Penzioneri svoj dan ne slave, a u obećanu pomoć vlasti ne vjeruju - "Nakon 40 godina rada nemamo ni za hljeb"

Penzioneri igraju šaha/Damir Deljo
Većina penzionera jedva sastavlja kraj s krajem/Damir Deljo
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dan penzionera u Federaciji BiH obilježava se 25. oktobra svake godine. I svake godine penzioneri ukazuju na loš položaj u društvu. U Federaciji živi više od 460.000 penzionera, a samo pedeset hiljada njih ima penziju dostojnu čovjeka. Svi ostali su odavno prešli granicu siromaštva.

I doktore plaćamo

Dan penzionera za većinu ove populacije nije dan za proslavu. Kažu, moraju i u poznim godinama da se bore za svoja prava. A sve su stvorili, izgradili. Penzionerka Nađa Bajić kaže da nikada nije bilo teže.

- Raditi četrdeset godina i imati nešto mizerne penzije od čega ne može ni dovoljno hljeba da se kupi, ni jedno mlijeko, to je žalosno. Baš ono, srozan je na najnižu ljestvicu. Ali, takva nam je država, takva nam je vlast, kaže nam Nađa.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Nađa Bajić: Moramo biti glasniji

Anđelka Marjanović govori da je pošteno radila cijeli radni vijek. Nije mislila da će penzioneri biti tako poniženi kao što su danas.

- Imate penzije od dvije hiljade, a imate minimalce. Ja sam tu podnošljiva što bi se reklo, ali nijedan penzioner bez hiljadu maraka ne može, baš ne može. Od svega je najgore to što, evo, naprimjer, moj muž i ja smo radili do zadnjeg radnog dana, zaradili, gradili, izgradili Sarajevo, sada moram da platim neku uslugu za ljekara... To govorim jer sam teži bolesnik, onkološki, i stvarno imala sam velikih problema, kaže nam Anđelka.

image

Anđelka Marjanović: Bez 1.000 KM se ne može preživjeti

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Eso nam je kratko rekao da isto govori svake godine, ali se i pita kome više govoriti. Kaže da je više žalosno pričati kako žive penzioneri, a niko ništa ne poduzima.

- Kako će biti penzioneru, ‘ajde vi meni recite. Kad ovi sve fino pouzimaše, a penzioneru od šake do lakta. Ovi penzioneri što imaju male penzije trebaju pola penzije dati onim činovnicima, da ne kažem drugi izraz, jer njima je malo koliko god uzmu. Trebamo mi dati, da ih poguramo, ironičan je Eso.

Prijedlog je da se protesti održavaju u svim gradovima FBiH, a da najbrojniji budu u Sarajevu, kaže Mustafa Trakić

Iz Saveza udruženja penzionera Federacije kažu da ne odustaju od borbe za prava ove populacije. Zahtjevi penzionera odnose se na izmjenu i dopunu člana 80. Zakona o PIO, s ciljem vanrednog povećanja penzija, isplatu jednokratne pomoći - za penzionere s minimalnom penzijom od 200 KM, a za ostale 100 KM, izuzev penzionera s najvišim penzijama, te nacrt izmjena i dopuna Zakona o PIO. Vlada FBiH prihvatila je zahtjeve, međutim, do njihove realizacije još nije došlo.

- Protesti nisu otkazani. Vlada Federacije BiH je prihvatila sva tri naša zahtjeva. Međutim, nije ispunila nijedan i na vidiku nije nijedan za ispunjavanje. Imam donekle nepotvrđenu informaciju da bi se jednokratna pomoć mogla isplatiti do kraja novembra, ali u kojem iznosu, to još nije definisano, rekao nam je Mustafa Trakić, član Upravnog odbora Saveza udruženja penzionera FBiH.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Dodaje kako protestima žele podsjetiti vlast da postoje...

- Da je teško živjeti, jer penzioneri su zaista u teškoj situaciji. Iznosim svoje skromno mišljenje. Samo 50.000 penzionera živi od njih ukupno 461.000. Samo deset posto penzionera može živjeti od svoje penzije. Sve ovo dolje su jad, čemer i socijala. Znači, sve ispod hiljadu maraka danas je socijala, ističe Trakić.

A čekanja je dosta, poručuju penzioneri.

Mi smo otpisani

- Svi se moramo za sebe boriti. Što se tiče ove vlasti i države, oni bi najradije da nas nestane s lica zemlje i zato bismo se trebali malo više boriti za sebe, kaže Nađa i dodaje kako su možda i sami penzioneri krivi.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

25. oktobar obilježava se od 1997, kada su penzioneri ukazali na težak materijalni, socijalni i zdravstveni položaj protestima pred zgradom Vlade FBiH

- Bilo je nekih protesta mnogo, za penzije, za naše uslove, ali je mali odaziv samih penzionera. Ne znam kako da kažem, isto da im je savršeno dobro, sjede kod kuće i čekaju da neko drugi riješi njihov problem, a to nije dobro, zaključuje Nađa.

- Mi smo otpisani, isto ko ona serija što se zvala, tačno smo otpisani, razočarana je Anđelka.

U Bosni i Hercegovini ima oko 738.000 penzionera, a vladama Federacije BiH i Republike Srpske u prosjeku nedostaje više od 400 miliona maraka godišnje za isplatu penzija. Umjesto da uživaju u zarađenim primanjima, penzioneri jedva sastavljaju kraj s krajem.