papira

Natpis u Donjoj Jablanici/
Natpis u Donjoj Jablanici
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Mještani Donje Jablanice, mjesec nakon tragedije koja im je odnijela živote komšija i domove, prepušteni su sami sebi. Političari su u trenutku tragedije izrecitovali obećanja i na tome je sve stalo. Mašina nema. U međuvremenu, istraga o tome da li je kamenolom iznad njihovih krovova saučesnik u tragediji još ne donosi konkretne rezultate.

Nigdje nikoga

Sve što treba reći o trenutnom stanju u Donjoj Jablanici mještani su već iskazali natpisom na nadvožnjaku, na kojem piše “Sramota države i Vlade Federacije BiH”.

image

Osman Begović: Nema mašina, nema ničega

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Izuzeta je i dokumentacija iz firme Sani d. o. o. Jablanica te su naređena potrebna vještačenja, navodi Rajić

- Da su bogdo političari imalo aktivni kao vi novinari. Bar deset posto i bilo bi sve uredu. Vidite sve, nema mašina, kaže nam mještanin Osman Begović.

Smajo Tufek iz Donje Jablanice govori nam kako su stanovnici ovog dijela Hercegovine potpuno razočarani, da su očekivali više pomoći i brže djelovanje.

- Stotinu posto smo napušteni, nema nikoga. Evo, vidi se. Vojska radi i iz Pomozi.ba imaju dvije mašine. Malo gone ono blato. Ovuda niko ništa. Države nema. Saniraju tu kanalizaciju, nešto se vrte, ali nije to to. Oni su odradili posao, pustili su saobraćaj da valja i napustili su sve. E sad, očekivat nešto od države... Čekat ćemo, kaže Tufek.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Smajo Tufek: Napušteni smo od države

Mjesec je prošao od tragedije u Donjoj Jablanici. Da li postoji krivac i ko je to, reći će istraga, koja još traje. Mještani su uvjereni da nije kriva samo voda. Adil Begović bivši je radnik kamenoloma. Tvrdi da se kamen eksploatisao nezakonito.

- Kriv je onaj što je poslao velike količine vode, a usput i majdan (kamenolom) je bio saučesnik. Trebao bi odgovarat onaj ko je imao firmu na nezakonit način, kaže Begović, dok s vrha kamenoloma gleda prema Donjoj Jablanici u kojoj je njegova potpuno uništena kuća.

image

Adil Begović: To je bila nezakonita firma

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Smajo Tufek kaže da je kamenolom doprinio tragediji jer, kako kaže, voda bi se izlila, ali ne bi bilo toliko kamena.

- To su stijene sve po 2,3 kubika, a sišle su dolje do jezera. To je nosila voda dva kilometra odozgo. Kamenolom je bio aktivan pet-šest godina. Povremeno je vraćao materijal gore. Jalovinu, a vuk’o kamen. Vjerovatno nije imao papira, tako da bi ranije to odradio, dok ne bi došla inspekcija. Radio je, stalno je radio. Ovi zvaničnici kažu nije radio, jeste radio, eno mašine gore i sad, navodi Tufek.

Iz nadležnog tužiteljstva kažu da se radi o obimnom predmetu. Nisu mogli potvrditi da li je neko i kojem svojstvu saslušan.

Novi protesti

- Po naredbi tužitelja obavljene su obdukcije tijela smrtno stradalih, te su dostavljeni pisani nalazi obducenata. Također, po naredbi Suda, a pod nadzorom Tužiteljstva HNŽ-a policijski istražitelji su izuzeli poslovnu dokumentaciju iz Ministarstva gospodarstva HNŽ-a, a u vezi sa firmom Sani d. o. o. Jablanica, u čijem sastavu je navodno bio i pomenuti kamenolom. Izuzeta je i poslovna dokumentacija iz firme Sani d. o. o. Jablanica, te su naređena sva potrebna vještačenja, navela je Ana Rajić, glasnogovornica Tužiteljstva Hercegovačko-neretvanskog kantona.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Tužiteljstvo će nastaviti istraživati rad kamenoloma. Kamenje koje se dokotrljalo u selo i uništilo kuće još se nalazi u dvorištima. Mještani Donje Jablanice u subotu će ponovo na proteste.