Novi ispad Željane Zovko: Za nju je i jezik provokacija, čak i kada se govori o nevinim žrtvama
Tragedija u Novom Sadu, protesti širom Srbije i softveri za prisluškivanje građana – to su bile teme o kojima je na plenarnoj sjednici Evropskog parlamenta u Strazburu govorio slovenački poslanik zelenih Vladimir Prebilič. Kada je kazao da se želi obratiti na srpskom jeziku reagovala je, između ostalih, poslanica HDZ-a Željana Zovko, za koju je "srpski jezik u EP-u provokacija".
On je obavijestio poslanike o tim događajima, nazivajući ih „apsolutno neprihvatljivim i protivzakonitim“.
- Zahtjevamo hitno zaustavljanje digitalnog špijuniranja i krivičnu istragu protiv odgovornih u MUP-u i BIA-i, rekao je Prebilič i izrazio saučešće porodicama poginulih i svim građanima Srbije.
On je pokušao da se obrati poslanicima na srpskom jeziku, ali mu to nije omogućeno, prenosi N1.
Predsjednica parlamenta Roberta Metsola prekinula ga je, uz obavještenje da se njegov govor na srpskom ne prevodi, pa je on prešao na engleski. Reagovala je i poslanica HDZ-a Željana Zovko, za koju je “srpski jezik u EP-u provokacija”.
Podsjećamo, prije dva dana Zovko je premijeru Hrvatske Andreju Plenkoviću iznijela skandalozan zahtjev "da isporuči Predsjedništvo BiH", što je izazvalo lavinu reakcija u našoj zemlji. Među onima koji su reaggovali bio je i član Predsjedništva biH Željko Komšić koji je uputio pismo Metsoli u kojem se navosi kako se Zovko miješa u unutrašnja pitanja BiH.
Što se tiče Prebiličevog obraćanja, on je rekao sljedeće:
- Drage kolege, prvog novembra ove godine u 11:52 desila se strašna tragedija u prelijepom Novom Sadu, u Srbiji, kada je pala betonska nadstrešnica Željezničke stanice. Krov se obrušio iako je Željeznička stanica rekonstruisana i svečano otvorena u julu ove godine. Usmrćeno je 15 nedužnih ljudi, a dvoje teško povrijeđeno.
Ovo je izazvalo masovne proteste širom Srbije – ustali su studenti, profesori, građani, novinari – koji traže pravdu i odgovornost. Poslije masovnih hapšenja demonstranata, danas nam stižu vijesti iz Amnesty Internationala da su vlasti sprovele masovnu špijunažu i prisluškivanje telefona aktivista i novinara – instalirajući stotine PEGASUS i drugih softvera. To je apsolutno neprihvatljivo i protivzakonito.
Zahtjevamo hitno zaustavljanje digitalnog špijuniranja i krivičnu istragu protiv odgovornih u MUP-u i BIA-i. Također, još jednom izražavam najdublje saučešće porodicama poginulih i svim građanima Srbije, rekao je Prebilič.