Panika u bh. mjestu zbog velike koncentracije kancerogenog elementa u zraku?! - "Izlazimo samo kad moramo"

Gudronska jama Modriča, katastrofa /Goran Dakić/
Gudronska jama: Između 25.000 i 30.000 tona otpada
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Požar na gudronskoj jami u naselju Modriča 5 je ugašen, ali opasnost od isparavanja opasnih supstanci je i dalje velika. Štab za vanredne situacije proglasio je vanredno stanje u naselju Modriča 5, gdje se i nalazi gudronska jama koju je prošle sedmice zahvatio požar.

Liči na katran

Koncentracija benzena u vazduhu nakon požara koji je zahvatio gudronsku jamu u Modriči daleko je veća nego što je to dozvoljeno. Benzen, koji je izuzetno kancerogeni element, predstavlja veliku opasnost za građane Modriče, a prema prvim nezvaničnim informacijama, koncentracija ovog hemijskog elementa je daleko veća od dozvoljene.

Načelnik Modriče Jovica Radulović kazao je da i dalje čekaju nalaze republičke inspekcije koji će pokazati da li je i u kolikoj mjeri vazduh zagađen. Ekološki inspektor Daniela Aničić navela je da postoje sumnje kako je nakon požara došlo do “promjene kvaliteta vazduha na području Modriče”.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Naselje se guši u dimu koji dolazi iz jame

Pane Konstantinović u ovom naselju živi od 2007. godine. Jedan je od mnogih kojima ova jama ne dozvoljava normalan život. Jama se na ovom mjestu nalazi od 1967. godine i u njoj je između 25.000 i 30.000 tona otpada.

- Dešavalo se i prije da se jama zapali, ali bi se vatra brzo ugasila. Sada je, međutim, sve drugačije. Naselje je gušće nego prije deset godina, temperature su iz dana u dan sve više, požar ne može da se ugasi. Vatra je planula na nekoliko stotina metara od jame i brzo joj se primakla. I onda se desila eksplozija, priča Konstantinović.

Ekološki inspektor navodi da je nakon požara došlo do promjene kvaliteta vazduha na području Modriče

Predsjednik Upravnog odbora Društva za istraživanje i zaštitu biodiverziteta i biolog Jovica Sjeničić danima prati stanje oko jame. On godinama upozorava na opasnost koja dolazi od kiselog gudrona, ali rješenja nema.
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Gudron najviše liči na katran. To je želatinozna, polutečna materija koja se odlagala kao nusprodukt prerade korišćenih motornih ulja u modričkoj Rafineriji ulja. Gudron se u ovoj jami odlagao od 1967. do 1996. godine. Jama se nalazi u Starači koja predstavlja dio starog toka Bosne. Taj potez se popularno zove Kriva bara, rekao je Sjeničić.

image

Jovica Sjeničić: Sve kuće oko jame su ugrožene

Prije dvadeset i četiri godine prostor oko jame je isparcelisan i, dodaje on, gusto naseljen. Sjeničić kaže kako jama ima dva vlasnika - jedan je Republika Srpska, a drugi je Rafinerija. Oba vlasnika brigu oko saniranja jame prepuštaju onom drugom. Iako svi peru ruke od sanacije jame, Sjeničić kaže da se ona može uništiti, ali da su za to potrebni vrijeme, volja i novac. Gudronskih jama ima i u regionu, najviše ih je bilo u Hrvatskoj i sve su sanirane. Gudron nije lako uništiti, za to su potrebni određeni uslovi, ali nije nemoguće.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Gudron je polutečna materija koja se odlagala kao nusprodukt prerade korišćenih motornih ulja u rafineriji

- Gudronska jama Sovjak u Hrvatskoj imala je oko 200.000 kubika. Za njenu sanaciju bilo je potrebno 70 miliona maraka. Naša jama ima 20-30 hiljada kubika i za njenu sanaciju bilo bi dovoljno deset miliona maraka. Najbezbolnija sanacija je spaljivanje u koncentrisanim uslovima, ali to mora da se radi na Zapadu, jer na Balkanu ne postoje takve spalionice, rekao je Sjeničić.

Niko ne izlazi

Naši izvori tvrde da je koncentracija benzena ogromna i da to predstavlja veliku opasnost, jer je benzen izuzetno kancerogena supstanca. Benzen je bezbojna ili svijetložuta tečna hemikalija na sobnoj temperaturi. Brzo isparava kada je izložen vazduhu. Koristi se prvenstveno kao rastvarač u hemijskoj i farmaceutskoj industriji, kao polazni materijal i međuproizvod u sintezi brojnih hemikalija uključujući plastiku, maziva, gume, boje, deterdžente, lijekove i pesticide.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja
image

Niko ne želi da sanira “paklenu jamu”

- Izlazimo napolje samo kad moramo. Prozore ne otvaramo. Aute ne otvaramo. Ni vrijeme nam ne ide naruku. Već danima je preko 40 stepeni. Nema vjetra da bar nešto odnese. Nema kiše da bar malo razblaži ovaj pakao, dodaje Sjeničić.