Nova bajka Milorada Dodika: BRIKS - politička dimna zavjesa i antizapadni savez
Bosna i Hercegovina kao država trenutno ne pripada nijednoj zajednici. Čak i u Pokretu nesvrstanih, čiji je jedan od osnivača bila bivša Jugoslavija, imamo status posmatrača. Voz prema europskoj zajednici ide sporo i pruga je puna uslova i prepreka koje su za političke predstavnike u BiH, jer oni tako žele, za sada nerješiva zagonetka. Istovremeno, globalna situacija iznjedrila je novu ideju. A to je nova zajednica država BRIKS.
Otvorimo oči
Brazil, Rusija, Indija, Kina i Južnoafrička Republika čine savez koji je u nastajanju, a koji predvodi Ruska Federacija. Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je da će ići na predstojeći samit BRIKS-a, koji se održava sutra u ruskom Kazanju.
- Ja sam pozvan od ruske strane da budem tu, kao gost, posmatrač. Republika Srpska nema kapacitet države da bi mogla, ali ću pokušati da predstavim kako bi izučili osnivači, vođe tog pokreta, da li recimo neke pokrajine, autonomne oblasti mogu da budu članice tog velikog saveza. Da li je to uopšte moguće. Ali, sama činjenica da sam pozvan je veliko priznanje Republici Srpskoj i našoj politici, naveo je Dodik za RTRS.
Dodikova opozicija sve naziva naučnom fantastikom. Branislav Borenović iz PDP-a smatra da je ta cijela priča još jedna predstava za javnost.
- To su takve, mislim, nebuloze, kakav BRIKS, dajte da otvorimo oči, dajte da budemo racionalni, da budemo realni. To su najobičnije dimne političke bombe Milorada Dodika, koji tako s vremena na vrijeme udara po nečemu što je apsolutno možda lijepo za čuti, ali hajde da budemo potpuno otvoreni. Znate li kolika je naša razmjena, ekonomska razmjena sa zemljama BRIKS-a? Pa, plafon jedno dva posto. Najviše, navodi Borenović.
Prema ocjenama poznavatelja vanjske politike, BRIKS je savez koji nastaje kao protuteža Zapadu. I članstvo Bosne i Hercegovine u takvom savezu nema logike, posebno u ekonomskom smislu. Profesorica Fakulteta političkih nauka UNSA Nedžma Džananović Miraščija za Oslobođenje kaže da oni koji pričaju o vezi Bosne i Hercegovine i takvog saveza, zapravo pričaju bajke za odrasle.
- BRIKS-om se u različitim kontekstima prijeti. Imali smo priliku da vidimo kako se neke zemlje zainteresiraju, pa onda odustanu od tog članstva. Sasvim je jasno da postoje razlozi zašto je konkretizacija BRIKS-a jako teška i pored ekonomskog i demografskog potencijala koji ove zemlje imaju. A prije svega, radi se o geografskoj heterogenosti, potom i o političkoj i ideološkoj heterogenosti. Zemlje se povremeno nađu na istoj strani u političkom smislu, ali s obzirom na razlike u njihovim političkim sistemima, pa i suštinskim i strateškim interesima, ta konkretizacija već duže izostaje.
- To je više jedna vrsta alternative koja je još jako daleko od konkretne realizacije. Niti je moguće realizirati članstvo za zemlju poput Bosne i Hercegovine ne samo zbog potrebe konsenzusa u vanjskopolitičkom smislu već i zbog same činjenice te geografske heterogenosti i činjenice da su naši i politički i ekonomski interesi sada, a i u doglednoj budućnosti, zapravo vezani za neke druge zemlje. Više od 70 posto izvoza BiH usmjereno je prije svega ka Evropskoj uniji, navodi Džananović Miraščija.
I babe i žabe
Direktor IFIMES-a Zijad Bećirović za Oslobođenje kaže da je BRIKS za sada samo konglomerat zemalja, ali ako se uspije institucionalizirati, mogao bi biti respektabilan savez.
- To je zbroj na neki način i baba i žaba, da budemo slikoviti, ali ima potencijal. U svakom slučaju, Bosna i Hercegovina, znači kao zemlja koja ima recimo i posmatrački status u Pokretu nesvrstanih, mora biti na takvim sastavcima zastupana, a rano je govoriti o članstvu u takvoj organizaciji koja, ustvari, još nije ni organizacija u pravom značenju. Milorad Dodik inače vodi politiku odoka. Potrebna je ozbiljna analiza, studija šta to donosi, kao što postoji studija šta donosi članstvo BiH u Europskoj uniji. Sada je sve to na jedan politički način, tamo ima toliko i toliko milijardi ljudi i država, navodi Bećirović
Put Bosne i Hercegovine u Europsku uniju ostaje neupitan. I zbog ekonomije i geografskog položaja. Ali, svakako da od suradnje sa svim zemljama svijeta, pa tako i onim iz BRIKS-a, naša vanjska politika ne smije bježati.