O Mostaru odlučuje Čović: Gdje su "nestali" Bošnjaci?
U Mostaru ništa novo. SDA i HDZBiH u vječnoj ljubavi u gradu na Neretvi. Svi ostali na nivou statističke greške. Analitičari kažu da je razlog razvodnjeno glasačko tijelo, ali i nezainteresovanost za izlazak na izbore. Sve to je starim dobrim znancima dalo prostor za komotnu većinu.
Komotna većina
Prema posljednjim rezultatima, HDZBiH je ubjedljivo na prvoj poziciji s 14.330 glasova ili 42,46 posto. Drugo mjesto zauzima Koalicija za Mostar, koju čine SDA, BPS i BH Zeleni, s 8.869 glasova ili 26,28 posto. Treća je koalicija DF-a, NES-a, SBiH i PMP-a Grade moj s 3.801 glasom ili 11,26 posto. Koalicija trojka ima 2.253 glasa ili 6,23 posto. Prag su prešli još HRS sa 6,23 i HDZ 1990 sa 3,16 posto.
- U Mostaru ništa novo. Imaćemo vlast HDZ-a zajedno sa SDA, vjerovatno. Oni jesu u nekoj političkoj svađi, prepirci i razdvojenosti. Međutim, interesi su vječna, jedina stvar i dogodiće se neminovno da će se HDZBiH i SDA naći u istim klupama, za istim stolom da bi dogovorili vlast, kaže nam Alija Behram, novinar i politički analitičar.
Dodaje i da je “gradonačelnik HDZ-ov kadar, vrlo je vjerovatno da će Koalicija za Mostar dati predsjednika Gradskog vijeća i nemamo ništa novo”.
- Ono što jeste dobro je da treba zahvaliti bivšem visokom predstavniku Paddyju Ashdownu, koji je praktično nametnuo Statut grada Mostara, pošto lokalni politički akteri nisu nikada dogovorili da sami usvoje Statut po mjeri interesa grada i svih građana u Mostaru, smatra Behram.
Politički analitičar Faruk Kajtaz kaže da je najjednostavnije rješenje nastavak koalicije HDZBiH - SDA, dakle, 25 ruku komotno, više nego je potrebno za izglasavanje i gradonačelnika i Gradskog vijeća i budućeg budžeta.
- U ovom izbornom ciklusu HDZBiH je ostvario izuzetan rezultat i to zbog činjenice da je došlo do apstinencije bošnjačkog biračkog tijela. Imaju neki dijelovi grada u kojima je izlaznost bila svega 30 posto i ta mala izlaznost je zapravo odredila konačan rezultat ovih izbora za Gradsko vijeće Mostara, govori nam Kajtaz.
Napominje kako je “HDZBiH jedna mašinerija, koja ima jasno razrađenu infrastrukturu”.
- Gotovo da je politički organizovan na nivou nekadašnjih političkih organizacija iz bivših država, jer kontroliše sve pore života. Nema tu prostora za soliranje, oni uvijek imaju jedan broj birača koji su spremni da izađu na svaki mig rukovodstva stranke i to se pokazalo i ovog puta, napominje Kajtaz.
Najveći gubitnici ovih izbora su stranke trojke. To pokazuju rezultati.
- Uzrok je izuzetno slab nastup SDP-a BiH, dakle, oni su prepolovili svoje mandate u odnosu na prethodne izbore. Mislim da je greška što su izašli kao trojka, jer ni NiP ni Naša stranka u Mostaru nisu imali bilo kakvog kapaciteta na ovim izborima. Oni nisu pomogli SDP-u, ističe Kajtaz, dok Behram kaže da rezultat trojke zahtijeva psihološku analizu.
Tri kolosijeka
- Nevjerovatno je to da probosanske stranke, kada se trebaju ujediniti i prikupiti glasove za normalniji i iskreniji grad Mostar, zakažu. Šta je posljedica, to što su probosanske opcije išle na tri kolosijeka, rasule glasove i ostale bez uporišne tačke da se nešto pitamo, ističe Behram.
Obojica se slažu u tome da glavnu riječ vodi lider HDZ-a BiH Dragan Čović.
- Veliko je pitanje kako će se HDZ postaviti na pregovorima, s obzirom na činjenicu da ima najveći broj vijećnika, u Gradskom vijeću bi mogao tražiti dodatne koncesije. Sad je pitanje da li je SDA spremna to da ispuni i tu se vrtimo u začaranom krugu. Očigledno je da će HDZBiH imati gradonačelnika i u naredne četiri godine. Vjerovatno će to biti Mario Kordić, ali i to trebamo pričekati, jer sve odluke donosi Dragan Čović, smatra Kajtaz.