Penzioneri i onkološki pacijenti očekuju rebalans budžeta, a Vlada FBiH nije ni započela aktivnosti?!

Predstavnički dom Parlamenta FBiH, vanredna sjednica/
Poslanici još nisu dobili materijale za narednu sjednicu
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Uveliko smo zagazili u oktobar, a iz federalne Vlade još nema informacija o tome kada će razmatrati rebalans ovogodišnjeg budžeta i uputiti ga u parlamentarnu proceduru na usvajanje. Oslobođenju je u Vladi nezvanično potvrđeno da još nisu ni počele aktivnosti u vezi s rebalansom.

Penzioneri s budnom pažnjom prate sve informacije i s nestrpljenjem očekuju donošenje rebalansa, jer im je vlast obećala isplatu jednokratne novčane pomoći.

Hitni postupak

Admir Čavalić, poslanik SBiH i predsjednik Odbora za ekonomsku i finansijsku politiku Predstavničkog doma federalnog Parlamenta, kaže za naš list da su, osim penzionera, za rebalans posebno zainteresovani onkološki pacijenti.

- Dakle, pacijenti sa teškim oboljenjima kako bi se rješavale liste čekanja i oni smatraju da to sve treba dopuniti sa par desetina miliona maraka. Zasad nemamo značajnijih informacija kada će biti rebalans. Međutim, znamo da će biti dvije sjednice Predstavničkog doma, 22. i 23. oktobra, mada još ništa nije zakazano. Još nismo dobili materijale za tu sjednicu, niti su se na Kolegiju razmatrali materijali za sjednicu. Nemam pozitivnih informacija iz Vlade da bi se rebalans mogao razmatrati na te dvije sjednice. No, razumijevajući da se po pitanju budžeta i rebalansa uvijek nekako hajdučki radi, ne bi me iznenadilo da dva dana ranije dobijemo informaciju da ide rebalans budžeta po hitnom postupku, kaže Čavalić.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ne bi me iznenadilo da dva dana ranije dobijemo informaciju da ide rebalans federalnog budžeta i to po hitnom postupku, rekao je Čavalić

Savez udruženja penzionera FBiH usvojio je, podsjetimo, zaključak kojim traže da se penzionerima jednokratna novčana pomoć isplati krajem oktobra. Traže jednokratnu pomoć od po 200 KM za one sa penzijama do 1.000 KM i po 100 KM za penzionere čije su penzije iznad 1.000 KM. Osim toga, traže vanredno povećanje penzija i da se po hitnoj proceduri mijenja član 80. Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, kojim bi se osiguralo vanredno povećanje penzija, a rok je kraj ove godine.

Polugodišnji izvještaj

Doc. dr. Faruk Hadžić, dekan ekonomskog odsjeka SSST-a, ranije je za naš list izjavio da vanredno i redovno usklađivanje teško može doći iz prikupljenih doprinosa jer nije dobra ekonomska situacija, pa će se morati ići ili na zaduživanje da bi se isplatio rast penzija ili da se traže druge alternative kako bi se pomoglo penzionerima.      

Da li je, ipak, zaduživanje opcija, pitali smo Čavalića.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Iskren da budem, moguće je sve. Mi još nismo razmatrali polugodišnji izvještaj o izvršenju budžeta, tako da nemamo informaciju šta se dešava sa prihodima i da li su na planiranom nivou. Možda i nedostaje novca, ali napominjem, nemamo zvaničnu dokumentaciju koja bi to potvrdila, zaključuje Čavalić.