Neradna nedjelja je tek početak: Ko joj se u FBiH protivi i zbog čega?

Neradna nedelja ilustracije/Senad Gubelić
I trgovci nedjeljom žele biti kod kuće/Senad Gubelić
Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ne raditi nedjeljom san je mnogih trgovaca u Federaciji. Dugo se o njemu raspravljalo, ukazivalo na prednosti i mane, ali svemu nekad mora doći kraj. Vlada FBiH usvojila je Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini, kojim se planira uvođenje neradne nedjelje za radnike u trgovinskom sektoru. Ovaj zakon, koji je predložilo federalno Ministarstvo trgovine, usklađen je s evropskim standardima i propisima, te donosi brojne novine u oblasti trgovine.

Rupa će biti

Mišljenja o neradnoj nedjelji su oprečna. Radnici i poslodavci ga podržavaju, ali ima i onih koji su protiv. Federalni zastupnik Stranke za BiH Admir Čavalić smatra da zabrana rada nedjeljom vodi kršenju prava radnika i da su zakon “izlobirale pojedine grupe s ciljem lične koristi”, pomenuvši pritom velike trgovinske lance, naftne kompanije te religijske zajednice.

- Smatram da je riječ o populizmu i da se lažno komunicira od Vlade Federacije, da se radi o nekakvoj neradnoj nedjelji. Zašto je to tako? Pa, prije svega, jer ne možete Zakonom o unutrašnjoj trgovini regulisati radnička prava, socijalno-ekonomski položaj radnika ili uopšteno pitanja rada. To se radi Zakonom o radu. Jasno je svima i mojim kolegama, međutim, pojedinci se pretvaraju, rekao je Čavalić.

S druge strane, iz Sindikata trgovine kažu da su dugo istraživali i da se ispostavilo da trgovci žele slobodnu nedjelju. Predsjednica Sindikata Mersiha Beširović kazala nam je da radnici žele da su nedjeljom kući, a ne na radnim mjestima, kada privilegovana javnost želi biti u tržnim centrima.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

image

Sa protestnog marša članova Sindikata radnika trgovine i uslužnih djelatnosti BiH

- Podržavamo Prijedlog zakona o unutrašnjoj trgovini pogotovo što se tiče zabrane rada nedjeljom, a to je taj član 17. Naravno da mislim da će biti i opstrukcija i zloupotreba, naravno da u momentu kad ovaj zakon i ako dobije podršku, ne zaustavlja rad na ovakvom projektu. Naša misija je da spriječimo zloupotrebe. Dešavaće se nesumnjivo problemi, s obzirom na to da se svi zakoni koji se donose, donose sa unaprijed pripremljenim rupama, kaže predsjednica Sindikata trgovine.

Radnici možda neće biti u trgovinama, ali će nedjeljom raditi u skladištima, kaže Čavalić, dok Beširović ističe da očekuju opstrukcije

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

Ipak, Čavalić tvrdi da je riječ o zamajavanju javnosti. Radnici možda neće biti u trgovinama, ali će nedjeljom raditi u skladištima i u svakom slučaju neće biti kući.

- Mislim da se radi o jednom dobro upakovanom populizmu, koji je obilježen brojnim interesima velikih trgovinskih lanaca. Od ovog će svakako profitirati i benzinske pumpe, dragstori 24 sata, gdje su katastrofalni uslovi rada, a cijenu navedenog će platiti radnici, što se pokazalo na primjerima Goražda, Bijeljine, Mostara, smatra Čavalić.

Iz Sindikata trgovine smatraju da je apsolutni nonsens da radnici rade ako su njihove trgovine zatvorene. U trgovinama u Federaciji radi više od 90.000 ljudi. Ipak, kako kaže Beširović, očekuju se opstrukcije.

Prilagođavanje odluke

Istraživanja su provedena u prethodnom periodu. Svaki drugi ispitanik koji radi u trgovačkoj djelatnosti, radi tri ili više nedjelja u mjesecu, a 51 posto radnika radi praznicima. U opštini Sanski Most su 2021. uveli neradnu nedjelju, ali su godinu nakon toga odluku poništili.

Nastavak vijesti ispod promo sadržaja

U Mostaru su nedavno izmijenili odluku o neradnoj nedjelji i nakon apela omogućili rad prodavcima suvenira u staroj jezgri grada. Mnogi nisu zadovoljni zbog zatvorenih prodavnica nedjeljom u ovom gradu, posebno zbog brojnih turista, jer na ovaj način gube prihod. Podsjećamo, izmjenama Zakona predviđeno je da radno vrijeme prodajnih objekata određuje trgovac od ponedjeljka do subote u ukupnom trajanju do 90 sati sedmično. Takođe, propisano je da su prodajni objekti zatvoreni nedjeljom i u dane praznika.