Niko ni sa kim i svi protiv svih u USK-u

Počeli su se održavati centralni predizborni skupovi u USK/
Počeli su se održavati centralni predizborni skupovi u USK/
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Unikatne političke prilike u Unsko-sanskom kantonu, gdje vlast uz SDA čini Pomak, te dvije stranke iz trojke SDP i NiP, dok je Naša stranka isključila svog jedinog poslanika u Skupštini USK-a i otišla u opoziciju, dodatno su usložnjene lokalnim izborima, gdje gotovo svi imaju suprotstavljene kandidate za načelnike.

Džentlmenski dogovor

Predsjedavajući Skupštine USK-a Zikrija Duraković potvrdio nam je da stranke na vlasti imaju džentlmenski dogovor da se lokalni izbori posmatraju odvojeno i rivalstvo ne prenosi na kantonalni nivo.

- Čak smo imali i sjednice Skupštine (jednu uoči i jednu tokom izborne kampanje), gdje smo zajedno usvajali materijale, što je dokaz da većina ostaje stabilna, govorio nam je Duraković.

Međutim, rivalstvo na lokalnim izborima je manji problem od činjenice da su kantonalni odbori stranaka u svojevrsnoj krizi: šta će se desiti nakon izbora, kada se stanje slegne?

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Naprimjer, Pomakov poslanik i bivši gradonačelnik Šuhret Fazlić je poodavno prešao u NiP, ostavivši da strankom predsjedava aktualni načelnik Bihaća Elvedin Sedić, koji ima veliki izazov samo da se izbori za novi mandat. A bez Fazlića, Pomak nije isti. Predsjednik kantonalnog SDP-a Razim Halkić, koji je optužen kao bivši predsjedavajući Skupštine za trgovinu uticajem i osuđen na uslovnu kaznu, nigdje se ne pojavljuje na skupovima svoje stranke. Sličan je slučaj i sa predsjednikom Kantonalnog odbora NiP-a Halilom Bajramovićem, koji je osuđen zbog obmane pri davanju kredita, a također ga nema na predizbornim skupovima.

- Bilo da su u pitanju žalbe na presude ili zahtjevi za odgode izvršenja u ova dva slučaja, gdje navode svoje problematično zdravstveno stanje, nije im ni primjereno da se pojavljuju među kandidatima, što bi se moglo uzeti kao argument protiv njih, objasnio nam je naš izvor.

Za razliku od Halkića, Bajramović se barem na društvenim mrežama aktivno oglašava pružajući podršku svojim kandidatima.

- Nama Bosna i Hercegovina nije od Baščaršije do Marindvora; nama je Bosna sve, svaki kamen, svaki brežuljak, svaka rijeka, svako mjesto i svaki čovjek, na svakom pedlju naše domovine, poručuje Bajramović nakon svakog skupa svojih kandidata, ali za sada samo na društvenim mrežama, gdje je privremeno potisnuo i svoje objave u kojima je ukazivao na korupciju unutar pravosudnog sistema u USK-u.

Sve u USK-u čeka na suštinske promjene, a lokalni izbori kao da ih samo odgađaju.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Ma sve je to u KO SDP-a, ali i kod ostalih stranaka, u rasulu. Mi sa listom Možemo bolje imamo cilj ulazak u Gradsko vijeće, a imamo dobre reakcije sa terena gdje ljudima treba nešto novo i konkretno, kazao nam je Željko Mirković iz Bihaća.

Platforme “velikih stranaka” on smatra promašenim i preporučuje im da je bolje da se zapitaju po ovoj skupoći kako će penzioneri preživjeti zimu.

NES, stranka koja kandidate za načelnike nudi u općinama Cazin, Sanski Most i Velika Kladuša, nada se nakon lokalnih izbora povratku na vlast u Kantonu. Šanse bi im bile bolje da nisu pokvarili odnose sa bivšim partnerima, pogotovo u Velikoj Kladuši.

- Velika Kladuša je svakako specifična sredina sa drugačijim političkim kontekstom od ostatka Kantona, ali ishod izbora ne bih vezao za druge nivoe. Što se tiče kantonalne vlasti, rok trajanja vlada ovdje je između jedne i dvije godine, tako da su smjene ili rekonstrukcije uvijek izgledne, kazao nam je Amir Purić iz Naše stranke.

SDA, koja predvodi vlast u Kantonu, od lokalnih izbora očekuje precizno očitovanje volje naroda.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

- Zadovoljni smo posjetama na našim skupovima i raduje nas činjenica da imamo ozbiljnije kandidate od konkurencije, kazao nam je kantonalni predsjednik Jasmin Musić.

SDA u pet općina Kantona ima protiv svojih kandidata nekoga na suprotnoj strani a da je zajedno sa njima u vlasti u Kantonu. Jedino u Ključu, gdje je Musić kandidat SDA, protiv sebe ima kandidate i SDP-a i NiP-a.

NS prigovara NiP-u

- Mislim da je u Ključu napravljena greška, kao i u nekoliko drugih općina van USK-a, gdje kandidati trojke idu jedni protiv drugih. Čini mi se da tu najčešće iskače NiP sa nekim stranačkim interesima, kao npr. i u sarajevskom Centru, gdje nisu podržali Srđana Mandića. Uostalom, kada se u prvi mah pet stranaka u Kladuši složilo oko mene kao zajedničkog kandidata, među njima nije bio NiP. S druge strane, NS se jako konstruktivno ponaša i svugdje podržavamo kandidate iz stranaka trojke. Mislim da uskostranački interesi partnera, posebno ako dovedu do Mandićevog poraza, mogu dovesti do pucanja trojke na svim nivoima, smatra Amir Purić.

Predizborna šarolikost u USK-u nelogična je i za najupućenije birače, ali tek na sam dan glasanja, kada krenu instrukcije, postaće jasno ko je kome uskratio podršku i čije su nade bile uzaludne.