Para nema, ali Dodik ide do kraja: Predsjednik RS sada je ušao i u otvoreni sukob sa bankama
Banke u Republici Srpskoj uskoro će morati da mijenjaju pravila rada, što bi moglo da utiče na njihove prihode s obzirom na to da im se namjerava zabraniti da naplaćuju određene naknade svojim klijentima. Nova pravila uvode se i za druge učesnike na finansijskom tržištu - investicione fondove.
Izmjene pojmova
Vlada Republike Srpske utvrdila je na 92. sjednici Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o bankama Republike Srpske, a cilj ovog zakona je dodatno usaglašavanje s relevantnim propisima Evropske unije i očuvanja statusa ekvivalentnosti regulatornog i nadzornog okvira RS-a s regulativom Evropske unije.
- Zakonom se dodatno uređuju prudencijalni zahtjevi upravljanja rizicima, te oblasti korporativnog upravljanja, kupoprodaje plasmana i zaštite korisnika finansijskih usluga, istakli su u saopštenju.
Izmjena Zakona o bankama najavljena je još ljetos i to nakon što su Sjedinjene Američke Države (SAD) uvele sankcije za još sedam lica i kompanija iz Republike Srpske, kojima su banke potom zatvarale račune. Obračun s bankama najavio je predsjednik RS-a Milorad Dodik (i sam na crnoj listi OFAC-a), nakon što su računi zatvoreni i firmama koje su osnovali radnici ranije sankcionisanih kompanija, a koji su na taj način namjeravali da nastave da rade dosadašnje poslove.
U skladu sa Zakonom o elektronskom novcu, bankama je dozvoljeno izdavanje elektronskog novca, te propisan način zaključivanja ugovora u elektronskom obliku. Podsjećamo, Vlada je utvrdila u junu 2023. Nacrt zakona o elektronskom novcu kao regulatorni odgovor na pojavu savremenih finansijskih usluga na međunarodnom tržištu, s ciljem stvaranja pravnih preduslova za njihov razvoj na domaćem tržištu putem osnivanja i poslovanja društva za izdavanje elektronskog novca.
Ekonomista Svetlana Cenić za Oslobođenje kaže da su ove iznenadne zakonske izmjene u vezi sa američkim sankcijama i dodaje da je pitanje kako će se taj hladni rat između Dodika i domaćih banaka završiti.
- Te naknade su zaista nenormalno visoke i treba im stati u kraj. Banke će uskoro početi naplaćivati i kada čovjek uđe u poslovnicu da nešto pita. Sa druge strane, vlast u Republici Srpskoj se najviše zadužuje kod domaćih banaka emisijama hartija od vrijednosti i ne znam da li Dodiku treba ta vrsta sukoba sada. Pogotovo što je više nego jasno da para nema, rekla je Cenić.
Ozbiljna kamata
Ovu odluku Vlade RS-a pozdravili su iz Udruženja potrošača Don iz Prijedora, u kojem su rekli da se konačno uvažila činjenica da banke godinama naplaćuju nešto što nikako nije u skladu sa zakonima.
- Mi smo stalno ukazivali da banka ne može naplaćivati svoju dokumentaciju, poput obrade kredita, slanja opomena ili korišćenja bankomata. Na kreditima koje plasiraju, banke zarađuju ozbiljan novac i to je sve obuhvaćeno kroz ozbiljno visoku bankarsku kamatu. Ako ja koristim bankomat svoje banke, preko koje primam platu, banka ne bi smjela da mi naplaćuje da podignem svoj novac, iako je već naplatila razne naknade na taj novac. Bilo je krajnje vrijeme za ovako nešto, rekao je Zoran Petoš iz ovog udruženja.