"Oficiri vojske koja je napala BiH" - Hoće li FBiH plaćati naknadu za vojne stanove?

Stanovi kuće izgradnja/Senad Gubelić
FBiH je dužna isplatiti hiljadu KM po kvadratnom metru stana?!/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ostavljen je vruć krompir. Hoće li Vlada Federacije Bosne i Hercegovine sa Nerminom Nikšićem na čelu konačno riješiti problem vojnih stanova?!

Obavezujući ugovor

Zlatko Knežević, sudija Ustavnog suda BiH u penziji, ranije je za Oslobođenje rekao da Vlada FBiH duže od 15 godina ne sprovodi odluku Ustavnog suda o tzv. vojnim stanovima i da je licemjerno pitati zašto neki drugi ne sprovode odluke ovog suda.

- Do sada su se promijenile tri ili četiri vlade i saziva Parlamenta, odluka nije provedena. U BiH se ne poštuju odluke Ustavnog suda, tamo gdje kome odgovara da tako postupa, kaže Knežević.

Vlada Federecaije BiH/

Vlada FBiH ponovo se bavila starim pitanjem

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Na pomolu je rješenje?! Vlada Federacije BiH utvrdila je Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o prodaji stanova nad kojima postoji stanarsko pravo.

Tržišna vrijednost ovih stanova iznosi više od 3.000 KM u Sarajevu, što znači da su Srbi oštećeni 2.900 KM po kvadratu, ističe Radanović

- Bilo je i u Banjoj Luci vojnih lica, pa su ti stanovi vraćeni. Samo u Sarajevu se ne dozvoljava da se Srbima vrate stanovi, nikada nisu vraćeni i sada otimačinu i pljačku stanova naših ljudi staru 30 godina pokušavaju da legalizuju, kaže predsjednik RS-a Milorad Dodik.

Da bi okončala višedecenijsku imovinskopravnu agoniju, a i da bi se, kako je predlagač pojasnio, izvršile odluke Ustavnog suda BiH, Ustavnog suda Federacije BiH, kao i Evropskog suda za ljudska prava Vlada je predložila zakonske izmjene: “Nosilac prava iz kupoprodajnog ugovora koji je zaključio pravno obavezujući ugovor, koji je nakon 14. 12. 1995. godine ostao u službi u oružanim snagama izvan teritorija BiH, a nije stekao novo stanarsko pravo ili pravo koje odgovara tome pravu, umjesto upisa prava vlasništva po zaključenom ugovoru ima pravo na naknadu od Federacije BiH od 1.000 KM po kvadratnom metru stana umanjenu za amortizaciju po stopi od jedan posto godišnje.”

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Prijedlogom se utvrđuje pravična naknada zbog gubitka vojnog stana u Federaciji BiH, kaže Suljović

- Primjera radi, za stan koji je izgrađen 1989. godine biće umanjeno 35 odsto i isplaćivano svega 650 KM po kvadratnom metru, dok trenutno tržišna vrijednost ovih stanova iznosi više od 3.000 KM u Sarajevu. To znači da su Srbi oštećeni 2.900 KM po kvadratnom metru, rekao je predsjednik Odbora za zaštitu prava Srba u FBiH Đorđe Radanović još u septembru prošle godine, pa je pozvao Srbe koji su nosioci stanarskog prava u tom entitetu da tuže FBiH, jer nije vratila 673 vojna stana.

Donošenjem zakonskog rješenja bi se izbjegle daljnje negativne posljedice po federalni budžet, a Belmin Zukan, zastupnik SDP-a u Parlamentu FBiH, za naš list kaže da je ovakvo zakonsko rješenje izbalansiran i kompromisan prijedlog donesen na osnovu ocjene odluka ustavnih sudova.

Sudbina zakona

- Prijedlogom se utvrđuje pravična naknada zbog gubitka vojnog stana u Federaciji BiH, oficirima koji su napustili teritorij BiH i pridružili se vojskama u susjednim zemljama. Ovo je priča koja traje više godina. Ne znamo kakva će biti sudbina ni ovog zakonskog rješenja. Mi smo ga zadnjih desetak, dvanaest godina slali u Parlament Federacije u različitim formama. Nekad po hitnom postupku, nekad po skraćenom, nekad po redovnom, jer smo cijenili da smo dužni da izvršavamo presude. Međutim, još se to zakonsko rješenje nije donijelo, kaže za naš list Hamid Suljović, pomoćnik federalnog ministra za prostorno uređenje.

Dodaje kako nikad nije bilo dovoljno ruku koje bi podržale prijedlog.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Nadamo se da ovaj put hoće. Stvar je malo osjetljiva, neki od zastupnika, odnosno delegata postavljaju pitanje moralne, etičke prirode u smislu da Federacija BiH utvrđuje naknadu oficirima vojske koja je napadala ovu zemlju. To jeste jedna strana priče, ali cijenimo da smo dužni izvršavati presude sviđale se one nama ili ne, napominje Suljović.