Plenković ljut zbog preglasavanja i Južne interkonekcije: Mora se voditi računa o interesima Hrvata

Andrej Plenković/
Plenković: Nametanje nije dobro
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Hrvatski premijer Andrej Plenković kritikovao je odluku da se Hrvate u Bosni i Hercegovini preglasa i nametne Zakon o Južnoj plinskoj interkonekciji, istaknuvši da nijedno nametanje nije dobro. Poručio je da će nastojati pomoći u rješavanju nesuglasica.

- Svako nametanje nije dobro. Svako preglasavanje je još gore. Bosna i Hercegovina treba skladno funkcionirati, ali ne tako da se jednom od ta tri naroda čini to. Pogotovo ako plin treba doći iz Hrvatske i na temelju hrvatske investicije. Mi ćemo nastojati tu biti konstruktivni kao što svo vrijeme jesmo, rekao je Plenković novinarima u Zagrebu na Božićnom prijemu HDZ-a.

Plenković je naglasio kako je neobično da nijedan politički predstavnik hrvatskog naroda, uključujući HDZ BiH i ostale stranke s hrvatskim predznakom iz HNS-a, nije podržao ovaj projekt, dodavši da je to snažna politička poruka legitimnih predstavnika Hrvata, koju Hrvatska podržava.

Pojasnio je kako Hrvatska ulaganjima u Terminal na Krku pokazuje svoju opredijeljenost da podrži energetsku neovisnost Bosne i Hercegovine. Posebno je istaknuo važnost Južne plinske interkonekcije koja bi trebala povezati Dugopolje, Zagvozd, Imotski i Posušje.

- Hrvatska to radi s enormnim osjećajem energetske odgovornosti za srednju i istočnu Evropu, uključujući naše susjede. Naš najbenevolentniji cilj je da Bosna i Hercegovina ne ovisi isključivo o ruskom plinu koji dolazi iz Srbije, objasnio je Plenković.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodao je da realizacija ovog projekta ima širu dimenziju, istaknuvši da bi prilikom donošenja ovakvih zakona trebalo voditi računa o interesima svih konstitutivnih naroda, javlja Fena.

- Pa ako je Hrvatska ta koja Bosni i Hercegovini dovodi plin s južne strane, a to se zove Južna plinska interkonekcija, ne bi li onda trebalo voditi računa i o interesima hrvatskog naroda u Bosni i Hercegovini na jedan razuman i funkcionalan način, pragmatičan, a ne da se donosi zakon koji je drukčiji od onoga što su politički predstavnici hrvatskih stranaka i stranaka Trojke početkom ove sedmice dogovorili. To nije u redu, napomenuo je.

Na kraju je istakao kako je potrebno postići konsenzus kako bi Hrvatska, kao prijatelj, susjed i zagovornik Bosne i Hercegovine u Evropi, pomogla BiH, uz osiguranje da interesi Hrvata kao konstitutivnog naroda budu uvaženi u kontekstu plinifikacije Južne plinske interkonekcije.